Anasayfa » Forum

Varolan bir yapı &#...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Varolan bir yapı üzerinde dag yapısı oluşturmak

Can Bolat
(@canbolat)
Üye

Merhaba değerli hocalarım ve arkadaşlar ,


Herzamanki gibi çözümpark'a danışmak istediğim bir konu var.


Firma'da toplam da 6 adet Exchange Server 2010 sp1 bulunmakta.Ve bunlardan 3 tanesi hub transport , diğer 3'ü mailbox server olarak kullanılmaktadır.


3 adet hub sunucu üzerindeki işletim sistemi Windows Server 2008 Standard edition R2 sp1


  hub sunucuların üzerindeki Exchange versiyonları - Exchange Server 2010 Microsoft Corporation Version: 14.01.0218.013


3 adet mailbox sunucusu üzerinde işletim sistemi Windows Server 2008 Enterprise edition R2 sp1


  mailbox sunucuların üzerindeki Exchange versiyonları - Exchange Server 2010 Microsoft Corporation Version: 14.01.0339.001


[PS] C:\Windows\system32>Get-MailboxServer


Name                            DatabaseAvailab         
                                     ilityGroup                                                                
----                                 ---------------                   
EAYEXD01                                             
ETZEXD01                                               
EPTEXD01                                               


[PS] C:\Windows\system32>Get-ClientAccessServer


Name
----
EAYEXH01
ETZEXH01
EPTEXH01


Bütün sunucular aynı domain üzerindedir.


Her mailbox sunucusunda kendine ait database'ler mevcuttur.Hem hub sunucular hem de mailbox sunucular her exchange üzerinde görüntülenip konfigure edilebilmektedir.


Yukarıda ve resimde anlaşılacağı gibi bir dag yapısı bulunmamaktadır.Toplamda 3 adet lokasyon var ve bu lokasyonlar  cisco cihazları ile asa üzerinden birbirlerine bağlılar.Ortamda domain controller ve additional domain controller ' lar var.Ve sadece bir hub sunucu(eayexh01) üzerine adc kuruludur.Geri kalan Hub ve Mailbox sunucuların üzerinde hiç bir dc ve adc yoktur.Her lokasyonun kendine ait bir adet dc,hub ve mailbox sunucusu var.Sonuçta her mailbox sunucusunun database'i kendi üzerinde duruyor.Ve her exchange üzerinde bu database'ler görüntülenip, konfigure edilebiliyor.Bu mevcut sistemde DAG yapılandırması gerçekleştirmek istiyorum.


Portal'da konuda uzman olan hocalarımızın makalelerini,videolarını ve bu konuda bilgi almak isteyen arkadaşlarımın konularını inceledim.


Bu yapıya göre sağlıklı bir dag yapısı için adım adım yapılması gerekenler nelerdir ?


Saygılarımla.


 


 

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 14/01/2012 04:46
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba

3 ayrı lokasyonda bulunan Mailbox Server' ları bir DAG mimarisinde mi toplamak istiyorsunuz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2012 19:05
Can Bolat
(@canbolat)
Üye

Evet Hakan hocam ,


Bu 3 ayrı lokasyonda kullanılan mail adresi aynı örn.cozumpark.com.tr . Ve bu lokasyonlar birbirlerine bağlı vpn ile.Herkes aynı domainde oturum açıyor.Ayrıca her lokasyonda Ankara merkez olmak üzere dc ve adc mevcut.Ek olarak Hub ve Mailbox server'lar üzerinde hiç bir dc ve adc yoktur;sadece eayexh01(ankara hub transport üzerinde additional dc bulunmaktadır)


örnek;


Name                                  
                                                                                                 
----                                 ---------------                   
EAYEXD01                   Ankara Mailbox Server                          
ETZEXD01                    Tuzla Mailbox Server                          
EPTEXD01                    Kirazlıyalı Mailbox Server                           


[PS] C:\Windows\system32>Get-ClientAccessServer


Name
----
EAYEXH01         Ankara Hub Transporter ( ayrıca üzerinde adc mevcut)
ETZEXH01          Tuzla Hub Transporter
EPTEXH01          Kirazlıyalı Hub Transporter


Yapı bu şekildedir.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 14/01/2012 21:17
Selahattin SADOGLU
(@SelahattinSADOGLU)
Üye

Merhaba,

Öncelikle bu anlatacağım işlemleri iş saatleri dışında yapıldığından ve de herhangi bir mail'in Exchange sisteminin kuyruğunda takılı olmadığından ,yani kısacası sistem üzerinde herhangi bir aktivitenin olmadığından emin olmanız gerekiyor.Bunları sağladıktan sonra şunları yapmanız gerekiyor.

1-Öncelikle DAG olacak olan mailbox sunucularınız için 2.ethernet kartı daha takarak kendi aralarındaki "private network" (heartbeat) için ayarları yapmanız gerekiyor. Bu bağlantı yaparak her lokasyondaki DAG olacak olan mailbox sunucuların kendi private adresleri üzerinden birbirlerini ping atmasını sağlayınız.Bunlar bittikten sonra ;

2-DAG olacak sunucular üzerinde tipik DAG kurulum adımları uygulanacak.Yani,ilk önce "Windows Clustering role" kurulacak.Sonrasında "Failover clustering" ayarları yapılacak.Merkez DAG olan ankarada sunucada DAG özellikleri bunun üzerinden yapılandırılacak.

Bu adım önemli;

*DAG için kullanılacak olan yeni   Mailbox Store oluşturmanız gerekiyor.Bunlara açıklayıcı isimler vererek bunları DAG olmayan mailbox store 'lardan ayrı tutunuz.

*Eski Mailbox Store sağ tıklayarak sırasıyla sırasıyla Ankaradan başlayarak tüm mailbox bilgileri DAG olan mailbox Store kısımlara adım adım test ederek taşımaya başlayınız.

*Şu ana kadar sadece bu işlemleri Ankaradaki merkez tarafta yapınız.Sonra taşıma işlemi bittikten sonra test kullanıcıları oluşturarak mail atmayı deneyiniz.

*Eğer bu işlemler başarılı ise diğer şubelde aynı şekilde DAG ayarları yapınız.Yine aynı şekilde Mailbox store move yapınız.Onlarıda test ediniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra eski  DAG olmayan mailbox store olanları sistemden tamamen kaldırabilirsiniz.

Yani işin kısacası sanki sistemi yeniden DAG kuruluyormuş gibi kurunuz.Sonrasında adım adım mailbox taşıyınız.Sonra test ederek eski mailbox storeları kaldırınız.

-------------------------------------------------

Ve ya şöyle yaparsınız.Bu sizin mailbox store boyutlarınıza bağlı olarak ve kendi aralarındaki VPN bağlantı hızına bağlı olarak değişebilir.

2.yöntem olarak tüm merkez ve şubelerdeki tüm mailboxları ortak bir yere Export yaparsınız.Sonrasında gerekli yukarıdaki saydığım DAG ayarları sıfırdan ayarlarsınız.

Sonrasında gerekli DAG mailboxlarına export etmiş olduğunuz tüm mailboxları komple ve ya sizin isteğinize bağlı olarak import yaparsınız. Sonrasında isterseniz DAG içindeki tüm mailboxlar kendi içinde replikasyonu yapacaktır.

Görüldüğü gibi seçim size bağlı tamamen.

Saygılarımla,

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/01/2012 23:01
Can Bolat
(@canbolat)
Üye

Teşekkürler Selahattin bey ,


Tüm lokasyonlardaki sunucular için merkezi bir dag yapısı oluşturmak sizce mantıklı mı ? Yoksa her lokasyon için kendi içinde bir dag oluşturmak daha mı iyi olur ?

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 16/01/2012 10:55
Selahattin SADOGLU
(@SelahattinSADOGLU)
Üye

Merhaba Can Bey,

Söylediğiniz gibi her  lokasyonun kendi içinde failover bağlantısı yapmak daha mamntıklı olacaktır.Zaten ,bu tür bir yapılandırmaya giderseniz bunun adı "MultiSite GeoClustering" bir yapılandırma olacağından bu daha güvenli bir sistem olacaktır.Fakat,burada sizin sunucu imkanınız fazla olmadığından yukarıda anlattığım gibi bir kuruluma size yönlendirmek istedim.

 

Saygılarımla,

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/01/2012 11:27
Can Bolat
(@canbolat)
Üye

Çok teşekkürler Selahattin bey ,


 3 lokasyon için kendi içinde vm sunucular ekleyip kendi içlerinde bi dag yapısı düşünüyorum şimdilik.Bunu başarılı bi şekilde tamamlayabilrsem dediğiniz yöntemide denemek istiyorum.


Saygılarımla.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 16/01/2012 23:03
Can Bolat
(@canbolat)
Üye

3 lokasyonu tek bir dag yapısı altında toplamak için Dag ile ilgili şöyle bir proje yapacağım edindiğim bilgilerden yola çıkarak;

1) Öncelikle tüm mailbox sunuculara heartbeat için 2.bir network tanımlayacağım.

2) Dag için ayrı bir database oluşturup diğer database'ler üzerindeki tüm mailbox'ları yeni oluşturduğum dag database'e taşıyacağım.

3) Mailbox'ların sorunsuz bir şekilde mail alışverişi sağladığını gördükten sonra diğer database'leri sistemden kaldıracağım.

4) 3 mailbox sunucuyu dag'a üye yapıp database'leri kopyalama işlemi başlatacağım.

Bu adımlar doğru ise  ;

* Owa erişimi için bir yerel dns üzerinde değişiklik yapmam gerekir mi ?  İçeriden sorgulandığında sorgulamalar yeni dag ip'sine otomatik olarak yönlenecek mi ?

* Mapi lerde erişim  cas rolü bulunan sunucu üzerinden sağlandığı için mapi tarafında sunucu tanımlamasında bir değişiklik yapılmayacak.

* Üzerinde Dag oluşturma işlemi yapılan exchange sunucu primary node olarak mı görev alıyor ? 3 node aynı anda online database işlemi gerçekleştirmiyor sadece aralarında replikasyon sağlıyorlar ve failover durumunda devreye giriyor.

*Tüm databaseleri tek bir database üzerinde taşıdıktan sonra yani dagdb , clientler bu db üzerinde maillerine ulaşacaklar.Peki ben add database copy işlemi başlattıktan sonra her mbx sunucu için clientler bu işlemden sonra kendi lokasyonundaki mbx tarafından mı maillerine ulaşacaklar yoksa yine primary olarak görev alan merkez dag tarafındaki database üzerinden mi ?  

 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 02/06/2012 00:38
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Tekrar merhaba, evet bu adımlar doğru.

Diğer sorularınız için ise, OWA noktasında böyle bir yapı kullanacaksanız CAS Array yapmanızı tavsiye ederim, eğer bunu yapmayacaksanız her mailbox veri tabanı için RpcClientAccessServer bilgisini o site içerisindeki cas ismi ile değiştirin.

evet cas değişmeyecek ise sorun yok.

ilk oluşturma diye bir şey yok, cluster' ın sahibi kim ise Active Manager o oluyor, bir nevi hangi db lerin hangi sunucu üzerinde aktif olacağına karar veren bileşen diyelim, bunu isterseniz powershell ile bir dag üyesinden diğirine alabilirsiniz.

son sorunuz ise, ankara, istanbul ve izmir isminde db açıyorsunuz ve istanbul kullanıcılarını istanbul isimli db ye taşıyorsunuz, sonra bu istanbul db si için ankara ve izmir de iki pasif kopya ekliyorsunuz, aynısını ankara ve izmir içinde yapıyorsunuz.

Bu durumda istanbul kullanıcıları istanbuldaki DAG üyesi MBX' e bağlanacak ama bu down olursa örneğin ankaradaki mailboxdatabase  up olacaktır, client  CAS üzerinden aktif olan bu mailbox veri tabanına ulaşacaktır.

Ama istanbuldaki cas' da giderse bu durumda istanbul CAS dns ip sini ankara ile değiştirin istemciler sorunsuz çalışır veya bir powershell ile onların yeni cas sunucu bilgisi vermelisiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/06/2012 21:38
Can Bolat
(@canbolat)
Üye

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Hakan hocam , bir çok soru işareti silindi kafamdan.

Yani şu şekilde bir yapılandırma gerçekleştireceğim database oluşturma aşamasında ;

Her lokasyonda İstanbul , İzmir ve Ankarada kendi isimleriyle bir db oluşturacağım,İstanbul lokasyonda ISTANBULDB,İzmirde IZMIRDB  ve Ankarada ise ANKARADB

Sonra İstanbul Exchange mbx da add mailbox database copy diyerek hedef sunucu olarak İzmir ve Ankara sunucularına pasif db olarak ekleyeceğim.Ve bu işlemleri diğer iki lokasyonda da aynı şekilde tekrarlayacağım.

 

Şuan için bir casarray yapısı yok.Her site cas olarak kendi lokasyonundaki cas'ı görüyor.

[PS] C:\Windows\system32>Get-RpcClientAccess

Örnek ;

Server          Responsibility            MaximumCo Encryptio
                                          nnections nRequired
------          --------------            --------- ---------
EAYEXH01        Mailboxes                 65536     False        İstanbul Hub&Client access server
EAYEXD01        PublicFolders             65536     False        İstanbul MBX
ETZEXH01        Mailboxes                 65536     False        İzmir Hub&Client access server
ETZEXD01        PublicFolders             65536     False        İzmir MBX
EPTEXH01        Mailboxes                 65536     False        Ankara Hub&clienta access server
EPTEXD01        PublicFolders             65536     False        Ankara MBX

[PS] C:\Windows\system32>Get-ClientAccessServer

Name
----
EAYEXH01
ETZEXH01
EPTEXH01

[PS] C:\Windows\system32>Get-ClientAccessArray
[PS] C:\Windows\system32>

Bu durumda Istanbul site'ında bulunan ve IstanbulDB içerisinde mailbox'u bulunan kullanıcı kendi lokasyonunda dag üyesi mbx sunucusuna bağlı olacak ve failover durumunda diğer mbx sunuculara gidecekler bu durum diğer lokasyonlar içinde geçerli olacaktır ?

Eğer Dag işleminden sonra casarray oluşturmazsam clientler yine mevcut cas yapısı ile owa erişimlerini sağlayabilecekler midir ?Dag kurulumu sırasında dag için bir ip atıyoruz. https://dag_İp/owa yoksa yine https://casserver/owa şeklinde mi olacak ?

3 lokasyon arasında replikasyon olacağını düşünürsek ne sıklıkta replikasyon işlemi gerçekleştirilir exchange'in diğer mbx üzerinde göndereceği paket miktarı belli midir ?

Teşekkür ederim.

 

 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 03/06/2012 19:14
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

DAG ip adresi ile OWA yı karıştırma, OWA bir web servisi üzerinde çalışıyor ve web servisini veren CAS rölüdür bu nedenle CAS ip adresi önemlidir.

CAS array istediğin zaman kurabilirsin, DAG dan bağımsız bir durum burada önemli olan mailboxdatabase' dır ve her mailboxdatabase için rpcclientaccess bilgisi o database içerisindeki mailbox ların bağlantı noktasını belirler ki bunu değiştirebilirsin.

CAS array için en az iki sunucu ( CAS ) ve nlb lazım eğer iki cas yok ise bir site içerisinde cas array oluşturmanın bir esprisi yok.

ek bir tavsiye, bu tür bir sistem yöneteceksen forum üzerinden bu işler olmaz, kursan yönetmek dert, yönetsen failover anında alacağın aksiyonlar der bu nedenle bu hafta sonu düzenlenen exchange 2010 eğitimine katıl verim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/06/2012 12:50
Can Bolat
(@canbolat)
Üye

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Hakan hocam , dikkate alacağım.Haftasonu için eğitime katılmayı planlıyorum.Tekrardan teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 04/06/2012 14:06
Paylaş: