Forum

Exchange 2010 da sa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 da sadece mailbox silme sorunu!

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
816 Görüntüleme
(@yasinakilli)
Gönderiler: 384
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ,

Exchange 2010 da belli gruplar için oluşturulmuş databese ler mevcut ve bunlardan biri örneğin "muhasebe" db zarar görmüş ve ulaşılamaz olarak görünüyor, haliyele bu kullanıcılar outlook hesablarını açtıklarında kullanıcı adı şifre doğrulaması istiyor. sistemde Mailbox ve domain kullanıcı hesapları birbirine bağlı olduğu için mailbox ı sildiğimde kullanıcıda siliniyor.

Komut satırından :  \Remove-Mailbox  [email protected]       şeklinde silmek istediğimde de database ulaşılamadığı için silemiyor. 

Kullanıcı hesabı silinmeden sadece mailbox ı silebileceğim bir yöntem varmıdır ?

veya farklı bir öneriniz varmı? 

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/09/2011 15:10

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

http://www.cozumpark.com/forums/thread/273647.aspx

Gönderildi : 07/09/2011 15:14

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Exhchange management shell'de aşağıda ki komutu kullanarak sadece mailbox ı disable edebilirsiniz.

disable-mailbox mailbox_ismi

Gönderildi : 07/09/2011 17:29

(@yasinakilli)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Yeni mailbox açmam gerektiği için silmem gerekiyor, "disable-mailbox" yapmam durumun aynı isimde mailbox açamıyorum.

malesef profil kopylayıp yeniden mailbox ve account  açıyorum ve eski profili yeni hesaba tekrar kopyalayıp bu şekilde kişinin mail hesabını kullanmasına imkan sağlıyorum , zahmetli bir iş ama düzenli olarak db yedeği almazsan olacağı budur.

bu arada Exchange db yedekklerini en sağlıklı nasıl alabilirim ne önerirsiniz.

Gönderildi : 09/09/2011 11:39

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

mailbox ı disable ettikten sonra aynı isimde yeni bir mailbox oluşturabilirsiniz. Aslında bunun disable mailbox yapmakla bir ilgisi yoktur. Mailbox enable ise aynı master account a linkleyemezsiniz tek engel budur bunu da mailbox ı disable yaparak bağlı olduğu account ı boşa çıkarıyoruz. Bu şekilde aynı account a bir mailbox linkleyebilirsiniz.

yedek konusu ise bütçeniz ile alakalıdır. Bedava olarak windows server backup kullanarak diske yedeklemekten tutun, tivoli, backupexec, avamar vs. gibi ücretli yazılımlar kullanılarak da teyp ünitesine alabilirsiniz. Burada ki fark, maliyet, bütçe ve yönetebilirlik.

Gönderildi : 09/09/2011 11:45

(@yasinakilli)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Buğra , mailbox ları  "disable" yapmak bana baya bi zaman kazandırdı ve profil kopyalama vs. işlemlerinden kurtuldum.

kişinin yeni mailbox ını oluşturdum fakat kişinin pc de outlook u açıp eski maillerinin backup ını almak istediğmde bir uyarı penceresi açılıyor.  "Geçici posta kutusunu kullan" ve "eski posta kutusu verilerini getir" şeklinde seçenkler var. mecburen "eski posta kutusu verilerini getir" ile açıyorum ancak yaklaşık 3-4 ay geri tarihli mailleri getiriyor. haliyle bu şekilde .pst  uzantılı dosya almamın anlamı kalmıyor çünkü kişinin 4 aylık mailleri kayıp oluyor.

bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Gönderildi : 15/09/2011 12:23

(@yasinakilli)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

neyse bakalım, eski db lere ulaşılamadığı için haliyle bütün denemelerimiz sonuçsuz kaldı. muhtemelen o kaybolan 3-4 aylık maillerden vazgeçecegiz ve sorunlu db leri onarabilirsek sonradan aktarırız.

Cevap yazan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/09/2011 14:42

Paylaş: