Forum

Cluster servisi y&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cluster servisi yüklü olan exchange 2010 u kaldıramıyorum

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
626 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

sistemimde 2008 r2 uzerine kurulu 2010 exchange 2 nod lu dag yapısı var. ikinci nodu uzerindeki exchange 2010 u kaldırmak istiyorum ama

cluster uyesi oldugunu söyleyip kaldırmıyor once cluster uyeliğinden çıkartın diyor.

daha once cluster servisini kaldırmıştım zaten artık ortamda dag yapısı yok ama bu nod e kendini hala dag uyesi olarak gördüğü için kaldırtmıyor.

üzerinde bulunan cluster serviside start olmuyor features klısmından failover cluster i kaldırmaya çalıştığımda yine dag uyeliği var kaldırılamaz hatasını alıyorum.

microsoft bu durumda system state backup dan geri dönün diyor ama benim system state backup ımda yok maalesef.

bu 2.nod uşekilde nasıl kaldırabilirim ortamdan?

event id : 1090

The Cluster service cannot be started. An attempt to read configuration data from the Windows registry failed with error '2'. Please use the Failover Cluster Management snap-in to ensure that this machine is a member of a cluster. If you intend to add this machine to an existing cluster use the Add Node Wizard. Alternatively, if this machine has been configured as a member of a cluster, it will be necessary to restore the missing configuration data that is necessary for the Cluster Service to identify that it is a member of a cluster. Perform a System State Restore of this machine in order to restore the configuration data.

Gönderildi : 27/10/2011 13:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle yanlış bir işlem yapmışsınız, Exchange' i kaldırmadan Cluster servisini kaldırmanız yanlış olmuş

öncelikle cluster servisini bir kaldırın.

Remove Nodes from your failover cluster

Remove-ClusterNode node4

This command removes node4 from the local cluster.
Remove-ClusterNode node4 -force
This command removes node4 from the local cluster without prompting for confirmation.

Destroy an existing failover cluster

Remove-Cluster

After prompting for confirmation, this command destroys the local
failover cluster and removes cluster configuration information from the
cluster nodes.

Remove-Cluster –Force

This command destroys the local failover cluster and removes
cluster configuration information from the cluster nodes. The command
does not prompt for confirmation.

Get-Cluster CoreCluster | Remove-Cluster -Force –CleanupAD

This command destroys Cluster1, removes cluster configuration
information from the cluster nodes, and deletes the cluster objects in
Active Directory.  The command does not prompt for confirmation.

Exchange tarafında ki sorun nedir ? servisler çalışıyor mu ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2011 21:39

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba Hakan Hocam

aslında cluster servisini değil dag yapısını kaldırdım. ama zaten dag a üye bir sunucu varken uyarı veriyor kaldırtmıyor kendini bende bu sunucuyu çıkarmıştım dag uyeliğinden.  ama  cluster servisini kaldıramıyorumdag uyesi olarak gözüktüğü için 2.node.

gönderdiğiniz komutlarlada kaldırmayı başaramadım.

ben bu 2. nodu tamamen ortadan kaldırsam formatlasam exchange uninstall etmeden ettirmiyor zaten domain ortamında neler yapmalıyım bunun kalıntılarını temizlemek için? 

1 node ile ilgili bir problem yok düzgün çalışıyor.

Gönderildi : 28/10/2011 13:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Benim kafam karıştı 🙂

Şimdi sizin iki node' lu bir DAG yapınız var değil mi ? Bunların ikiside DAG üyesi iken sen dag üyeliğinden çıkardıni, bunu nasıl yaptın ? Powershell ile mi yoksa arayüzden mi ? Çıkarma işlemi sırasında hata aldın mı ?

Cluster Yönetim ekranından node bölümünde kaç node görüyorsunuz ?

Şu anda aktif mailbox' lar nerede ? Database kopyaları kullanılıyor mu eğer kullanıyorsan ki aslında söylediğin mantık ile kullanamıyor olman lazım 

cluster için ise aşağıdaki komutu kullanabilirsin

cluster node nodename /forcecleanup

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/10/2011 22:15

(@Anonim)
Konu başlatıcı

🙂

evet hakan hocam 2 node lu dag uyeligim vardi yani 2 nodu dag a uye yapmistim ama daha database kopyalarini birbirlerinin uzerine transfer etme isini yapmamistim. sonra bu iki noduda dag uyeliginden cikartip dag i sildim arayuzden. daha sonra yeni bir isimle dag olusturdum ve buna 1. nodu ekledim ikinci nodu eklerken hata verdi cluster servisi calismiyor diye elle start ettigimde de hata veriyordu bende cluster servisini kaldirayi yeniden yuklerim dedim ama kaldirirkende nod2 nin dag uyesi oldugu icin servisin kaldirilamayacagini once uyelikten sikarimasi gerektigini soyleyen hatayi verdi.

yani atik olmayan bir dag grubunun uyei olarak goruyor hala cluster servisi ne start oluyor nede kaldirilabiliyor bende makineyi formatladim 🙂 adsi edit ile ikinci nodu kaldirdim ortamdan artik arayuzden baktigimda tek exchange sunucu gozukuyor. simdi tekrar 2. nodu grup yeni dag grubuna uye yapicam bi problem cikmazsa.

Gönderildi : 29/10/2011 14:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ok zaten önemli olan adsiedit ile silmen gerisinde sorun yok, doğru kaydı sildin ise problem çıkmaz ancak sildiğin server üzerinde bir public folder varsa sorun olabilir bunun için bir BPA çalıştırırmısın.

Gönderildi : 29/10/2011 15:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

publıc folder yoktu hakan hocam ama BPA nedır? neden publıc folderları kaldırmak ıcın BPA gereklıdır? suan bunlara ıhtıyacım ok ama bılgı olsun dıye soruyorum belkı baskalarıda yararlanır hem.

tesekkurler

Gönderildi : 29/10/2011 17:15

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

o kadarda link koydum ama nasıl görmedin acaba [:'(]

Gönderildi : 30/10/2011 00:06

(@Anonim)
Konu başlatıcı

haklisiniz ya link varmis hic farketmedim 🙂

tesekkurler.

Gönderildi : 30/10/2011 00:48

Paylaş: