Forum

Hosted Exchange Kur...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hosted Exchange Kurulum Hazırlığı

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
288 Görüntüleme
(@fatihgoktas)
Gönderiler: 146
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Hosted Exchange Server 2010 kurulmu yapmak istiyorum.

Kurulum için gerekli roller ve güncellemeler nelerdir.

AD kurulum için nasıl konfigüre etmem gerekmete acaba.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 12/11/2011 18:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2010/10/03/hosted-exchange-2010-kurulumu-b-l-m-1.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2010/10/10/hosted-exchange-2010-kurulumu-b-l-m-2.aspx

Buradan göz atabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/11/2011 20:50

(@fatihgoktas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Rıza hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim o makaleleri inceledim. Öncelikle bir test ortamı öğrenmek için yapmaktayım bu yüzden tek pc üzerine tüm rolleri kurabilirmiyim bunu soracağım öncelikle.

Daha sonra ilk kurulum aşamasına geçtiğimde AD alakalı hata aldım Server makinayı normal exchange server kurulumu yaparcak gibi başlangız konfigürasyonunu yaptım. Ne biliyim AD ve web server gibi kurulumlarını yaptığım için kaynaklanıyor olabilirmi yada eksik kurduğum birşey mi bulunmakta.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/11/2011 11:36

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Dc üzerinde exchange kurulumu önerilmez ama test ortamında kurulabilir.Windows server 2008 r2 sp1 üzerine kuracaksanız eğer;
Öncelikle Power Shell ekranına girin.sırası ile aşağıdaki komutları çalıştırın.

Import-Module ServerManager

Add-WindowsFeature NET-Framework,RSAT-ADDS,Web-Server,Web-Basic-Auth,Web-Windows-Auth,Web-Metabase,Web-Net-Ext,Web-Lgcy-Mgmt-Console,WAS-Process-Model,RSAT-Web-Server,Web-ISAPI-Ext,Web-Digest-Auth,Web-Dyn-Compression,NET-HTTP-Activation,RPC-Over-HTTP-Proxy -Restart

Yukarıdaki gibi server 2008 r2 sp1 ve güncellemeler yüklü ise yukarıdaki iki komut setini powershell üzerinde uygulayınca sistem restart edilecek bu işşemden sonra exchange kurulumunu sorunsuz tamamlayabilrisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/11/2011 12:15

(@fatihgoktas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Teşekkür ederim rıza hocam gün içerisinde geri dönüş yapacağım.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/11/2011 12:36

(@fatihgoktas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabar,

Öncelikle AD kurulumu gerekiyormuş.

Daha sonra shema extrac yapılmalıymış.

Daha sonra Yusuf hocamın makalesi ile kurulum tamamlandı.

İstersen tüm rolleri tek bir sunucu üzerinde kurulumu yapıla biliyormuş. Tabiki ters ortamı için.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/11/2011 12:03

Paylaş: