Forum

kullanıcı hesapları...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kullanıcı hesapları şifre sorunu outlook şifreleri kabul etmiyor

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
5,999 Görüntüleme
(@muratbayraktar)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar aranıza yeni katıldım

sorunum çalıştığım şirketin exchange serveri dün kullanıcı girişini kabul etmedi ve bütün uygulamalar makinalarda çalışmaz duruma geldi serveri resetlemek zorunda kaldım ve açılmadı birdaha işe yeni başladığımdan güncel bir back up sistemi yok

2 haziran tarihli bir back up vardı ve sistemi 2 hazirana yükledim. Sistemdeki kullanıcı hesaplarının paraloları 14 günde bir değişiyor sistem 2 hazirana dönünce mecbur olarak bütün kullanıcıların şifrelerini değiştirdim. Bütün kullanıcılar webaccess üzerinden yeni oluşturduğum şifreyle oturum açabiliyor ancak outlook 2003 lerini çalıştırınca çıkan paralo ekranı şifreleri kabul etmiyor şifreyi yazıyorsun aynı ekran birdaha çıkıyor.

bütün gece bunu araştırdım 19 saattir bu sorunla uğraşıyorum ve biraz teknik detaya iniyim belki gereksiz bi bilgidir ama sistemi ben kurmadığım için ve kuran kişi çok karışık kurduğu için ben algılayamadım sistemi server 2003 yüklü eski bi hp makina birde 2007 yüklü yeni bir ibm var ibm mail2 olarak mail1 e domainden tanıtılmış hesaplar otamatik olarak orayada geçiyor du. yani mail1 de bir kullanıcının şifresini değiştirince yetkilerini değiştirince silince yada ekleyince mail2 dede aynı ayarlar yapılıyordu şu anda kullanıcıların şifreleri mail2 de deişmedi ve manuel olarak değiştirdim hepsini mail2 hala sistemde stabil olarak çalışıyor. Sorun bundan kaynaklanıyo olabilirmi bilmiyorum ilk defa domainden bağlı 2 exchange server görüyorum algılayamadım açıkçası 🙂

kullanıcıların outlooklarının nasıl açılmasını sağlıcam hiçbirşey bilmeyen birisine anlatıyormuş gibi anlatıp sorunumu çözebilen arkadaşa yemek ısmarlıcam 🙂

Gönderildi : 15/07/2008 18:20

(@MehmetKASKAYA)
Gönderiler: 83
Estimable Member

Anladığım kadari ile HP server Dc , Ibm Adc, Exchange hangi makinede kurulu , kullanıcılar domaine dahil değiller mi , Outlook larda mapi client olarak mı ayarlı , profili kaldırıp yeniden oluşturmayı deneyin.Sadece şurada bi tutarsızlık var mail2 mail1 e bağlı demişsiniz ama sonra da mail1 de yapılan değişkliği mail2 de de yapılıyordu demişsiniz.Sanki Hp domain controller ama Ibm workgroup çalışıyor ve sen Hp server da bir kullanıcı açtığında Ibm server da da aynı kullanıcı adı ve şifreyle bir kullanıcı daha açıyormuşsun izlenimi edindim. 

Hangi server hangi rolleri kapsıyor ayrıntılı yazarsan daha iyi olur

Kolay gelsin.  

Gönderildi : 15/07/2008 18:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

merhaba

sistem hakkında detaylı bilgi verirseniz seviniriz .

domain ismi , dc varsa adc , exchange server 2003 mu 2007 mi ? sp leri hangi makinede hangi roller var kaç domain var clientlar hangi domainde vb. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2008 18:53

(@muratbayraktar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

işte dediğim gibi okadar karmaşık bişey olmuşki hangi server hangi rolleri kapsıyor bende algılayamadım mail2 olarak geçen serverın sisteme hiç bi etkisi yok yani önceden çalışan arkadaş hesapları aktarıcakmış ona 2007 ye geçiş yapılcakmış ama yapılmamış onu algıladım bende sistemi bi çöziyimde sonra geçiş yapıyım mantığıyla yaklaştımki ben sistemi çözmeye kalmadan sistem kendini imha etti (:

dediğim gibi bunun benim sorunuma bi etkisi varmı en ufak bi fikrim yok exchange hpde kurulu mail1 de profil kaldırıp oluşturalabiliyo herşey çalışıyo otomasyon programları onlar bunlar kullanıcıların outlooklarıda webaccess den açılıyor ve şifreyi kabul ediyor ancak outllook 2003 te açılmıyor şifreyi yemiyor makina yani kusura bakmayın detay konusunu pek iyi anlatamıyorum çünkü bende sistemi daha tanımıyorum ama mail2 nin bi aksiyonu yok back up server birnevi kullanıcı yedeklerini alıyo gibi bişey benim sorunumla alakası varmı o makinanın en ufak bi fikrim yok aynada yüzünü ilk kez gören çocuk gibiyim ne oldunu anlamaya çalışıyorum ama mail2 yi networkten çekince bi değişiklik olmadığına göre onun bi etkisi yok yani hiç sölememişim gibi kabul edin birde 3 kullanıcı gayet sağlıklı şekilde outlook 2003 lerini çalıştırabiliyorlar birkaç paylaşım klasöründe de sorun çıktı paylaşım klasörüne erişemeyen kullanıcılarda var acaba bağlantı ayarlarındamı bir problem oluştu ama benim için mailler acil olarak önemli sonuçta paylaşım klasörleri falan yeniden yapılandırılabilir.

Gönderildi : 15/07/2008 19:00

(@muratbayraktar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

şimdi üstat 2 domanin var domain adı mail diğer domain adıda mail2 ,clientler mail de ,mail de 2003 sp2 , mail2 de 2008 sp1 yüklü  

Gönderildi : 15/07/2008 19:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Murat bey

bize adc ve adc exchange bilgisi vermezseniz eğer çok yanlış tavsiyeler verebiliriz ve bu durumu içinden çıkılmaz bir hale sokar.

o nedenle mutlaka roller lazım ...

ad yi açın domain controllers ou su içerisine bakın kaç makine var eğer mail1 ve mail2 yazıyor ise demekki iki makinede dc kesinlikle networkten çekmiyoruz.

yine exchange 2003 te esm yi açarsanız server sekmesinde kaç tane server var 1 mi 2 mi ve eğer 2 ise ikinci server ibm deki exchange server 2007 mi ve öyle ise sp1 yüklümü ve yine öyle ise bu sunucu üzerinde hiç mail box var mı ?

ikinci olarak istemci tarafındaki sorun için outlook 2003 ü açıp adını denetle dediğinizde ne sorunu yaşıyorsunuz .

sorun yaşadığınız kullanıcı ile bir başka makinede oturum açmayı denediniz mi , sorunlu kullanıcıların owa mailleri çalışıyor diyorsunuz owa ya hangi asresten giriş yapıyorsnuz o adresi pingleyip ip sinin mail1 mi mail 2 mi olduğunu kontrol edin ve buna göre mailboxları bulun ..

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2008 19:20

(@muratbayraktar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

her 2 sindede 2 makina var 2.server ibmdeki 2008 ve sp1 yüklü ve hiç mail box yok mail boxlar 2003 te

istemci bilgisayarın adını denetle dediğimde kullanıcı adı şifresi çıkıyor local ağ bağlantısı için mail.xxxx.local bağlantısı yapılıyor kullanıcı adı şifre diyor yazıyorum kabul etmiyor bu yüzden makinalarda hiçbir mail hesabı deneyemiyorum.

owa ya mail üzerinden giriş yapıyorum mail/exchange yazıp. owa hesapları bütün kullanıcıların normal şekilde bütün makinalardan açılıyor sadece dediğim gibi bu şifre problemi yüzünden outlook lar çalışmıyor.

Gönderildi : 15/07/2008 19:39

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Basitçe aklıma gelen outlook ayarlarından kaynaklanıyor olabilir.

Şöyleki outlook 2007 kullanıyorum tam menüyü bulamadım şimdi. hesap ayarlarından kontrol ederseniz sunucum kimlik doğrulama istiyor ayarı vardır. Eğer server üzerinde buna benzer bir ayar ile oynadıysanız bu karmaşıklık arasında clientlerdeki sunucum kimlik doğrulaması istiyor seçeneği işaretli değilse bu şekilde karşına pencere çıkartıyor olabilir diye düşünüyorum.

Basit bir çözüm arayışı ama ilk aklıma gelen bu oldu.

Gönderildi : 15/07/2008 21:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ben sorularıma hala cvp alamadım ;

her ikisindede iki makine var ne demek ???

windows 2008 üzerinde hiç mailbox yok nedemek ? yani şimdi bu makinede exchange var mı yok mu varsa versiyonu nedir

owa ya hangi adresten giriyorsunuz dedim ip dedim yine bilgi yok ... 

bu şekilde bu sorun uzun süre devam edecek gibi duruyor.

yapınızı bilmiyorum ve anlamadım da ama postu takip etme şansım olmadığı için son bir yorum yapmak istiyorum

sanırım sizin istemcilerde exchange hesabı için exchange server ın ip sini veya ismini yazmak yerine mail.x.com yazıyorsunuz oysaki o yazdığınız adres gerçekten dışarıdaki bir sunucu için olabilir veya bu isim e karşı gelen adres ile mail1 in ip si tutmuyor ama dediğim gibi sadece bir tahmin . 

Gönderildi : 15/07/2008 21:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhaba  ,

bir kaç  ufak yönlendirme de bulunmak istiyorum

1. sorun yaşadığınız client pc lerde start > run > control userpasswords2 >  Advanced > manage passwords > buradakileri kaldırın

2. olarak  dc ve adc yi restart edin ve ikisinede  domain le admin le giriş yaptığınızdan emin olun

yetkilerle ilgili bir sıkıntı olabilir

3. deneme amaçlı  hp server da yani forest da bir user accout create edin  bakın bakalım diğer servera  gidecekmi ve ne kadar sürede gidecek

şimdilik bunları denemenizi rica edeceğim

iyi çalışmalar

Gönderildi : 16/07/2008 01:38

Paylaş: