Forum

Active Directory i&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory içinden NT Domain' deki Exchange 5.5'e erişim.

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
342 Görüntüleme
(@kamil.eren)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

NT domain ortamında çalışan Exchange 5.5 sunucumuz var. Active Directory Domain' indeki bir kullanıcı, Exchange 5.5 sunucusundaki bir posta kutusunu kullanabilir mi ? Nasıl ?

Windows 2003 Server 'da Active Directory Servisini kurdum. NT Domain ile aralarında Trust yaptıktan sonra Exchange 5.5 üzerinde yeni bir posta kutusu oluşturdum. Bu posta kutusuna, Active Directory domaininde oluşturduğum account'u ekledim.Buraya kadar sorun yok. Bu account ile bir PC üzerinden Active Directory Domain'ine logon oldum. Denetim masasındaki posta ayarlarına girip burada mail sunucusunun adını ve account'un kodunu yazdığımda account ismini getirmedi ve o şekilde kaldı.

Acaba neyi eksik bıraktım. Yada Sistem Exchange 5.5 i desteklemiyor mu ? Windows Server 2003 ve 2008'de AD kurup bütün function level' ları ayrı ayrı denedim olmadı.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/10/2011 20:45

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Exchange 5.5 Sp? Bu Bilgiyi Alabilirmiyim Bir Firmada Rastlamıştım Onlarda Sp4'e Güncelledim 2003 srv Üzerinde office xp Ve xp Üzerinde Office Xp Kullandık Çalışıyor Ama Office 2003 Bağlanmadı Onuda Not Düşeyim.

Gönderildi : 26/10/2011 19:57

(@kamil.eren)
Active Member
Konu başlatıcı

Exchange 5.5 SP4 Build 2653.23

Office XP kullanıyorum.

Gönderildi : 26/10/2011 21:30

(@serkantas)
Prominent Member

Sp4 İse Şu An Tekrar Kontrol Ettim Hali Hazırda Sorunsuz Çalışıyor Müşterimdeki Lütfen Exchange Servislerini Kontrol Edermisin Orda Start Olmayan Manual Yada Disable Olan Servis İsimlerini Bana Bildirebilirmisin ????

Gönderildi : 27/10/2011 19:56

(@kamil.eren)
Active Member
Konu başlatıcı

Toplam 6 adet servis var hepsi auto'da ve çalışıyor.

Gönderildi : 27/10/2011 20:01

(@serkantas)
Prominent Member

Active Directory,Dns-Exchange Haberleşmesinde Bir Sıkıntı Var Event Log'ları İnceleyip Bana Exchange Active Directory Ve Dns Bölümündeki Error ID'lerini Verirmisin Birde Senin Yapıda Active Directory Ve Exchange Aynı Server Üzerindemi Sistemde ADC Varmı ????

Gönderildi : 28/10/2011 13:00

(@kamil.eren)
Active Member
Konu başlatıcı

Exchange, NT domainindeki bir sunucuda çalışıyor. Active Directory 2003 ise başka bir sunucuda kurulu. Bu sunucudaki system logunda Event ID: 5513 hatası veriyor. Sistemde ADC (sanırım additional domian controller ı kastettiniz) yok.

Gönderildi : 28/10/2011 15:26

(@serkantas)
Prominent Member

Error ID:5513 İse Bunu Active Directory Verir Bu Hatanın Karşılığı Active Directory Netlogon (Eskiden Netlogin'di) Bu Servisin Çalışmadığını Gösterir Eğer Bu Servisi Sen Start Edersen Kullanıcılar Sorunsuz Olarak Exchange'e Bağlanabilirler .

Active Directory Bu Hatayı Neden Verir ???

Ağer Active Directory'e Snapshot Geri Yükleme Yapılmış İse Yada Eskiden Bir Adc Var Ve Ordan Bir Kullanıcı Açmışsanız Bu Kullanıcı PDC İle Replike Olmadan ADC Sistemden Kaldırıldı İse Ve Aynı Kullanıcı Adı İle PDC'de Bir User Oluşturduysanız.Sunucu İlk Başladığında Active Directory Servisi User List Check Yaptığı İçin Servisi Durdurur Kullanıcı Çakışmalarını Önlemek İçin Yapılmış Bir Sistemdir.

Çözüm Yolları PDC'yi Başka Bir Sunucu Üzerinden ADC Yapın FSMO Rollerini Bu Server'e Aktarın Eski PDC'yi dcpromo İle Sistemden Down Edin Yeni Active Directory Sunucusunun Üzerinden Sysvol Ve NTDS Klasörlerinin Paylaşım İzinlerini Düzenleyip Paylaştırın Yeni Bir GPO Yaratın Bunu Kullanıcılara Basın Bu Şekilde Daha Önce Düzeltmiştim Eğer Yaparsanız Dahi Backup Alın. Eğer İşler Yolunda Gitmezse Backup'tan Dönmemiz Gerekebilir. 

Gönderildi : 30/10/2011 21:04

Paylaş: