Forum

Exchange 2010 Dışar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Dışarıya Mail Gönderememe Sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
969 Görüntüleme
(@muratyorulmaz)
Gönderiler: 295
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Test için evdeki bilgisayarına 2008 server standart kurulumu yaptım ve üzerinde exchange 2010 kurdum. Sitedeki ayarlara göre kurulumunu yaptım. smtp ayarlarında * koymak gerekiyordu dışarıya mail gönderebilmek için hepsini yaptım. sadece açtığım kullanıcılar kendi içlerinde mail gönderiyor dışarıya mail gönderemiyorum. Dns ayarları ile ilgili hiçbirşey yapmadım ama ve çokta dns ayarlarından anlamıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Gönderildi : 10/11/2011 13:52

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Murat bey,

Buradaki dökümalar ile yaptığınız tüm ayarların doğru olduğunu düşünüyorum, sorun ADSL hattınızın 25 nolu portunun telekom tarafından kapatılmış olması olabilir. Türk telekom destek hattını arayıp bu portu açtırın sorunsuz mail göndermeye başlayabilirsiniz.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/11/2011 16:09

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Recep Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

25 nolu port ile ilgili Exchange 2010 da kendi komut satırından ayarları değiştirebileceğimizi öğrendim. 25 nolu portu 587 olarak değiştirdim.Yine göndermedi. Default olarak 25 kullanmak zorunda değil değil mi? Yaptığım ayarlar aşağıdaki gibi :

Get-SendConnector | ft Id*,Sm*s,po*            Exchange 25 nolu portu kullandığını gösteriyor 

Set-SendConnector “sendconnector” -port 587     25 nolu portu 587 ye ayarladım. 

Gönderildi : 10/11/2011 17:48

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar lütfen yardımcı olun. Default olarak yapılan kurulumda yine de dışarıya mail göndermesi gerekir diye biliyorum ama gitmiyor.

Gönderildi : 12/11/2011 15:46

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Merhaba Recep Bey, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

25 nolu port ile ilgili Exchange 2010 da kendi komut satırından ayarları değiştirebileceğimizi öğrendim. 25 nolu portu 587 olarak değiştirdim.Yine göndermedi. Default olarak 25 kullanmak zorunda değil değil mi? Yaptığım ayarlar aşağıdaki gibi :

Get-SendConnector | ft Id*,Sm*s,po*            Exchange 25 nolu portu kullandığını gösteriyor 

Set-SendConnector “sendconnector” -port 587     25 nolu portu 587 ye ayarladım. 

Lütfen Recep bey'in Dediği Gibi 25 portunu Açtırıp DNS Server'inizde Exchange İçin MX Kayıtları Oluşturup Öyle Denermisiniz. Tabi Bu İç DNS Sunucunuzda turktelekom Dns'lerinde İse; [email protected] Adresinden Reverse DNS Kaydı Yaptırmanız Gerekiyor Domain Hizmeti Aldığınız Firmadan İse MX Kayıtlarınızın Değiştirilmesini Talep Edersiniz.

Çünkü Portu 587'ye Alsanızda Bildiğim Kadarıyla 25 Açık olmalı Yanlışım Varsa Hocalarım Düzeltirler. Sadece Tek Bir telefon Açıp Bastırın o Zaman Açmak Zorunda Kalıyorlar. 25 Portunu Yönlendirmeye Bilirsiniz Bile Sunucunuza Yanlız Bu Port Aktif Olmalı.

Gönderildi : 12/11/2011 17:01

Paylaş: