Forum

yedekten geri donme...

Bildirimler
Hepsini Temizle

yedekten geri donme şekli?

17 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
809 Görüntüleme
(@murat-inciler)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

windows server 2008 R2 üzerinde Exchange 2010 SP2 kullanmaktayım. çalışma arkadaşlarımdan biri adli suça karışmış. biz suçun şirket mail hesabı üzerinden haberleşildiğinden süpheleniyoruz. gerekli incelemeleri yaptığımda posta kutusunun güzelce temizlenmiş olduğunu gördüm.

soruma gelince; sitemde windows server kullanarak günde 2 kez otomatik ful bekap almaktayım. ilk yedek aldığım disk dolunca ben onu çıkarıp yerine yeni bir disk taktım ve halen bu diske otomatik bekapları almakta. ben aldığım yedekleri ne şekilde dönmeliyim?

kendimce düşüncem; geçici bir makine ayarlayıp sırayla belirli tarihleri restore etmek aklıma geldi. ne dersiniz?  tavsiyelerinize açığım ve şimdiden teşekkür ederim...

Gönderildi : 20/01/2012 21:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Sanırım o kişinin maillerine bakacaksınız.Windows backup ile file bazlı olarak exchange dblerini bir klasöre geri dönün.Sonrasında bu dbyi geri dönülecek db olarak exchange üzerine bağlayın.Sonrasında kullanıcının tüm öğelerini db üzerine dönün.Kullanıcı ayrıca bu mailleri 14 gün içinde sildiyse ve siz exchange üzerinde 14 gün olarak bıraktıysanız outlook veya owa üzerinden silinen mailleri geri alabilirsiniz.

İlk anlattığım şekilde recovery db için http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/07/25/exchange-server-2010-recovery-database-kullan-m.aspx  bu makaleyi inceleyiniz.

Diğer metot için ise,

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/01/2012 23:23

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza bey,

yoğunlkuktan anca yazabildim. bahsettiğiniz şekilde yapabiliyorum ama daha önceki maillere ulaşmam lazım. örneğin 2 ay öncesine ait DC nin ve Exchange sunucunun full bekapları var. bunlarla restore işlemi yapmaya çalıştım fakat olması. DC yi DSRC ile geri yüklemeye çalıştım, domainin aktif değil gözüküyor 🙁

exchange e gelince de tam manasıyla Volume restore yapmak istiyorum fakat recovery ve C partişınını restore etmem için başka disk istiyor, izin vermiyor. birebir restore için ne yapmam lazım?

Gönderildi : 23/01/2012 15:20

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
14 günlük süre geçmiş ve daha eskiye dönmek istiyorsunuz. Volume bazlı dönseniz bile bu sefer o günkü mailboxlara döneceksiniz.O yedek tarihinden itibaren gelen tüm mailler yok olacak. Exchange database recovery yaparken sorun olan nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/01/2012 16:04

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ben bu restore işlemini gerçek ortamda yapmayacağım zaten. bu nedenle o günkü maillere dönmem benim için bir sorun teşkil etmemekte.

ben exchange makine için aldığım full bekaptan, yine full restore ile geri dönmnek istiyorum. seçeneklerden volume'i seçtiğimde3 volume için 3 ayrı boş disk istiyor. ama bende zaten hazırda 3 volume mevcut. bekaptakileri mevcuda gönder diyemiyorum!!! nasıl diyebilirim veya bir öneriniz var mı?

teşekkürler

Gönderildi : 23/01/2012 17:29

(@www-rizasahan-com)
_

Bu işlemi windows server backuplamı yapıyorsunuz?

Gönderildi : 23/01/2012 17:35

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet, windows 2008 R2 sistemim var

Gönderildi : 23/01/2012 18:02

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhabalar

Eger konuyu yalnis anlamadiysam, sizin yerinizde olsam soyle bir yol izlerdim.

1.Mevcut sistemdeki DC min acronis ile imajini alirdim. / 30 dk

2.Mevcut Exchangin Acronis ile imajini alirdim. / 1 saat

3. Bu imajlardan Vmware Workstation icin sanal makine yaratirdim. /2 saat

4. Network ayarlarina dikkat ederek (Mevcut calisan sistem ile IP cakismasini onlemek icin extrem bir durum ) Sanal makineleri acardim. /5 dak

5. Artik mevcut sistemin aynisi 2. bir yalitilmis sistemim var. Bunun uzerinde geri donmeye calistiginiz database dosyasini windows backup ile (Mumin Hocanin bu konuyla ilgili makaleside var portalda ) donerdim. Kullanicinin maillerine ulastiktan sonra bu mailleri pst ye export eder. Kahvemi icerdim. /30 dk Toplamda max : 5 saatte bu islemi bitirirdim. (Eger yedeginiz saglam ise)

Ikinci Parali Yol Ise 

1 Elimdeki yedekten edb ve log dosyalarini bir klasore export ederim. 

2. EDB to PST programlari ile bu dosyayi acar ilgili kisinin maillerini alirdim  //  http://www.ontrackdatarecovery.co.uk/data-management/exchange-server-management/exchange-search/   

ikinci yolu hic denemedim fakat daha basit olabilir. 

Saygilarimla

Gönderildi : 23/01/2012 18:37

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ersin bey,

öneriniz için teşekkür ederim ama ben hazırda bulunan windows server backup larımı kullanmak isterim. sonuçta düzenli olarak yedekleri bununla alıyorum. eğer başaramazsam boşuna almıyayım 🙁  değil mi?

hem ihtiyacımı gidermek hemde yarın bir gün Allah göstermesin ama bir sorun olduğunda işimi görüp göremeyeceğini de anlamış olacağım.

teşekkür ederim...

Gönderildi : 23/01/2012 20:58

(@ersincan)
Illustrious Member

Rica Ederim.

Benimki sadece bir seçenekti.

Saygılarımla 

Gönderildi : 24/01/2012 00:47

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Exchange recover için http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/10/31/windows-server-backup-ile-exchange-server-2007-recover-lemi.aspx  ve bu http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/09/12/exchange-server-2010-windows-server-backup-ile-geri-y-klenmesi.aspx  makaleyi baz alabilirsiniz. İlla volume bazlı dönüş yapacağım derseniz eğer açılışta cd den boot edip aşağıdaki ekranda olduğu gibi yedek yolunu göstererek geri dönüş yapabilirsiniz. Bu şekde dönme işleminde sorun olmadan volume bazlı olarak dönebilirsiniz.

Next butonu ile ilerleyelim.

İmajımızı geri yükleyeceğimiz için “System Image Recovery” seçeneğini seçelim.

Gönderildi : 24/01/2012 02:46

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza bey,

dediğiniz gibi CD den boot edip repair computer seçeneği ile tam dönüş yapabildim. denemelerimi yapmaya başlayacağım.

son bir sorum olacak; DC de restore yaparken system state seçeneği ile restore yapmak istesek, domaini kurup mu yoksa kurmadan mı yüklememiz lazım?

teşekkür ederim...

Gönderildi : 25/01/2012 12:40

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Çalışan sistem üzerinde dönecekseni eğer dsrm modda açıp dönebilirsiniz. Göçmüş bir makinaya yeniden windows kurup elinizdeki systemstate yedeğini dönecekseniz eğer makina ismi, ip adresi aynı olacak domain kurulacak ve sonra dsrm modda systemstate geri dönülecek.

Gönderildi : 25/01/2012 16:51

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum.

DC de herhangi bir sorun çıkmadı ama exchange te bayağı zorlandım. ful sistem restore yi yapmadı ilk diski restore ediyor fakat esas DB lein olduğu diski yapmıyordu. ben bir şekilde zorlayarak restore işlemini yaptım ama şu anda aldığım hatayı geçemedim, yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

"The trust relationship between this workstation and the primary domain failed"

Gönderildi : 26/01/2012 12:22

(@ersincan)
Illustrious Member

Muhtemalen almış olduğunuz backuplar arasında tarihsel olarak büyük farklılık var. Bu yüzden aradaki güven ilişkisi kaybolmuş durumda. Makineyi yeniden domaine almayı deneyebilirsiniz fakat bu işlemde servislerin çalışmasında sorunlar yaşatacaktır.

Bunuda Exchange server kurulum dosayaları içinden setup.com /adprep ile düzeltebilirsiniz.

Saygılarımla 

Gönderildi : 26/01/2012 14:06

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

setup.com /adprep komuunu bir türlü çalıştıramadım 🙁 neyi yanlış yapıypr olabilrim acaba?

Gönderildi : 11/02/2012 13:53

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Hatnın ekran görüntüsü nedir?

Gönderildi : 12/02/2012 18:27

Paylaş: