Forum

Exchange 2010 Archi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Archive sorunu

27 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
967 Görüntüleme
(@murat-inciler)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

exchange 2010 SP1 kullanmaktayız. dün itibariyle tüm kullanıcılara arşiv özelliği ekledim. EMC den ve owa dan giriş yapıldığında herşey düzgün gözüküyor. fakat kullanıcıların outlook larında bir türlü "online archive" kısmı gelmiyor. exchange sunucuyu ve bazı kullanıcıları restart  ettim ama ne yazıkki bir değişim olmadı 🙁

şimdien teşekkür ederim

Murat

Gönderildi : 28/12/2011 15:45

(@kamerkoseoglu)
Gönderiler: 199
Estimable Member

Merhaba,

Bildigim kadarı ile bu özellik premium feature olarak geciyor. Enterprise Client lisansına sahip olmanız gerekiyor.

http://www.microsoft.com/exchange/en-us/licensing-exchange-server-email.aspx

Gönderildi : 28/12/2011 16:28

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

az önce tüm kullanıcıları dolaştım, bir kaç kullanıcı haricinde kimsenin outlookunda arşiv sekmesi çıkmamış. sizin dediğiniz gibi olsa hiç bir kullanıcıda çıkmazdı diye düşünüyorum.

ayrıca çıkmayan kullanıcılarda eski maillerin bulunduğu pst. dosyaları mevcut. bununla bir alakası olabilir mi?

Gönderildi : 28/12/2011 17:22

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Exchange 2010 Enterprise CAL yepyeni arşivleme özelliği gibi, ve Sesli Posta tarafındaki yenilikler gibi en önemli yatırım alanlarımızın bazı bölümlerini içerir. 

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2011/03/05/microsoft-exchange-2010-lisanslama-ve-fiyatland-rmaya-genel-bak.aspx

Gönderildi : 28/12/2011 17:28

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba,

az önce tüm kullanıcıları dolaştım, bir kaç kullanıcı haricinde kimsenin outlookunda arşiv sekmesi çıkmamış. sizin dediğiniz gibi olsa hiç bir kullanıcıda çıkmazdı diye düşünüyorum.

ayrıca çıkmayan kullanıcılarda eski maillerin bulunduğu pst. dosyaları mevcut. bununla bir alakası olabilir mi?

Kullandığınız Outlook versyonları nelerdir. 2007 de böyle bir problem oluyor bununla ilgili bir fix mevcut office sürümünü güncelleme yapmak gerekebilir.

Son olarak autodiscover servisi için DNS üzerinde A kaydı açıp denermisiniz.

Gönderildi : 28/12/2011 17:39

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Kamer bey,

kullanıcılarımızda outlook 2010 yüklü. DNS üzerindeki derken lokaldeki DC mizde çalışan DNS'imi kast ediyorsunuz? içeride açmam gereken kayıt için örnek kayıt yazarsanız çok memnun olurum 🙂

dışarda bulunan ISP kayıtlarında auto discover kaydımız mevcut.

diğer taraftan kendimde arşiv aktif değildi, aktif hale getirdim. outlooku kapatıp açınca arşiv klasörünü görebildim, içerisine dosya atabildim. diğerlerinden farkım ne anlayamadım 🙁

Gönderildi : 28/12/2011 17:51

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba,

Evet lokal dns üzerinde A kaydı oluşturacaksınız autodiscover.domain.local şeklinde exchange sunucunuzun ip adresini yazın.

Gönderildi : 28/12/2011 18:04

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kamer bey merhaba,

öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. DNS kaydını en kısa zamanda deneyeceğim. ama öncesinde bahsettiğim çalışan 3 kullanıcıdaki ofislerin ingilizce, çalışmayanlarında türkçe olduğunu fark ettim. hemen bir xp kurup ofis 2010pro TR yükledim. normalde çalışmayan bir kullanıcı ile oturum açtığımda gelmeyen arşiv klasörü buraya hemen geldi. başka 2 kullanıcı ile de denedim sonuç hep aynı oldu, yani çalıştı 🙂

şu anda ne yapacağım bilmiyorum. tüm makinelerin yarın baştan açılmasını mı beklesem acaba? veya sizin bir öneriniz var mı?

teşekkür ederim...

Gönderildi : 28/12/2011 18:47

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba,

Exchange 2010 olduğu için sistemi yeniden başlatmanıza gerek kalmayacak, Microsoft Exchange Active Directory Topology servisi ile tüm servisleri  restart edebilirsiniz. Türkçe&İngilizce problemleri için sp1 rollup6 ile bu tarz problemler giderildi.

Gönderildi : 28/12/2011 18:58

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

öğlenki kapatıp açmadan sonra bayağı kullanıcılar sorun yaşadılar bu nedenle bahsettiğiniz topology servisini mesai bitiminde restart ettirmeyi düşünüyorum. bahsettiğiniz Tr-Eng sorunu çözen SP1 R6  hangi ürün için Exchange mi yoksa Office mi?

son bir soru : olur da tüm bu bahsettiklerinizi yaptıktan sonra da ben halen arşiv klasörünü outlookta göremezsem, outlok tarafında tüm ayarları resetleyecek kolay bir yöntem varmıdır?

teşekkür ederim...

Gönderildi : 28/12/2011 19:08

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba,

Bahsettigim update exchange 2010 için. Outlook üzerinde tüm ayarları sıfırlamak çok basit denetim masasında mail içerisinde profili silip baştan oluşturusanız outlook factory reset haline gelir.

Gönderildi : 28/12/2011 19:18

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

outlook için bende öyle biliyordum sizinle birlikte tamamen emin oldum.

bunun yanı sıra, SP1 in üstüne hangi güncelleştirmelerin yüklü olduğunu örneğin rollup 6 gibi nasıl görebililrim acaba? şu anda exchange server versiyonum 14.01.0218.013  yazıyor.  cahilliğim de hat safhadaymış sizinle konuşurken bunu da anladım, yardımlarınız için gerşekten teşekkür ediyorum, işinizde başarılar dilerim, sağolun.

Gönderildi : 28/12/2011 19:45

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Estağfurullah bizde hala öğreniyoruz SP1 Rollup6 kurulduğunda Version: 14.01.0355.002 oluyor.

Detaylı olarak version, build leri aşağıdaki linkten inceliye bilirsiniz.

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/exchange-server-and-update-rollups-builds-numbers.aspx

Gönderildi : 28/12/2011 19:51

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

outlook için bende öyle biliyordum sizinle birlikte tamamen emin oldum.

bunun yanı sıra, SP1 in üstüne hangi güncelleştirmelerin yüklü olduğunu örneğin rollup 6 gibi nasıl görebililrim acaba? şu anda exchange server versiyonum 14.01.0218.013  yazıyor.  cahilliğim de hat safhadaymış sizinle konuşurken bunu da anladım, yardımlarınız için gerşekten teşekkür ediyorum, işinizde başarılar dilerim, sağolun.

Exchange organizasyonundaki bilgilerin raporlaması bir çok alternatif bulunmakta olup aşağıdaki script aracılığı ile bu bilgileri ücretsiz olarak alabilirsiniz. Script Sunucu, işletim sistem, service pack, roller, posta kutusu ve bir çok konuda ayrıntılı bilgi vermektedir.
Html rapor için:
.\Get-ExchangeEnvironmentReport  -HTMLReport c:\report.html
Hmtl raporu maille göndermek için:
.\Get-ExchangeEnvironmentReport  -HTMLReport c:\report.html -SendMail:$true -MailFrom:[email protected] -MailTo:[email protected] -MailServer:smtp.example.com
Download

Gönderildi : 28/12/2011 20:54

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kamer bey, dün bahsettiğiniz işlemleri yaptım, hatta kullanıcıların outlook profillerini silip yeniden eklediğim halde arşiv klasörü bir türlü outlookta gözükmüyor.  şu anda SP2 yi indiriyorum öğlen arasında da yükleyeceğim. sizce bir faydaı olur mu?

ayrıca client tarafında bir güncelleme veya bir ayar tavsiyeniz varmı?

Ufuk bey size de teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/12/2011 13:58

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba,

Kamer bey, dün bahsettiğiniz işlemleri yaptım, hatta kullanıcıların outlook profillerini silip yeniden eklediğim halde arşiv klasörü bir türlü outlookta gözükmüyor.  şu anda SP2 yi indiriyorum öğlen arasında da yükleyeceğim. sizce bir faydaı olur mu?

ayrıca client tarafında bir güncelleme veya bir ayar tavsiyeniz varmı?

Ufuk bey size de teşekkür ederim.

SP2 ye hemen geçiş yapmanızı tavsiye etmem SPAM protection için kullanılan ürünün SP2 desteği olup olmadığını kontrol edin. Direk kurulum yapmadan önce mutlaka backup alın geri dönüşte problem yaşamak istemez kimse.

Gönderildi : 29/12/2011 14:13

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, saat 12 de full bekap alıyorum 🙂 ona güveniyorum.

bunu yapma gereksinim bende SP1 üzeinde hiç bir rollup yüklü değilmiş. dolayısıyla tek tek yüklemek yerine direk SP2 yi kurayım dedim. Exchange haricinde bir antispam kullanmıyorum.

ayrıca, dün kurduğum yeni bilgisayarda, hengi kullanıcıyla oturum açarsam açayım takır takır arşiv klasörü geliyor ve işlemleri yapabiliyorum. mevcut bilgisayarlardaki outlooklar için ne yapabilirim?

Gönderildi : 29/12/2011 14:20

(@kamerkoseoglu)
Estimable Member

Merhaba, saat 12 de full bekap alıyorum 🙂 ona güveniyorum.

bunu yapma gereksinim bende SP1 üzeinde hiç bir rollup yüklü değilmiş. dolayısıyla tek tek yüklemek yerine direk SP2 yi kurayım dedim. Exchange haricinde bir antispam kullanmıyorum.

ayrıca, dün kurduğum yeni bilgisayarda, hengi kullanıcıyla oturum açarsam açayım takır takır arşiv klasörü geliyor ve işlemleri yapabiliyorum. mevcut bilgisayarlardaki outlooklar için ne yapabilirim?

Office programını yeniden kurmak olabilir, denemekte yararvar format atmaktan iyidir.

Gönderildi : 29/12/2011 17:58

(@murat-inciler)
Estimable Member
Konu başlatıcı

we nihayet sorunu buldum !!!!!!

bizim bilgisayarlarımızda ofis 2010 Ev ve İş kurulu, çalışan bilgisayarlarda ise Pro kuruluymuş 🙂 ben bunu yeni fark ettim. sonrasında Ev ve iş sürümünü kaldırıp pro versiyonunu yüklediğim bilgisayarda da arşiv klasörü hemen outlooka geldi.

esas soruya gelince bu sürümler arasındaki fark nedir ki buna neden olmakta?

Sevgili ustalarıma sorumdur...

Gönderildi : 29/12/2011 20:11

Sayfa 1 / 2
Paylaş: