Forum

Exchange 2003 "...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 "in maintenance mode" hatası

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
340 Görüntüleme
(@selcukgenc)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Exchange 2003 sunucu düne kadar sorunsuz çalışıyordu fakat, Bugün kullanıcılarımda zaman zaman " Outlook xxxx üzerindeki exchange serverdan veri almaya çalışıyor" uyarısı almaya başladım. 
Sunucu additional olarak çalışıyor ve tüm clientlerin 2.ci dns'i exchange srv dir. 

Sunucu üzerinde status kısmında  sunucu üzerinde ünlem işareti var ve "in maintenance mode" yazıyor. Özelliklerine girdiğim zaman ise " Default Microsoft Exchange services" stopped görünüyor. fakat  detaylarına baktığım zaman tüm servisler çalışıyor durumda görünüyor.

EXBPA'yı çalıştırdığımda;

Critical bölmesinde,

Routing group:

Server xxx is a routing group master but a connection to port 25 cannot be established from the workstation where this tool is running. 

ve backup ile ilgili uyarı alıyorum. onun dışında bir hatam yok. 

Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 

Gönderildi : 12/01/2012 15:16

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Backup programı olarak ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama backup işlemi sonlanamamış olabilir. Öncelikle runing durumdaki yedek zamanlamasını durdurun. Daha sonra Exchange servislerini restart edin ve test edin.

Eğer sonuç alamazsanız bakmanız gereken yerler ;

DNS isim çözümlemesini doğru olarak yapıyor mu ? (DNS hizmetinizi kontrol edin)

Client Network üzerinden telnet ile 25 nolu portu kullanarak sunucuya erişebiliyor musunuz ? (Erişemiyorsanız servisler, firewall, antivirüs v.s. kontrol edin) 

Routing Groups tabında Member olarak atanmış sunucunun Set Master durumda olup olmadığına bakın eğer Set Master değilse Set Master yapın. 

Gönderildi : 12/01/2012 15:36

(@selcukgenc)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Öneriniz için teşekkürler,

malesef sorun devam ediyor. açıkçası kullanıcılar mail gönderip alıyorlar zaman zaman sunucuyadan mail almaya çalıştığına dair uyarı veriyor.. backup ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Backup servislerini kapattım, Dediğiniz gibi exchange servislerini restart ettim sorun devam ediyor.

Antivirus ile ilgili olacağını düşünmekteyim. mcafee kullanıyorum ve son network üzerinden tek

biryerden  virus buluyor ve temizliyor. Sunucuda tarama yaptığımda virus veya Trojen'e rastlamadım.

daha farklı bir sorun var sanırım.

Gönderildi : 12/01/2012 18:46

Paylaş: