Forum

DAG Sunucular Arası...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DAG Sunucular Arası Replikasyon

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
1,064 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

Merkezde 3 Mailbox ve Disaster site da 3 Mailbox kuruldu ve bunlar anlık replike oluyorlar,şunu merak ediyorum replikasyon işlemiden 1 paket x 3 mü gidiyor yani Disaster daki her Mailbox sunucu için ayı ayrı gidiyor yoksa tek paket mi gidiyor,çünkü 2 site arası data hattımız bu işlem sonrası  sürekli peak halde görünmektedir,teşekkür ederim,

Gönderildi : 26/10/2011 13:20

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

database copy lerin nasıl dizayn edildiğini yazmamışsınız ancak ufak bir örnek ile açıklamak gerekirse

Merkez; 

ACTIVE_MBX01 _ACTIVE_MBX02 ACTIVE_MBX03

bu yukarıda ki db lerin kopyaları disaster site da ise x3 gidecektir. 

Gönderildi : 26/10/2011 13:38

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkür ederim cevabınız için,database copy ayarları default da bırakıldı,

database sayısı kadar paket gider doğru ama aynı databaseden 2 copyamı gider Disaster site daki 2 ayrı Mailbox sunucuya? 

Gönderildi : 26/10/2011 14:00

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır neden aynı database in 2 kopyası gitsin ki? karşı tarafta ayın database in 2 ayrı kopyası mı var? Eğer böyleyse tam tersi söylüyorum tabi 2 kopya 2 ayrı mailbox sunucuya gider.

Ancak network peak yapmasının nedenin bu operasyon olup olmadığını anlamak için database copy leri suspend e çekip öyle kontrol edin. 

Gönderildi : 26/10/2011 14:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba tekrar,

suspend e çektiğimde wan trafiği çok rahat oluyor,database replikasyonlarını günde 1 kere yapılması üzerine ayarladım ve Exchange de Replay Queue Length de biriktiğini görebiliyorum ama network trafiği gene yoğun görünüyor, Bu durumda ReplayLagTime komutuyla replikasyonu günde 1 e indirsekte karşı tarafa anlık data gidiyor doğrumudur?

Gönderildi : 28/10/2011 14:12

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

aslında ReplayLagTime komutu ile exchange replication service ine logların passive db kopyalarına yazılırken ne kadar gecikeceğini veriyoruz. Daha önce kullanmadım ama teorik olarak passive copy lere anlık gitmemesi lazım. netmon ile kontrol etmek gerek.

Gönderildi : 01/11/2011 12:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Maalesef data paketleri Passive copylere anlık olarak gidiyor 🙁 ,bu bir bug olabilir çünkü hiçbir mantığı yok gibime geliyor,

Gönderildi : 01/11/2011 19:41

Paylaş: