Forum

kaybolan maıller

Bildirimler
Hepsini Temizle

kaybolan maıller

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,074 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba;

yapımızda Exchange Server 2007 ,Clientlarda Xp 32 bit , Office 2007 kullanılmakda.

Sorum su: kullanıcılarımdan bırısı Outlook' unda son 14 gunluk maıllerını sılmıs.Bu sılınen maıller

"HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftExchangeClientOptions klasörüne tıklayım.

Sağ taraftaki ayrıntılar bölmesinde boş bir alanda sağ tıklayıp Yeni---DWORD değeri komutunu verelim.

Değer adı olarak “DumpsterAlwaysOn” (Tırnak işaretleri olmadan) değerini verelim.

DumpsterAlwaysOn değerine çift tıklayalım ve değerini  1 olarak değiştirelim.

Regedit’i kapatalım ve Outlook programını yeniden başlatalım.

Outlook’u açtığımızda Tools(Araçlar) menüsüne Recovery Deleted Items(Silinmiş Öğeleri Kurtar) komutunun geldiğini göreceksiniz. "

Yontemını kullanarak maıllere ulasmaya calıstım ancak Ost sınde bulunan maıller sılınmıs.

Bu kullanıcımın son 14 gunluk maıllerını Excanhe serverdan gerı getırme ımkanım varmıdır.

Gönderildi : 13/10/2011 14:21

(@DemirHakan)
Gönderiler: 219
Reputable Member

Silinmiş bir e-postanızı veya dizini kurtarmak için aşağıdakileri yapmanız yeterli olacaktır.
Personal PST dosyanızdan sildiğiniz mail ‘lerin kurtarılması:
1) Outlook kapatınız.
2) PST dosyasının bir kopyasını alınız.
3) Kopya PST dosyasını bir HEX editor(örn: Ultra32)ile açınız.
4) Sağ tarafda 7 ‘den 13 ‘e kadarki kolonlara boşluk giriniz. (HEX olarak 20 görünecektir)
5) Sonra dosyayı default uzantısı ile save ediniz.
6) SCANPST.EXE ile dosyanızı repair ediniz.
7) Outlook ‘dan (Outlook/File/Open/Outlook Data File) son dosyanızı açınız. Muhtemelen Shift+Delete ile sildiğiniz dosyalar bile kurtarılmış olmalıdır.
NOT: *.pst dosyasının multlaka kopyasını alınız. Orijinal dosya üzerinde işlem yapmayınız.

Gönderildi : 13/10/2011 18:57

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Normalde yapılandırmaa Şöyle Oluyor Son 14 Güne Kadar Olanı Outlook'a Yüklüyorsunuz Gerisi Exchange Database'inde Duruyor Sizin yapıyı Bilmediğim İçin Bişi Diyemiycem 14 Günden Eskileri Sunucudan Sil Butonu İşaretli İse Geçmiş Olsun Yok İşaretli Değilse Sunucudan Çekersin.

Bunun Dışında İlkel Bir Yol Olan Sistem Geri Yüklemeyi Dene Tabi Sistemin O Anki Backup'ını Al Ne Olur Ne Olmaz...

Gönderildi : 13/10/2011 19:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba;

detaylı anlatımınız ıcın tesekkurler.Ancak anladıgım kadarıyla sız PST dosyalarından bahs etmıssınız.Ben kullanıcının ınboxında kı gelen maıllerın sılınmesı hakkında sormustum.Inboxa dusen maıller sılınmıs durumda.Bunları server uzerınden nasıl gerı getırebılırız.Bu konuda yardımcı olabılırsenız sevınırım.

Gönderildi : 14/10/2011 02:52

(@serkantas)
Prominent Member

Bu Konuda Yanlış Bilgiler Vermek İstemiyorum Ufuk tatlıdil İle İrtibata Geçersen O Sana En Doğru Bilgilerden Birini Verecektir. Bildiğim Kadarıyla Public Folder'da Silinenlerden Tutuyor Ama Hangilerini Onu Bilmiyorum :(((

Gönderildi : 14/10/2011 12:22

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Outlook da recover deleted items bölümünden bulamadıysanız ve eğer backup yoksa geri getirmek mümkün değil. Çünkü dumpster alanından da silinmiş mailler.

Böyle bir durumun yaşanmaması için, mailbox üzerinde legal hold işlemi başlatır ve makul bir süre girerseniz tekrar geri getirmeniz mümkün olabilir. Ama öncesinde backup almak daha önemli bir çözüm.

aşağıda ki işlemleri yaparak silinmiş öğeleri exchange de kaç gün tutacağınızı belirtebilirsiniz. 

1. Open the Exchange Management Console.

2. In the console tree, expand Microsoft Exchange, then expand Recipient Configuration, and then select Mailbox.

3. In the work pane, locate and right-click the user, and then select Properties.

4. Click the Mailbox Settings tab.

5. Double-click Storage Quotas.

6. In the Deleted item retention area clear the Use mailbox database defaults check box.

7. In the Keep deleted items for (days) field, enter the number of days that you want deleted items retained.

8. Click OK to save the changes, and click OK to close the Properties dialog.

Gönderildi : 14/10/2011 13:02

(@serkantas)
Prominent Member

[Y]

Gönderildi : 17/10/2011 13:26

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba;

ufuk hocamız ıle ırtıbata gecemedık.mesaj gonderdım ancak sonuc alamadım

Gönderildi : 27/10/2011 03:06

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Outlooku açtığınızda exchange ile senkronize oluyor ve owa da ne var ise ostde de aynısı oluyor. Recovery deleted itemsta göremiyorsanız ve backupınız yok ise malesef geri getiremezsiniz.

Gönderildi : 28/10/2011 20:22

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ,

Buğra hocam ve Uğurun verdiği adımların dışında geri getirmeniz mümkün değildir.

Gönderildi : 29/10/2011 17:53

Paylaş: