Forum

Exchange server ile...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server ile aynı işi yapan yazılımlar

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
455 Görüntüleme
(@eneskaragulle)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

1) Exchange server iş tanımı 

2) Exchange server ile benzeri görevleri yapan ve piyasada kullanılan Mail server yazılımları nelerdir. Bunlar hakkında kısa bilgi.

Yüzeysel bir araştırma yaptım ama kayda değer  bilgiler edinemedim.  Bu konular hakkında yardım ederseniz çok sevinirim. 

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.  

Gönderildi : 17/12/2011 19:44

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Merhaba,

1) Exchange server iş tanımı 

2) Exchange server ile benzeri görevleri yapan ve piyasada kullanılan Mail server yazılımları nelerdir. Bunlar hakkında kısa bilgi.

Yüzeysel bir araştırma yaptım ama kayda değer  bilgiler edinemedim.  Bu konular hakkında yardım ederseniz çok sevinirim. 

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.  

Exchange İle Birebir Aynı Hizmeti Veren Bir Yazılım Ne Yazıkki Yok Exchange Bir Dünya Ve O Kadar Çok Özelliği Varki Birebir Aynısı Ne Yazikki Yok :)))

Hmail'in Ürünleri Merak Mail'in Ürünleri Mesela Bunlara Bir Bakın Memnun Kalırmısınız Bilemeyeceğim Ama Exchange 8 yıldır Kullandığım Bir Ürün Ve Gayet Memnunum Yönetimi Zor Ama Mükemmel Bir Ürün ... 

Gönderildi : 17/12/2011 20:03

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Sorunun cevabı hangi ortamlar için kullanılacağına bağlı olarak değişir. Kişilerin mail sunucuyla ilgili beklentileri bu cevapları değiştirebilir.

Exchange rakibi olan ürünler ise Sendmail (öneririm), IBM Lotus Domino (çok kullanmadım fakat kullana tanıdıklarım var öneren yok), Zimbra sayılabilir.

Ücretsiz ve başarılı bir ürün diyorsan Postfix. Sendmail'e alternatif olarak geliştirilmiş gayet güçlü ve becerikli bir mail sunucudur. Fakat Exchange gibi her bir özelliği direk bünyesinde barındırmaz. Bugün Daimler (Mercedes-Benz'in sahibi) gibi bir firmada Postfix kullanabiliyor. Fakat pek tabiki onların kullandığı Postfix ile bizim indirip kuracağımız Postfix arasında da çok fazla farklar mevcut. Bir çok firmay yine mail Gateway olarakta Postfix kullanır.

Yapıda kullanıcı sayısı 1.000 i çok fazla geçmediği sürece ücretisiz olarak Hmail, ücretliler olaraksa Axigen (bir çok özelliği bulunan bir mail server), Kerio Connect, Atmail, Imail Mail Server, Smarter Mail server tümleşik çözümler sunması açısından rahatlıkla önerebileceğim ürünler. Saydığım ücretli ürünler becerikli ve işlevsel ürünlerdir. Ama bana kalırsa hiç biride Exchange'in rakibi olamazlar.

Exchange komple bir iletişim ürünü olması ve çok büyük yapılara hizmet verebilecek şekilde tasarlanmış olması sebebiyle çok fazla rakibi olanda bir ürün değil.

Gönderildi : 17/12/2011 21:27

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Sorunun cevabı hangi ortamlar için kullanılacağına bağlı olarak değişir. Kişilerin mail sunucuyla ilgili beklentileri bu cevapları değiştirebilir.

Exchange rakibi olan ürünler ise Sendmail (öneririm), IBM Lotus Domino (çok kullanmadım fakat kullana tanıdıklarım var öneren yok), Zimbra sayılabilir.

Ücretsiz ve başarılı bir ürün diyorsan Postfix. Sendmail'e alternatif olarak geliştirilmiş gayet güçlü ve becerikli bir mail sunucudur. Fakat Exchange gibi her bir özelliği direk bünyesinde barındırmaz. Bugün Daimler (Mercedes-Benz'in sahibi) gibi bir firmada Postfix kullanabiliyor. Fakat pek tabiki onların kullandığı Postfix ile bizim indirip kuracağımız Postfix arasında da çok fazla farklar mevcut. Bir çok firmay yine mail Gateway olarakta Postfix kullanır.

Yapıda kullanıcı sayısı 1.000 i çok fazla geçmediği sürece ücretisiz olarak Hmail, ücretliler olaraksa Axigen (bir çok özelliği bulunan bir mail server), Kerio Connect, Atmail, Imail Mail Server, Smarter Mail server tümleşik çözümler sunması açısından rahatlıkla önerebileceğim ürünler. Saydığım ücretli ürünler becerikli ve işlevsel ürünlerdir. Ama bana kalırsa hiç biride Exchange'in rakibi olamazlar.

Exchange komple bir iletişim ürünü olması ve çok büyük yapılara hizmet verebilecek şekilde tasarlanmış olması sebebiyle çok fazla rakibi olanda bir ürün değil.

[Y] 

Gönderildi : 19/12/2011 12:17

(@eneskaragulle)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkür ederim. Araştırma Yöntem ve Teknikleri dersimizden sunum ödevimiz Exchange Server. Hocamız birebir aynı işi yapan bir yazılım istemedi. Sadece benzeri görevleri yapan yazılımların isimleri ve kısaca bilgi. Ancak sorun şu, internette ne kadar exchange server ile ilgili döküman varsa düzenleyip hocamıza sunum öncesi gösterdim. Beğenmedi. Her defasında farklı bir şeyler istiyor. Benim bu sunumu güzel bir biçimde yapmam şart. [:)] 

1) Neden Exchange server kullanılır?

2) Exchange server nedir?

3) Exchange sürümleri hakkında bilgi ve aralarındaki farklar nedir?

4) İş tanımı yapınız?(ne demek istediğini anlamış değilim [:(] )

5) Bu iş için kullanılan farklı programlar varmı? Var ise kısaca bilgi.

Bu konular hakkında yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim. Çok zor durumdayım. 

Gönderildi : 19/12/2011 13:26

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Exchange Server makalelerini incelemeniz iyi olacaktır.

Gönderildi : 19/12/2011 13:59

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Wikipedia'ya göz attınız mı?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Exchange_Server

Gönderildi : 19/12/2011 14:05

(@eneskaragulle)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. [:)] Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Gönderildi : 19/12/2011 17:00

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Neden Exchange server? sorusunun cevabını doğru bir şekilde verebilmek için öncelikle Exchange server gereksinimlerini anlamak, Exchange server mimarisini kavramak gerekiyor. Bu sorularının cevabını aslında en iyi Exchange server ile ilgili yazılmış kitaplarda bulabilirsin. Makalelerde genellikle Exchange server özellikleri, kurulumları ve mesajlaşma yapısına değinilir. Senin ayrıca irdelemen gereken konu bir mesajlaşma sunucusu olarak neden Exchange in seçilmesi gerektiği konusudur. Exchange ile ilgili yazılmış geniş kapsamlı kitapların genelde giriş kısmında bu konuya detaylı şekilde değinilir.

Gönderildi : 20/12/2011 13:29

Paylaş: