Forum

Exchange Hosted , G...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Hosted , Google apps kullanımı

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
725 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_
Konu başlatıcı

Merhaba,

Arkadaşlar şu anda localde iç mail için çalışan exchange 2000 ve dışarıdan mail alıp vermemi sağlayan ve bir isp üzerinde çalışan pop3 maillerimiz var. Yakın zamanda yerleşke değişikliği olacak ve sıfırdan bir sistem odası tasarlanacak. Bu işlemler sırasında localde mail server barındırmayı maliyet ve süreklilik açısından barındırmayı düşünmüyoruz.

Bu konu ile ilgili olarak geniş araştırma ve görüşmeler yaptım.Exchange hosted veya google apps mail hizmetlerini aktif olarak kullananlar var ise deneyimlerini paylaşabilir mi? Ayrıca bu iki hizmmetten birini kullanan arkadaşlar kaç kişiye bu hizmeti verdiklerini sistemde yaşadıkları olumsuzluk ve sistemin + yanlarını kısaca özetleyebilir mi?

Teşekkürler.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/09/2011 15:34

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Arkadaşlar şu anda localde iç mail için çalışan exchange 2000 ve dışarıdan mail alıp vermemi sağlayan ve bir isp üzerinde çalışan pop3 maillerimiz var. Yakın zamanda yerleşke değişikliği olacak ve sıfırdan bir sistem odası tasarlanacak. Bu işlemler sırasında localde mail server barındırmayı maliyet ve süreklilik açısından barındırmayı düşünmüyoruz.

Bu konu ile ilgili olarak geniş araştırma ve görüşmeler yaptım.Exchange hosted veya google apps mail hizmetlerini aktif olarak kullananlar var ise deneyimlerini paylaşabilir mi? Ayrıca bu iki hizmmetten birini kullanan arkadaşlar kaç kişiye bu hizmeti verdiklerini sistemde yaşadıkları olumsuzluk ve sistemin + yanlarını kısaca özetleyebilir mi?

Teşekkürler.

Rıza selam,

Google Apps tarafında tecrübem olduğundan sadece bununla ilgili bilgi vereceğim. Öncelikle sisteme bir vm tarzı bir makina kurduracaklar sso sistemini çalışması için. Sso nedir? Sistemde bulunan ad ve exchangein web tarafında authenticationı için kullanılan bir yapı. Dns te google apss için mx değişim yaptıktan sonra, sso yardımı ile exchange db deki mailleri clouda taşıaycaksınız. Daha sonra bu sso üzerinde bir scahedule task oluşturulacak ve bu schedule ile birlikte çalışacak.

Kullanıcı başı mailbox 60$ dı en son. Ayrıca userların mailbox arşivlemesi istiyorsan onada ek bir ücret ödüyorsun. Spam ve qurantine için positini kısmını kullanacaksın. Çok komplike bir yapıdeğil. Tüm geçişler sağlandıkan sonra rahatlıkla kullanabilirsin. Elindeki mailbozlar pst ise google outlook sync programı ile clouda gönderiyorsun.

Pop ayarları  http://mail.google.com/mail/help/demos/Gmail_POP/788_Google_Gmail.html  buna göre outlooka kurabiliyorsun. Yalnız buradaki bir sıkıntı outlook için 1 gb defaultta gösterebiliyorsun, google outlook sync ile. Bunun boyutunu arttırdığında 2GB, 4gb ve unlimited seçenekleri var. 1 gb ın üzerine çıkardığında outlookta kilitlenme ve send receviede 0x li hatalar ortaya çıkıyor. Bunu düzeltmek için ise profili yeniden tanımlaman gerekiyor. Burası biraz sıkıntılı.

İstenmeyen domainde maillerin gelmemsini blacklist ve whitelist seçeneklerini ise yine postini tarafında kullanıyorsun. 

Şimdlik aklıma gelenler bu kadar. Sorun olursa buradan devam edebiliriz.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 21/09/2011 16:16

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Yanıtın için teşekkürler Uğur.Kullanıcı tarafında sıkıntı oluyormu?Kullanıcılar yeni sistemi webden felan kullanmak isterlerse hemen adapte olabiliyorlarmı ? Outlook üzerinde mapi olarakmı çalışıyor?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/09/2011 16:21

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Web tarafından kullanbilirler, aynen gmail gibi kullanıyorlar. Outlook tarafında ise  https://tools.google.com/dlpage/gappssync  bu tool ile kullanıyorlar. Burda dikkat etmen gereken kullanıcıların bilgisayarlarındaki işletim sistemlerinde bu linkteki sağ taraftaki system requirementslar olmalı. Bir de yuarıda bahsettiğim boyut olayı var kullanıcı outlooktan kullanırken limiti 1gb ı aşarsa profil bozulma gibi olaylar yaşanıyor.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 21/09/2011 16:27

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Teşekkürler Uğur.Sabancı ve Kadis Has üniversitlerini aradım.Sabancı 8000 Kadir Has üniversitesi 1000 civarında kullanıcıya sahipmiş.Sorun yok memnunuz diyorlar.Bakalım demoda her senaryoyu denemem lazım almaya karar verirsek.

Gönderildi : 21/09/2011 16:39

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Teşekkürler Uğur.Sabancı ve Kadis Has üniversitlerini aradım.Sabancı 8000 Kadir Has üniversitesi 1000 civarında kullanıcıya sahipmiş.Sorun yok memnunuz diyorlar.Bakalım demoda her senaryoyu denemem lazım almaya karar verirsek.

Rızacım,

600 kullanıcılı bir ortamda exchangedeki user mailboxları geçirmiştik, bir projede sorun yok. Ama yinede demo ortamı iste birkaç kişi ile dene derim. Site yapısınıda kullanbilirsin, appste.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 21/09/2011 17:12

(@ErdemKucukislikci)
Gönderiler: 6
Active Member

Selamlar.

son birkaç aydır benimde kafama takılan bazı durumlar var ama netleştirebilmiş değilim. bazı arkadaşlarım biliyor linux üzerinde postix ile mail alışverişi yapıyorum. 

ortalama kullanıcı sayım 200. kişi başı mail boyutu ise inanmayacaksınız ama 3-5 gb arası ve inanılmaz bir mail trafiği söz konusu . 

exchange için gerekli çalışmalarımı tamamladım bir kaç donanım gerekisinimim var onlarıda halledince exchange yapısına geçmiş olacağım. 

şimdi bazı yöneticilerim Google Apps yönüne bakmamı önerdiler ama ben mantıken baktığımda karşılaştırma bile yapılası bir durum değil benim için ( sistem elimin altında olmayacağı için endişeliyim.) ama maliyet veri saklama vs gibi özelliklerinden bahsettiler. 

bir karşılaştırma yapmak gerekirse 

exchange mi google mail mi diye avantajları ve dezavantajları konusunda fikirlere ihtiyacım var. 

Uğur bu konudaki tecrübelerinde beni biraz aydınlatırmısın.

yani exchange ile google mail arasında kritik ve can alıcı farklılıklar nelerdir ?

Gönderildi : 15/11/2011 05:15

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Apps için google Türkiye'den demo talep ettip 15 gündür testler yapıyorum. Bunlarla ilgili makale hazır sanırım bir kaç hafta içinde yayımlanır.

Gönderildi : 15/11/2011 12:14

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Exchange server kullanırsanız, bakım yedekleme gibi işlemleri kendiniz yaparsınız.. Googleapss'te demo alanı talep edip kontrol edebilirsiniz. Size bir panel veriyorlar orada yçnetiyorsunuz. Yedekleme için kullanıcı başı ayrıca para veriyorsunuz. Exchangede bir kere lisans ve cal fiaytı öderken google apsste her sene ücret ödeyecksiniz.

Gönderildi : 17/11/2011 23:07

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Güvenlik ile ilgili çekinceleri çok geçerli bulmuyorum işin açığı. Sonuç itibariyle hiç bir şirket eğer firma içerisinde barındırıyor ise sunucusunu Google kadar güvenlik önlemi alamıyordur sunucusu için herhalde. Burdaki güvenlik önlemleri hem fiziksel güvenlik, hemde network güvenliği gibi konular.

Google Apps işletmeler için güzel bir çözüm, bakım ve yönetim maliyetleriniz olmuyor, kişilerin bir çoğu Google Mail den alışık oldukları için web üzerinden kullanmalarıda sıkıntı çıkartmıyor. Kullanıcı başına 25 GB posta kotasıda gayet iyi. Şuan posta başına 50 dolarlık bir ücretlendirme söz konusu. Ve en önemli konu yüksek Uptime. Günümüz firmaları için mail hiç bir şekilde vazgeçilemiyecek bir iletişim ürünü haline gelmiştir. Bir firmanın 2 gün telefonları kesilse (tabiki faaliyet alanına göre değişiyor) umrunda olmazken 1 saatlik mail trafiğinde meydana gelecek aksaklık ziyadesiyle başınızı ağrıtmaya yetebiliyor.

Gönderildi : 20/11/2011 01:16

Paylaş: