Forum

dag sonrası yapı

Bildirimler
Hepsini Temizle

dag sonrası yapı

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
324 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

sistemimizde merkezi ve şube yapısı  var. merkezdeki yapıda 2008 r2  Dc ve exchange 2010 var. şubede ise kullanıcılar merkee bağlanıp logon

oluyorlar. 2 gün öncesine kadar exchange sorun yoktu. şube yapısına daha önce exchange 2010 kurulmuş. dag yapısı vardı ama şubedeki açık olmadığı için merkezden exchange servera bağlanıyorduk. 2 gün önce şubedeki exchange 2010 açtık yani dag yapı devreye girdi. ve şubedeki

bilgisayarlarda aşşağıdaki hatayı vermeyi başladı. 

Ben olayın sertifikadan kaynaklandığını düşündüm. şubedeki sertifika kısmına baktığımda merkez kısmının sertifika kısmı

şubedki kısım yani benim taraftaki

benim şubede sertifika server kurmam lazımmı yoksa merkezdekinimi kullanacağım. problemin kaynağı nedir 

Gönderildi : 23/11/2011 12:56

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

SErtifikanızda sorun var. Self signed kullanıdıgınız için client lar güvenmiyor. Bunda haklılar 🙂

Yapmanız gerekenler,

public sertifika satın almak yada bir sunucuya certificate authority kurup sertifika üretmek 

Gönderildi : 23/11/2011 13:16

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba 

buğra hocam 3 gün önce merkeze bağlanınca yani dag yapısı açık değilken sorun yoktu merkez ve sube hata almadan bağlanıyordu

2 gün önce subedeki exchange 2010 server'ı açınca dag yapısı devreye girdi ve yukarıdaki hatayı verdi. merkezde sertifika var. şubede mi sertifika server kurmamız gerekiyor 

Gönderildi : 23/11/2011 21:18

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

orayada bir sertifika üretin CA den, clientlar ona bağlanıyor olabilir.

Gönderildi : 23/11/2011 23:22

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Buğra hocam

merkezimizde var. ben ayrıca local kısmamı kurayım. bir karışıklık çıkarmı 

Gönderildi : 24/11/2011 12:36

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Yapıdaki exchange üzerinde CA kurup exchange için sertifika oluşturacaksınız. Makalesi  http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/11/22/exchange-2010-sertifika-olu-turma.aspx  

Daha sonra gpodana sertifikayı publish edin kullanıcılara logon olan kullanıcı sertifikayı alacak ve bağlantı sağlayacaktır.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 03/12/2011 04:11

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba

uğur hocam yapımda merkezdeki exchange de zaten   CA var. şube yede ayrıyetenmi kurayım. merkezdeki yetmezmi. 

Gönderildi : 03/12/2011 14:24

(@Anonim)

merkezdeki ca sunucusundan şubedeki exchange sunucuz için sertifika üretip kullanabilirsiniz şubeye yeniden ca kurmaya gerek yok.

Gönderildi : 04/12/2011 00:01

Paylaş: