Forum

exchange servera i&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange servera içerden ve dışardan erişim

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
596 Görüntüleme
(@MuratKALAK)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar...

İşyerimize exchange sunucu kurduk, domaini de yönlendirdik düzgün çalışıyor. Ancak şöyle bi durum sözkonusu:

Ben iş ağıma dahil değilken mesela evdeyken domaini yazdıgımda owa ya erişiyorum ancak işyerine gelince iç ip yi yada makina adını yazmam gerekiyor. kullandıgımız mail adresini accepted domain olarak ekledik, sunucumuzun local domain adı aslında farklı. bu durumu nasıl çözebiliriz ben işyerinden de dışardan da mail.domain.com a girdiğimde owaya erişmek istiyorum. ama işyerinde mail.domain.com yazdıgımda modem arayüzü geliyor. owaya erişmek icin domain.local yazmam gerekiyor. umarım anlatabilmişimdir. teşekkürler.

Gönderildi : 28/11/2011 21:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

DNS üzerinde dış dünya için kullandığınız alan adına ait bir zone oluşturun, sonra içerisine ihtiyaç duyduğunuz kayıtları girin.

www, owa için mail veya webmail, sorunu çözecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/11/2011 00:42

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler hakan bey çözüldü

Gönderildi : 30/11/2011 13:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/11/2011 14:30

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

telekom dns admine henüz kayıtları oluşturması için mail atmadım şu an dışarıdan mail alamıyorum veya dışarıya gonderemiyorum galiba sebebi bu.

yeri burası değil sanırım ama blackberry ile entegre etmek istiyorum ben sistemi bes express kurdum. kablo ile sync oluyo outlook ve blackberry ancak kablosuz iletişimde olmuyor bu konuda bilginiz var mı? örnegin exchange mailimi de ekleyemiyorum telefona normal mail olarak.dnslerle ilgili 2 gündür araştırıyorum ancak galiba hala sorunum var.

kullanmak istediğim domainde (mail.abc.com) @ mx mail v=spf1 ve webmail kayıtlarını sabit ip adresime yonlendirdim. 

yerel ağım normalde x.local domaini ile kurulu. ancak ben mail.abc.com u kullanmak istiyorum.

1. sunucuda active directory ve dns hizmetleri kurulu

2. sunucuda exchange ve bes express kurulu

modemi dmz yi kullanacak 1. sunucuya yonlendirdim.

1. sunucudaki iss yi devre dısı bıraktım. 2. sunucudaki iss calisiyor ve http redirect mail.abc.com/owa ya yönlendirildi.

exchange de accepted domainse mail.abc.com u ekledim send receive connectorları da ayarladım.

blackberrye maili ekleyemiyorum exchange oldugunu belirtsem de sunucu kullanıcı adı veya şifre hatalı gibi bir hata alıyorum.

kablosuz aktivasyon yapamıyorum galiba bu bis kullanmamız ile ilgili ancak yerel ağdaki wireless aga baglanarak denesem de kablosuz aktivasyon olmuyor.

ayrıca telekom dns admin gerekli kayıtları oluşturmadan da mail gonderebiliyor olmam gerekmez mi ?

çok uzattım kusura bakmayın teşekkürler şimdiden.

dns kayıtlarım şu şekilde 

Gönderildi : 30/11/2011 15:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Neden mail almıyor ve gönderemiyorsunuz ?

Yani sizin outlook programı zaten RPC ile Exchange Server' a bağlı değil mi ?

Gönderildi : 30/11/2011 17:54

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

organizasyondaki adreslere mail gonderirken problem yok, örnegin hotmailden mail alamıyorum. gönderebiliyorum bu arada spam olarak düşmüş hotmaildeki hesaba. bu da telekomun dns sunucularında benımle ilgili ptr kaydı oluşturulmamış olmasından kaynaklanmaz mı?

rpc yapamadım evdeyken, hesap eklerken Adları Denetle dediğimde sunucu ismi yerel ada dönüşüyo x.local oluyo dolayısıyla dışardayken outlookla da baglanamıyorum

Gönderildi : 30/11/2011 18:17

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

araştırdım [email protected] ye mail atın denilmiş ama o mail de pasif ulaşmıyo attıgım mail

Gönderildi : 30/11/2011 23:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Murat bey benim kafam iyice karıştı, şimdi sizin probleminiz şirket dışında iken owa.cozumpark.com yazıyorum bunu şirket içindende erişmek istiyorum dediniz sonra konu mail alma ve göndermeye geldi ben o kısmı kaçırdım ? Nasıl buraya geldik, içeriye açtığınız dns zone buna etki etmez ?

Gönderildi : 01/12/2011 01:32

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Arkadaşlar bazılarınız cidden sorduğu sorular yada yapamadığı tam açıklamalar sebebiyle kafamızı karıştırıyorsunuz. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var ki Telekom DNS admin sizin IP adresiniz için PTR kaydı oluşturur ve kaydın açılmamış olması sizin mail göndermenizi engellemez, ha bir sorunmudur sorundur ama mail alıp vermenizi kesin ilgilendiren bir sorun değildir. SPF kaydıda öyledir.

Şimdi Exchange'i yeni kurdunuz sanırım, peki doğru bir şekilde yapılandırdınız mı? Send ve Receive connector leri düzgün bir şekilde oluşturdunuz mu? Dışarıya mail atamama ve dışardan mail alamamanıza öncelikli sebep bunlar olabilir. PTR kaydı veya SPF kaydı değil.

Gönderildi : 01/12/2011 01:58

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler. hakan bey o sorunu sizin verdiğiniz ilk cevap ile çözmüştük. ben farklı bi soru sordum daha sonra yeni başlık açmak istemedim.

yapılandırmayı tekrar kontrol edeceğim.şu an 2 problemim var 1.si dışarıdan mail alamıyorum mesela hotmail hesabımdan exchange hesabıma mail gonderiyorum ve gelmiyo mail. 2.si ise evdeyken outlooka exchange hesabımı eklerken sunucu ismini mail.abc.com u ve kullanıcı adımı girdikten sonra Adları Denetle tuşuna basınca sunucu ismi localdeki isme dönüsüyo x.local oluyo.dolayısıyla vpn baglantısı yapmam gerekiyo outlook un calısabilmesi için. 2. problemi rpc over http ile çözebiliyoruz zannedersem ona bakıyorum şu an

Gönderildi : 01/12/2011 02:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ok şimdi anladım,

ilk sorun için dışarıdan telnet çekebiliyormusunuz server' a ?

mx sorgulayınca sizin ip geliyormu sonuç olarak ?

ikinci sorun için ise outlook anywhere özelliğini kullanmanız gerekli .

Gönderildi : 01/12/2011 02:45

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

mxtoolbox dan denedım mx sorgusu yapınca kayıt bulunamadı diyor. outlook anywhere kullanıyorum ancak ısrarla adları denetle dedıgımde local domaine dönüşüyo 🙂

Gönderildi : 01/12/2011 03:05

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

mx kaydını oluşturdum mxtoolbox da ip yi verdi sagolun

Gönderildi : 01/12/2011 03:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

geçmiş olsun

Gönderildi : 01/12/2011 13:36

Paylaş: