Forum

Exchage 2003 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchage 2003 Server'dan mailleri silmek..

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
468 Görüntüleme
(@hamitturgut)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Olay: bir mailbox şifresini çok basit yaptığı için ve owa erişimi olduğu için bu mailbox uzerinden qq.com'a bir suru mail gonderilmiş kullanıcının isteği dışında. Ben mailin şifresini değiştirdim. Exchange 2003'de Queues Delete (no NDR) ile sildim.

Ama anladığım kadarıyla henuz kuyruga girmemiş ama gonderilmek uzere bekleyen mesajlar var. bunu exchange uzerinden nasil silebilirim.

O Bir Efsane

Gönderildi : 17/02/2012 14:25

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

bu sadece basit bir şifreden dolayı olacak birşey değil.

Yerinizde olsam nasıl ve nereden gönderdiğini araştırırım. Bu sayede sorunun ana kaynağı öğrenilip buna göre 1 aksiyon alınabilir. 

Gönderildi : 17/02/2012 14:29

(@hamitturgut)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

onuda araştırıyorum zaten...

Bu arada server'imida rahatlatayim istiyorum

O Bir Efsane

Gönderildi : 17/02/2012 14:34

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Buğra hocam'ın mesajı üstüne yazmak biraz ayıp oalcak ama. Queueda bekleyen mailler genelde gönderilen domain adının mx kaydını dns çözemediğinden kaynaklanıyor, ki ben birçok kez bu sounrla karşılaşmıştım

Birde bekleyen çok mesaj var ise group mail 3.party türevi azılım kullanılıyor olabilir.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 26/02/2012 03:31

(@ozgurdogan)
Gönderiler: 87
Estimable Member

Merhaba ;

Öncelikle smtp connectorunu stop edin

daha sonra exchange/ mail root/ altındaki queue klasörünün ismini değiştirin mesela eski queue yapın ve aynı dizine yani onun yanına yeni bir queue adında bir klasör oluşturun

şimdi smtp connectoru tekrar start edin.

exchange queue altındaki yabancı bağlayıcıların yada kuyruktaki maillerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Böylece sunucu rahatlayacak ve şifresi değişen kullanıcıları bloklamayacak.

ayrıca eski queue klasörünü c de yer kaplamaması için farklı bir alana aktarabilirsiniz.

NOT : hala smtp altında session larda yabancı oturumlar yada queue de yabancı bağlayıcılar var ise ;

arkadaşların söylediği gibi  eski şifreyle giriş yapmaya devam eden bir trojan olabilir yada group mail 3 party bir trojan iç networkte varmı kontrol edin eğer yok ise tüm iç clientların oturumlarını kapatmalarını isteyin exchange den takip edin dışarıdan oturum açan varmı varsa şifreleri değiştirin ve kullanıcılar tekrardan oturum açsın.

son olarak muhtemelen böyle bir hata yapmamışsınızdır ama yinede smtp özelliklerinden access tabın altında authentication dan anonymaus access in işaretli olmadığını kontrol edin.

kolay gelsin..

Gönderildi : 03/11/2015 20:03

Paylaş: