Forum

Exchange 2007 Trans...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 Transaction log'ların silinmesi

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
675 Görüntüleme
(@EnginIRMAK)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Windows Server 2008 SP2 üstünde Exchange 2007 kullanıyorum.

Windows Server Backup ile FULL backup alıyorum fakat transaction loglar temizlenmediğini gördüm... Yaklaşık 400GB lık log dosyası bulunmaktaydı. Disk kapasitemde 100GB lık boş yer kalmıştı. Bende VHD min yedeğini aldım, ardından bir de farklı bir disc e FULL Backup'ımı aldım, araştırmalarım sonucunda, database in düzgün bir şekilde kapandıktan sonra logları manuel olarak silinebileceğini gördüm.

kontrollerimi yaptım, database düzgün bir şekilde kapandığını gördükten sonra logları manuel olarak sildim ama garanti olsun diye yine son 15-20 gün öncesine kadarki logları temizlemedim yine...

database'imi mount ettim, 12 saate yakındır da kullanıyorum. herhangi bir sıkıntım yok. Açıkçası manuel silmek pek hoşuma gitmedi bu yüzden farklı farklı 2-3 backup'tan sonra manuel silme cesaretini buldum kendimde 🙂 zaten sanırım manuel silmek pek tavsiye edilen birşey değil.

Fakat Windows Server Backup ile, VSS Full backup ve VSS Full copy backup seçeneklerinin ikisini de denedim. Ama her iki şekilde de exchange'in log dosyalarını silmedi. Server'ı backup'lardan sonra restart ta ettim.

Exchange Transaction log ları "doğru" olarak silmenin başka bir yolu var mı veya neden full backup loglarımı temizlemiyor,

bir de benim manuel silmem, database mount olsa bile daha sonra bana olumsuz bir şekilde geri döner mi ?

Cevaplar için teşekkürler,

Gönderildi : 09/01/2012 14:08

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Ortamda dag yapısı yok ise database'in üzerinde circular logging ' i aktif ettiğinizde  temizleme işlemi yapacaktır.Dag yapısında exchange transaction loglara ihtiyaç duyuyor.Manuel olarak silmeniz recovery durumunda sorun çıkartabilir.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/58893.aspx  

Gönderildi : 09/01/2012 14:24

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

normal şartlarda windows server backup exchange 2007 i application bazında görüp yedeğini alabilir bu sayede loglar truncate edilerek silinir. Backup konfigurasyonunda yanlışlık olduğunu düşünüyorum.

portalimizde bununla ilgili bir makale var. incelemenizi tavsiye ederim. 

Gönderildi : 09/01/2012 14:25

(@EnginIRMAK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

normal şartlarda windows server backup exchange 2007 i application bazında görüp yedeğini alabilir bu sayede loglar truncate edilerek silinir. Backup konfigurasyonunda yanlışlık olduğunu düşünüyorum.

Buğra Hocam,

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/10/31/windows-server-backup-ile-exchange-server-2007-yedek-almak.aspx

adresine de baktım, aynı yönergeleri izledim. Hatta ayrı ayrı, VSS Full Backup ve VSS COPY BACKUP seçeneklerini denedim.

Fakat loglar silinmedi...

Circular Logging i aktif etmek istemiyorum. Hatırladığım kadarı ile 3-4 günde bir logların üzerine yazıyordu. Restore işlemlerinde sıkıntı olabilir diye düşünüyorum Circular Logging.

Farklı bir yöntem var mıdır acaba ? veya problem nerde olabilir ?

Gönderildi : 09/01/2012 14:37

(@EnginIRMAK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Buğra Hocam,

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/10/31/windows-server-backup-ile-exchange-server-2007-yedek-almak.aspx

adresine de baktım, aynı yönergeleri izledim. Hatta ayrı ayrı, VSS Full Backup ve VSS COPY BACKUP seçeneklerini denedim.

Fakat loglar silinmedi...

Circular Logging i aktif etmek istemiyorum. Hatırladığım kadarı ile 3-4 günde bir logların üzerine yazıyordu. Restore işlemlerinde sıkıntı olabilir diye düşünüyorum Circular Logging.

Farklı bir yöntem var mıdır acaba ? veya problem nerde olabilir ?

Gönderildi : 09/01/2012 14:37

(@canbolat)
Noble Member

Exchange service pack durumunuz nedir ?

Exchange 2007 full Backup doesn't delete transaction logs in just one condition i think : you are using exchange 2007 SP 1 . you need to update you server with Service pack 2 which fix the problem .
it is a bug in the Windows backup server tool fixed in SP2

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchangesvrgeneral/thread/f7c70eb2-585f-4a65-bf6d-dbbe2651d10e/

Gönderildi : 09/01/2012 14:44

(@EnginIRMAK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Exchange service pack durumunuz nedir ?

Exchange 2007 full Backup doesn't delete transaction logs in just one condition i think : you are using exchange 2007 SP 1 . you need to update you server with Service pack 2 which fix the problem .
it is a bug in the Windows backup server tool fixed in SP2

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchangesvrgeneral/thread/f7c70eb2-585f-4a65-bf6d-dbbe2651d10e/

bingo diyebiliriz, bende tam oraya bakıyordum (:

çok teşekkürler (:

Gönderildi : 09/01/2012 14:45

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Aslında basit bir konfigurasyonu var ve sadece VSS Full Backup seçmeniz yeterli.

mailbox db için ayrı bir disk kullanıyor musunuz? Yoksa tüm db ve log lar exchange kurulum dizini içerisinde mi?

birde exchange management console da mailbox database in özelliklerine gelin burada last full backup kısmına bakın backup almış mı diye. 

tabi circular logging i enable yapmayın, restore da sıkıntı çıkar geriye dönük restore yapamazsınız. 

Gönderildi : 09/01/2012 14:47

(@EnginIRMAK)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Aslında basit bir konfigurasyonu var ve sadece VSS Full Backup seçmeniz yeterli.

mailbox db için ayrı bir disk kullanıyor musunuz? Yoksa tüm db ve log lar exchange kurulum dizini içerisinde mi?

birde exchange management console da mailbox database in özelliklerine gelin burada last full backup kısmına bakın backup almış mı diye. 

tabi circular logging i enable yapmayın, restore da sıkıntı çıkar geriye dönük restore yapamazsınız. 

Buğra Hocam, DB ve log lar default dizinde. mailbox database in özelliklerinde last backup time gözükmüyor. zaten problemde ondan kaynaklı.

ama sanırım benim exchange SP1 de kalmış. Exchange i SP2 ye upgrade edip öyle deneyeceğim.

Rica etsem Exchange 2007 SP2 kullanan arkadaşlar, exchange versiyonları ne yazabilirler mi ? EMC dan, yardım kısmından....

SP2 yi yükleyip, buraya geri bildirim yapacağım mutlaka. SP2 yi VHD backup ını aldıktan sonra hafta sonu yüklerim (:

Gönderildi : 09/01/2012 15:54

(@canbolat)
Noble Member

Buğra Hocam bilgi için teşekkürler.Güncelleme öncesi Exchange backup almak önemli.Yoksa güncellemeyi kaldırmak için Exchange'i yeniden kurmak gerekiyo.

Gönderildi : 09/01/2012 16:01

Paylaş: