Forum

exchange 2003 ve ou...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2003 ve outlook

17 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
758 Görüntüleme
(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

kolay gelsin arkadaşlar..

exchange 2003 server kurduk..ilk seferinde blacklistlere düşmüştük ayrıca hem web hizmetide verdiğimizden ve metroswitch tek ip olduğundan 2.bir ip talep ederek içeriden routing yaparak ve ters dns alarak mail hizmetini çalıştırdık..şuan dışarıdan da maillerime ulaşabiliyorum..ayrıca hem içeriden hem dışarıdan mail alabiliyorum veya gönderebiliyorum..bu zaman zarfında exchangeyi kaldırıp tekrar yükledim.

ilk yüklemede microsoft office outlook üzerine exchange serverdan mail adreslerini tanımlayabiliyordum..ancak yeni kurduktan sonra owa ya ulaşabiliyorum..maillerim outlook access üzerinden çalışıyor ancak microsoft outlook a mailleri kuramıyorum.."adres çözünlenemedi.yer işareti yanlış" diye bir hata dönüyor.. exchange sp2 yüklü durumda...microsoft outlook bu mailleri ekleyebilmem için ne yapmam gerekiyor..şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar...

Gönderildi : 04/07/2008 17:00

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba

Mailleri pop3 olarak mı kullanmak istiyorsunuz?

Gönderildi : 04/07/2008 17:35

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

doğrudur..pop3 servisiim çalışıyor..hatta denemesini mail.xxx.xxx.xx olarak dışarıdan (local dışından) microsoft outlook a kurabiliyorum..ancak ben outlook kurarken exchange üzerinden kurmak istiyorum..daha önceden hiçbir ayar yapmadan microsoft outlook u açıyordum ordan exchange serverın adını yazıp kullanıcı adını yazıyor ve adları denetle deyince altını çizererk getiyordu ve böylece kulanabiliyordum. ama şimdi yukarıda yazdığım hatayı veriyor...microsoft outlook kurarken internrt mail olarak kur  deyince kurabiliyorum ama yukarıda anlatığım şekilde neden kuramıyorum anlayamadım..

Gönderildi : 04/07/2008 17:47

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yani microsoft outlook açıyorum. microsoft exchange seçiyorum..server ın ismini yazıyorum kullanıcı adını yazıp adları denetle deyince "Eylem tamamlanamıyor. yer işareti geçersiz" diye bir hata döndürüyor...çözümünü bulamadım..

Gönderildi : 04/07/2008 18:01

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

web outlook access üzerinde bir kullanıcı 2 adet mail açabilirmi..yani buda sorunumun çözümü olacaktır..

Gönderildi : 04/07/2008 19:13

(@serhatakinci)
Famed Member

yani microsoft outlook açıyorum. microsoft exchange seçiyorum..server ın ismini yazıyorum kullanıcı adını yazıp adları denetle deyince "Eylem tamamlanamıyor. yer işareti geçersiz" diye bir hata döndürüyor...çözümünü bulamadım..

Siz exchange hesabını, local ağda ve outlook kapalı iken tanımlıyorsunuz değil mi?

İkinci sorunuzu anlamadım. Bir pencerede A kullanıcısının outlook'u açıkken (owa), diğer bir pencerede B kullanıcısının outlook'u açık olacak (owa).

Gönderildi : 04/07/2008 19:32

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Memrhaba ;

Dns uzerınde gereklı A  kaydı  mevcut mu acaba yanı local de  herhangı bır pc den  mail.serveradı.com    a ping attıgınızda publıc ipnıze mı ping atıyor yoksa local de  kullandıgınız private ip nize mi

Teşekkürler.

Gönderildi : 04/07/2008 19:42

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yeni pencere açamıyorum ki..kullanıcı kendi şifre ve parolası ile (yani ad ye eklenen kullanıcı) ile domaine girip http://serveradi/exchange yazınca otomatik kendi posta kutusu açılıyor..ama aynı zamanda bu kullanıcıların kendi işleri ile ilgili işlteme adına ait mailleride kullanıyorlar ..dolayısıyla her ikisinide aynı anda görmek istiyor..bu yüzden microsoft office outlook kullanmak istedik ancak exchange server a bağlanmak isteyince yer işareti yanlış diye bir uyarı veriyor...microsoft office outlook üzerine imap veya pop3 olarak mail..xx.xxx.xxx olarak postaları gösteriyorum hatta gelen postalar anında düşüyor ancak posta gönderdiğimde unable relay hatası veriyor.dolayısıyla bir kulanıcı aynı zamanda hem kendi mailine hemde işletme adındaki mailbox a ulaşabilsin istiyoruz..daha önceden kendi mailini web outlook access üzerinden verirken diğerinide microsoft office outlook üzerinde exchange server a atıyorduk ama şuan bu şekliyle çalıştıramadım...

Gönderildi : 04/07/2008 19:44

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

localden ping mail.xxx.xxx.xxx dediğimde direk serverın ipsine ping atıyor..ayrıca dns de a kaydı var. ama outlook üzerinde exchange server ı kuramadım...

Gönderildi : 04/07/2008 19:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

BASLAT / AYARLAR / DENETIM MASASI / POSTA  actıktan sonra  E-posta Hesapları /  E-Posta  yeni ye tıkladıktan sonra sol alt tarafta sunucu türlerini el ile yapılandır İleri  Microsoft Exchange seciniz İleri / Microsoft Exchange sunucusu = mail.sunucuadı.com (veya sizin sistemınızde nasıl ıse)

Kullanıcı adı = kullanıcı adının 2 veya 3 harfını yazdıktan  sonra  ADI DENETLE  ye  tıklarmısınız sıze  kullanıcıları sıralayacak mı yoksa bır  hata  mı verecek bu arada  bu denemeyı yaparken mıcrosoft un firewall ı kapalı olsun ve client da herhangı bır fırewall varsa onu da  devre dısı bırakınız Exch sunucu  uzerınde ISA vb Firewall var mı ?

localden ping mail.xxx.xxx.xxx dediğimde direk serverın ipsine ping atıyor..ayrıca dns de a kaydı var. ama outlook üzerinde exchange server ı kuramadım...

Gönderildi : 05/07/2008 02:53

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yine aynı hata  "ad çözümlenemedi..yer işareti geçersiz"..exchange üzerinde firewall yok..yani kulanıcılar domaine giriyor.. http://serveradi/exchange yazınca otomatik owa açılıyor..ama dediğinizi yaptığımda yukarıdaki hatayı veriyor..dışarıdan aynı şekilde http://mail.xxx.xx.xxx/exchange yazınca bağlanabiliyor ve mailerimi yine owa üzerinden görebiliyor ve mail atıp alabiliyorum..ancak içeriden exchange üzerine profil oluşturamıyorum...yani exchangeye bağlantı sağlıyor çünkü benden kulanıcı adı ve parolası istiyor ancak ad çözülemedi.yer işareti yanlış hatası veriyor. yani ya kullanıcı adını çözemiyor yada exchange nin microsoft office outlook ile ilgili bir ayarmı yapmam gerekiyor anlamadım yada sp2 den dolayımı acaba... ....hala çözüm bulamadım yardımlarınızı bekliyorum....

Gönderildi : 06/07/2008 02:06

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

exchange server 2003 üzerine kullanıcı profili oluşturmak için adları denetle kısmında .."adres çözünlenemedi.yer işareti yanlış" diye bir hata dönüyor..yani exchange profil oluşturamıyorum..yardımcı olack arkadaşlara sonsuz teşekkürler.

Gönderildi : 06/07/2008 23:25

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar cümleten kolay gelsin...

halen sornumuma bir çözüm bulamadım..kafayı yedirecek bana...neden microsoft office outlook üzerinden exchange server profil oluştururken "yer işareti geçersiz" hatası dönüyor..bu yer işaretinden kasıt ne...yani hatanın ne olduğunu anlayabilsem belki çözüm de bulıcam ama yer işareti geçersiz derken bahsettiği konunun ne olduğunu bilen varmı acaba...eğer exchange server ise bağlanırken benden kullanıcı adı ve parolası istiyor..kullanıcının kendisiyse owa üzerinden bağlanabiliyorum sorunsuz bir şekilde...yani cevabı bilen varsa acil yardım bekliyoruz....

Gönderildi : 07/07/2008 11:42

(@serhatakinci)
Famed Member

Siz exchange üzerine SP2 kurduktan sonra mı bu sorun ortaya çıktı ?

Gönderildi : 07/07/2008 12:20

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tam emin değilim..dediğim gibi AD üzerine echange kurdum..sonra karalisteye düştüğümüzden ve ip sorunumuzdan dolayı exchangeyi adseit ile kaldırdım...aynı AD üzerine exchangeyi tekrar kurdum..ilkinde sp1 vardı ve microsoft office outlook üzerine excahnge profil oluşturabiliyordum..sonra sp2 kurdum ama kullanmaya devam ettim...ancak sp2 kurduktan sonra herhangi bir exchange profil oluşturmadım...

2.kez kurduğum exchange üzerine (birazda karalisteye düşmemek için temkinli davrandık) sp2 yükledim..tüm owa ve mail hizmetlerim şuan hem dışarıdan hem içeriden çalışıyor..ama bu seferde microsoft office outlook üzerine exchange profil oluşturamıyorum..dediğim gibi exchange server ismin yazıp kullanıcı adını yazıp adları denetleye basınca  (administrator da) benden exchange ye bağlanmak için kullanıcı adı ve parolası soruyor..yani exchangeye bağlantı sağlıyor..ama yer işareti geçersiz hatası dönüyor...ancak bu hatanın sp2 den dolayı olup olmadığı konusunda tam emin değilim...

Gönderildi : 07/07/2008 12:34

(@mhuzun)
Gönderiler: 4
Active Member

Arkadaşım...

Daha önce exchange kurduğunu sonra sildiğini daha sonra yeniden kurduğunu söylüyorsun... Muhtemelen AD üzerinde regedit içinde bir yerlerde daha önceki kurduğun exchange lerle ilgili bir anahtar tanımlama kalmış olabilir. regedit i aç ve daha önce kurduğun exchange server isimlerini arattır eski isimlere ait anahtarları sil AD yi resetle muhtemelen düzelecektir.

Gönderildi : 07/07/2008 13:37

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

saol arkadaş dediğin gibi yaptım ve çalıştı...

Gönderildi : 07/07/2008 13:47

Paylaş: