Forum

Exchange DAG Hatası

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange DAG Hatası

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
503 Görüntüleme
(@yakupakpinar)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Degerli çözümpark sakinleri benim şöyle bir sorum olacak.

1 dc + 1 mail a + 1 mail b olmak üzere 3 sunuculu bir yapıda DAG yapıyorum ancak aşagıdaki hata iletisini alıyorum.Exchange replication servisleride kontrol ettim start durumunda ama hata halen gelmekte.Sorun nerededir sizce?

Error:

The Microsoft exchange replication service does not appear to be running on "mail b".Make sure that the server is operating, and that the service can be queried remotly.

Gönderildi : 05/09/2011 17:33

(@CihanKol)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Hata kodu yada Event Log'a düşen EventID paylaşmanız mümkün müdür? Ayrıca Sunucuların Windows Firewall Kapalı mıdır?

Gönderildi : 05/09/2011 18:15

(@yakupakpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

0x6d9 kodlu bir hata kodu var dag report logunda . Firewall servisleri devre dışı.

Gönderildi : 05/09/2011 18:26

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

file witness server olarak dc mi gösterdiniz?

Gönderildi : 05/09/2011 19:12

(@yakupakpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet Bugra bey FSW dc üzerinde

Gönderildi : 05/09/2011 19:14

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

O halde administrators grubu üyelerine exchange trusted sub system grubunuda eklemen gerek. Eğer exchange i başka bir hesap ile kurduysan onuda administrators grubuna eklemen gerek.

Gönderildi : 05/09/2011 19:23

(@yakupakpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kurulumları Administrator hesabıyla yaptım, administrator üyeliğindede Exchange trusted sub system ekli.

Gönderildi : 05/09/2011 19:26

(@yakupakpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

mail a serverda yani hub transport , mailbox kurulu olan serverda dag grubu ekleyip member ship ekleme bölümüne geldiğinde mail a yı gruba ekliyor sorunsuz ama mail b için yazdıgım uyarı gelmekte.

Gönderildi : 05/09/2011 19:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

EMS komut satırından eklemeyi denermisiniz ;

Add-DatabaseAvailabilityGroupServer -Identity DAG1 -MailboxServer MBX1
kolay gelsin 

Gönderildi : 05/09/2011 19:46

(@yakupakpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mümin Hocam gine aynı hatayı verdi,

The microsoft exchange replication service does not appear to be running on mail b make sure that the server operating and that the service can be queried remotely.

category info:invalid operation<:> [add-databaseavailitygroupserver],replserviceNotrunningonnode exception.

fullqualifiederrorid:4e0269dc,microsoft.exchange.management.systemconfiguratiıontasks.adddatabaseavailibilitygroupserver

teşekkürler

Gönderildi : 05/09/2011 20:25

Paylaş: