Forum

.ost dosyası kayıp ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

.ost dosyası kayıp mailler

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
687 Görüntüleme
(@mozturk007)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Sistemde SBS 2008 , Exchange Server 2007 SP1 kullanılıyor.Dün exchange server sp2 yükseltmesi ile ilgili bir problem yaşadığımdan dolayı 1 gün önceki yedeğe geri dönmek zorunda kaldım.Güncelleme yapmaktan vazgeçtik ve yedekten döndük normal şekilde uygulamaya devam ettik.Takii kullanıcılar eşitleme yapana kadar.Eşitleme yapan kullanıcının outlook daki son gün mailleri eşitlemelerde kayboldu ve çıkaramıyoruz.Yedekten dönüldüğünde eşitleme için sunucu değil client baz alınır düşüncesi ile hareket ettik.Bu mailleri nasıl kurtarabilirim ?

Şimdiden teşekkürler....

Gönderildi : 19/10/2011 20:02

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Öncelikle yedek alınız daha sonra bir kullanıcı seçin (lütfen çok önemli bir kullanıcı olmasın) daha sonra OST dosyasını PST çevirin ve PST üzerinde kaybolan veriyi kurtarma programları ile arattırınız.

Veya OST üzerinden kaybolan verileri kurtaran programlarda olması gerekiyor bunlarlada işlem yaparsanız olabilir.

Gönderildi : 20/10/2011 02:48

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Test ortamında birkaç ost repair program denedim fakat etkili olmadı.Kafamı karıştıran konu şu; outlook çevrimdışı moda aldım gönderilmiş öğeler geri geldi fakat önemli olan gelen kutusuydu.Burada da 10 mailden sadece 2 si görünüyor.Klasör boyutu üzerinden kontrol gerçekleştirdiğimde çevrımdışı klasördeki öğeler exchange server daki öğelerden fazla ama tek sorun görüntüleyemiyorum olması.

Gönderildi : 20/10/2011 02:54

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Üst klasörlerde Eşitleme sorunları diye bir klasör göreceksiniz. Burada eşitlenemeyen veya problem çıkaran mailler durmaktadır. Burayı kontrol ettiniz mi ? (Tabi sadece mailler değil eşitleme problemleri ve eşitleme durumlarıda yazmaktadır)

Gönderildi : 20/10/2011 03:13

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet kontrol ettim malesef orada hata log ları haricinde istediğimiz mailler bulunmamakta.

Gönderildi : 20/10/2011 04:33

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

PST çevirme işleminide deneyip yine sonuç alamadıysanız ve kurtarma programları da işe yaramamışsa maalesef yapacak başka birşey yok.

Gönderildi : 20/10/2011 12:32

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yani gerçekten anlamıyorum microsoft ne hakla veriyi silebiliyor.Bu tarz senaryoları hiç düşünmedilermi acaba ?

Gönderildi : 20/10/2011 20:28

(@rafets-ayata)
Üye

Yani gerçekten anlamıyorum microsoft ne hakla veriyi silebiliyor.Bu tarz senaryoları hiç düşünmedilermi acaba ?

Merhaba,

Farklı bir yerdeki postunuzuda okudum ancak bende bugün içerisinde yine buna benzer bir senorya testi yaptım ancak sekronisazyonda bu tarz bir kayıp görmedim açıkcası. O yüzden bende hayretle bakıyorum konuya. Mutlaka farklı bir nokta söz konusu.

Sizden ricam yeni bir pc üzerinde aynı kullanıcının ost dosyasını sıfırdan oluşturup sekronisazyon bittiğinde neler var yok kontrol etmeniz.

Ve yukarıda sürekli yenilediğim ost dosyasını pst dosyasına çevirerek denemeniz yönünde ısrarcıyım. Deneyip bilgi verirseniz sonucu bakalım.

Gönderildi : 21/10/2011 01:14

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Test ortamında bir outlook exchange hesabı oluşturdum.Test kullanıcısına gmail adresimden test maili gönderdim.Test maili rpc over üzerinden bağlı outlook gelen kutusuna düştü.Sonrasında outlooku kapattım.Owa üzerinden yine test hesabına ulaştım oradaki test mailini tamamen sildim.Sonra rpc over bağlanan outlook programımı başlattım gelen kutusundaki test mailimim duruyordu takii sunucuyla gönder-al sırasında eşitlemeyi bitirene kadar mail otomatikman outlooktan kayboldu.Birkaç recovery programı ile ost dosyasını tarattım fakat sonuç negatif mail kesinlikle çıkmıyor.Sorunum hala sıcak bir şekilde devam ediyor müşterimle.Alternatif çözüm yolları için smarthost kullandığımız firmayı aradım Qmail kullandıklarını, tam emin olmamakla birlikte uğraşacaklarını söylediler ama garanti vermediler son umut şuan onlarda bekliyoruz.

Gönderildi : 22/10/2011 14:07

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hostingden gelen cevap negatif.Başka bir yolu muhakkak olmalı diye düşünüyorum ?

Gönderildi : 24/10/2011 13:14

Paylaş: