Forum

exchange 2003 sp2 s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2003 sp2 sorunlumu

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
374 Görüntüleme
(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

kolay gelsin arkadaşalar..

exchange 2003 kurudm mailleri tanımladım. düne kadar çok güzel hem içeri hem dışarı mail atıp alabiliyordum..bugün exchange 2003 sp2 yükledim dışarıdan mail geliyor ama dışarıya mail atamıyorum..sp2 yüzünden mi oldu acaba...bu sıkıntıyı nasıl düzeltebilirim...sp2 haricinde hiçbir ayar ile oynamadım...yardımcı olursanız sevinirim..

Gönderildi : 27/06/2008 18:15

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Merhaba, 

Event loglarda hata var mı? Exchange servisleri çalışıyor mu? Mail gönderirken hata mı alıyorsun?

Gönderildi : 27/06/2008 18:22

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

event log larda hata yok...dışarıdan (hotmail,gmail..) mailler geliyor ancak içeriden yolladığım mailler şu şekilde geri dönüyor

Teslim Edilemeyen: Delivery Status Notification (Failure)

Kime: 
Ekler: 

İletiniz, belirtilen alıcıların bazılarına veya hiçbirine ulaşmadı.

Konu:
Gönderme Tarihi: 27.06.2008 15:00

Aşağıdaki alıcılara ulaşılamadı:

[email protected] bu tarihte 27.06.2008 15:00
  Alıcının e-posta sunucusuyla bir SMTP iletişim sorunu oluştu. Lütfen sistem yöneticinize başvurun.
  <enetelzexc02.elazig.pol.tr #5.5.0 smtp;550 OU-001 Mail rejected by Windows Live Hotmail for policy reasons. Reasons for rejection may be related to content with spam-like characteristics or IP/domain reputation problems. If you are not an email/network admin please contact your E-mail/Internet Service Provider for help. Email/network admins, please visit http://postmaster.live.com for email delivery information and support>

bu sorunu gidermek için ne yapmalıyım..sp2 den dolayımı oldu..sp2 yi nasıl kaldırabilirm..

Gönderildi : 27/06/2008 18:38

(@muratguclu)
Noble Member

elazig.pol.tr  : IP niz black listte gözüküyor. Ondan dolayı hotmail blokluyor.

Gönderildi : 27/06/2008 18:51

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

neden blacklist te görünüyor..ayrıca blackliste nerden ve nasıl bakıyoruz...bu sorunu nasıl ortdana kaldırabilirim..yardımların için teşşekkür ederim..

Gönderildi : 27/06/2008 18:53

(@muratguclu)
Noble Member

http://www.mxtoolbox.com  burdan kontrol edin.

Spam konusu çok konuşuldu arama yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Gönderildi : 27/06/2008 18:56

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

kardeş saolasın...exchange üzerinden

Gönderildi : 27/06/2008 19:05

(@LEVENTSENGECAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

kardeş son bişi daha ..bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor...yani karalisteden çıkmam için exchange üzerinde ne gibi değişiklikler yapmalıyım..sistemin önünde linux firewall var...yani bu yapıdan önce openmail kullanıyordum..AD geçmem gerekti ve openmaili kaldırıp exchange kurdum..şuan sadece 2 tane mailim açık ve deneme amaçlı mail yollamıştım...karalisteden nasıl çıkılır..şuan yaşadığımız sorunu nasıl çözebiliriz...

Gönderildi : 27/06/2008 19:20

(@muratguclu)
Noble Member

mxtoolbox tan black list e alındığınız rbl listelerine tek tek girip temizlemeniz gerekir. Spamhaus da olduğunuzu hatırlıyorum. Burasını örnek vermek gerekirse, e-mail ile çıkarılma talebinde bulunduktan sonra (sanırım form vardı orada) size gün içinde çıkarıldığınıza dair mail düşecektir yanlız 2. defa listeye düşerseniz işiniz zor.  Bir daha RBL lere düşmemek için, Exchange ve Client ları anti-virus yazılımı (yazılım yok ise) ile güvence altına alın. 

Gönderildi : 27/06/2008 19:35

Paylaş: