Forum

Exchange 2010 Dag v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Dag ve Cas Array Yapısı

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
494 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhabalar

yapımda şuan exchange 2007 kullanıyoruz. 2 lokasyonumuz var. merkeze exchange 2010 kurup exchange 2007 deki kullanıcılarımı buna alıp daha sonra farklı networke sahip olan diğer lokasyonumada exchange 2010 kurmak ve dag yapısı ile casa array yapmak istiyorum.

1 exchange 2010 kurup 2007 i ona transfer ettikten sonra dag ve cas array yapısını kurabilirmiyim yoksa ilk exc 2010 kurulumunda dag ve cas array için yapmam gereken şeyler var mı yani daha sonradan dag yapısını oluşturabiliyormuyum?

2. bütün roller 2 sunucuda olacak yani merkez ve diğer lokasyon. toplamda 2 sunucu ile dag ve cas array yapısını oluşturabilmem mümkün mü?

Gönderildi : 06/10/2011 19:02

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

1.soru için Evet, sonradan DAG kurulabilir, dikkat etmeniz gereken nokta Mailbox srv rolüne sahip exchange sunucuları Enterprise edition olmalı

2. hayır, cas array ve dag aynı makinelerde olamıyor. CAS ı ayırmanız gerek. 

Gönderildi : 06/10/2011 19:11

(@Anonim)
Konu başlatıcı

peki bugra hocam benim bu yapım için ne tavsiye edersiniz bana?

merkez istanbul  odm merkezi ankara. merkezdeki sunucuların tamamen down oldugunu düşünerek ankara ofisine bağlanıp oradan mail servere ulaşmak istiyorum. merkez ile ankara arasında 2 mbit ghdsl hat var. 2 sunucu üzerindede mailbox rolu olduğu için fsw olarak farklı bir sunucu kullanmam gerekecek bu sunucunun merkezdemi yoksa ankara damı olması daha uygun olur?

Gönderildi : 06/10/2011 19:41

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

benim tavsiyem,

merkeze 2 mailbox server 2 hub-cas olmak üzere 4 exchange server kurulumu. fsw olarak bu hub-cas lardan birini gösterirsiniz

odm e 1 adet mailbox server ve bu 3 mailbox server arasında DAG kurmak. Ancak ODM e tüm mailbox db lerinin kopyasını koymayın. Örneğin sadece yönetimi koyabilirsiniz. 

Gönderildi : 06/10/2011 20:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

elimde fazladan server olsa bu yapı daha iyi olabilir ama bu iş için 2 adet server kullanabiliyorum 2 sunucu için nasıl bir yapı önerirsiniz?

fsw olarak ayarlıyacağım herhangibir sunucunun merkezde mi yoksa ankarada olması mı daha uygun olur.

ve şuan merkez tarafında exchange 2010 kurulumu için herşeyi hazırladım dag için ayrı bir network bacağı failover cluster ve exchange 2010 un istediği diğer bileşenleri. exchange 2010 u kurup  dag yapısını oluştursam ve exchange 2007 sunucusundaki mailboxları buraya taşıdıktan 1-2 gun sonra exchange 2007 serveri ortamdan kaldırsam. bu yapıklarımdan sonra dag için 2. nodu eklesem bir problem olur mu? çok fazla kullanıcım yok en fazla 25 tane.

Gönderildi : 06/10/2011 20:18

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

FWS nin hangi lokasyonda olduğu önemli değil. Merkezde bırakabilirsiniz.

o halde tüm rollere sahip 2 adet exchange sunucu kurup 2 lokasyona dağıtacaksınız. Ancak bu durumda CAS array kuramıyorsunuz.

Sorun yaşarsınız demiyorum ama mailbox'ları taşımadan önce DAG yapısını kurmak daha mantıklı.  

Gönderildi : 06/10/2011 20:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

evet maalesef cas array yapamıcam bu durumda.

mailboxları taşımadan önce dag yapısını kurucam sadece 2. nodu daha sonra eklicem bu durumda problem olurmu?

Gönderildi : 06/10/2011 20:32

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

tek başına DAG kurulmuyor zaten. En az 2 tane node olması lazım.

Gönderildi : 06/10/2011 20:33

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yani ben şimdi ilk exchange 2010 serveri kurup fsw i bir sunucuda yaratsam sonra new-databaseavailabilitygroup vs.. ile dag oluşturup ona bir ip versem sonra kurduğum ilk nodu dag a eklesem dag yapısını kurmuş olmazmıyım?

Gönderildi : 06/10/2011 20:51

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

bu şekilde sadece ismen kurmuş olursun. sonuçta db kopyalarını koyacağın sunucu yok?

bence bu konu çok gereksiz uzadı.

istediğin gibi yapabilirsin. bir sırası yok. 

Gönderildi : 06/10/2011 22:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yanlis birsey soylediysem kusura bakmayin bugra hocam bilmedigimden soruyorum.

cok tesekkur ederim ilginize.

Gönderildi : 06/10/2011 22:30

Paylaş: