Forum

Exchange 2007 de Ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 de Yazıcı Karakter Sorunu

21 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
716 Görüntüleme
(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Server 2008 üzerinde kurulu Terminal Servis rolüm bulunmakta.Client lar donanımsal print server yardımıyla oki ml 3320 yazıcılarından çıktı alabiliyorlar.Sıkıntı şöyle;

Kullanıcı normal bir dosya (txt,doc vs.) çıkardığında herhangi bir sorun yaşanmamakta.Ancak kullanıcı OWA üzerinden gelen maillerinden herhangi birisinin çıktısını almak istediğinde karakterler birbirine giriyor,puntolar büyüyor vs.

Sorun son 4-5 gün içerisinde çıkmaya başladı.Tahminimce exchange ile ilgili sorun var.Event viewer ı incelediğimde konuyu ilgilendiren herhangi bir hata bulunmamakta.Yardımlarınızı bekliyorum.Kolay gelsin.İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/08/2011 21:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33043
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Son günlerde bir Rollup veyaSP geçtiniz mi ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/08/2011 00:51

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Hakan hocaya ek olarak Office Filter Pack yükleyip tekrar denemenizi öneririm.

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=17062

Gönderildi : 20/08/2011 05:15

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Filter pack 2010 için sanırım ama bende 2007 yüklü sorun olur mu? Hakan hocam sizin söylediklerinizi de inceliyorum.

Gönderildi : 22/08/2011 00:28

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Son günlerde bir Rollup veyaSP geçtiniz mi ?

Hakan Hocam;

KB2567680
KB2563894
KB2562937
KB2539633
KB2556532
KB890830
KB2536276
KB2559049

11.08.2011 tarihinde Windows Update ile yüklenen paketler.Tekrar update etsem düzelir mi acaba?

Gönderildi : 22/08/2011 00:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

önce kaldırmayı denermisin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/08/2011 01:22

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

filter pack 2007 ve 2010 a kurulabilir

Gönderildi : 22/08/2011 02:10

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Filter pack yükledim ama işe yaramadı.Şimdi updatelerin hepsini kaldırdım.Server ı restart ettim tekrar deneyeceğim.

Gönderildi : 22/08/2011 13:50

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam tüm update leri kaldırdım ancak sorun çözülmedi.Bazı kullanıcılarda sorun var bazı kullanıcılar sorunsuz çalışıyor.Sorun başka ne olabilir? RDP Sunucumla,yazıcı driverlarımla yada print server larla alakalı bir sorun olsa tüm kullanıcılarda ve yazıcılarda sorun olması gerekir diye düşünüyorum.Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Gönderildi : 22/08/2011 14:01

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam kullanıcı hesabıyla ilgili bir sorun olduğunu sanıyorum.Yedeklerini alıp kullanıcı hesabını silip yeniden oluşturmak sorunu giderebilir mi?Giderir derseniz OWA da kullanıcının mailbox yedeğini nasıl alacağımı bulamadım.Ne yapmam gerekir?

Gönderildi : 22/08/2011 14:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ortamda kaç adet exchange rolü var, örneğin UM var ve ayrı bir makinede mi ? Eğer böyle bir durum var ise tüm rollerin bölgesel ayarlarını kontrol edermisiniz, eğer bunlarda sorun yok ise OWA yuklu yani CAS ların bölgesel ayarlarını kontrol edin ve OWA üzerinden bölgesel ayarların Türkçe olduğunu kontrol edin,

ayrıca ayrı bir nokta, siz herhangi bir makinede OWA dan çıktı alabiliyorsunuz ancak sadece o terminal server da mı bu sorun var ki durum bu ise zaten yanlış yerlere bakıyoruz demektir sorunu RDS de aramanız gerekebilir.

Gönderildi : 22/08/2011 14:36

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Tüm roller tek makinede hocam.Bölgesel ayarlar da tamam görünüyor.Clientların hepsi Türkçe.Tahminimce updatelerden sonra bozuldu.Olay şöyle sorunlu kullanıcı hesaplarında normal test çıktısı ve herhangi bir döküman yazdırıldığında yazıcı sorunsuz çalışıyor ancak owa hesabına gelen bir mail yazdırıldığında karakterler büyüyor,iç içe geçiyor vs. gibi sorunlar yaşanıyor.

Gönderildi : 22/08/2011 14:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bu kullanıcı terminal server değilde kendi bilgisayarından çıktı aldığında da aynı sorun oluyor mu ?

Gönderildi : 22/08/2011 15:07

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Kendi bilgisayarı yok.Client HP nin bir thin client ı.Yazıcı network e digitus marka bir print server ile bağlı.Yazıcı oki ml 3320.Farklı bir thin client ve yazıcıdan da çıktı aldığında aynı sorun devam ediyor.11.08.2011 de yapılan update leri kaldırdım. Ancak ben o gün event viewer daki hatalarıda gidermek için microsofttan ilgili hataların çözümlerine baktım ve gerek manual gerek fixit paketleri ile sorunları giderdim.Hatırladığım kadarıyla regeditte vs. düzenleme yapılması gereken hatalar vardı.Bunla alakalı olabilir mi sorun?

Gönderildi : 22/08/2011 15:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bundan sonrası kör uçuşu oluyor, sen bir sistemi kurcalamışsın ve biz çözmeye çalışıyoruz, üzgünüm ama forum üzerinden mümkün gözükmüyor.

Gönderildi : 22/08/2011 15:37

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Düzenleme yaptığım event viewer hataları ve yaptığım işleri adım adım kayıt altına almıştım. Yani hata mesajı ve yapılan düzenleme işlemi kayıtlı.System state e geri dönmek istiyorum ancak Mailbox database inin yedeği için ne yapmam gerekiyor? System state e geri dönmeden önce şu anki sistemin yedeğini alacağım.Mailbox yedeklemesini nasıl yaparım? Geçmiş system state datasına döndükten sonra güncel maillerim durur mu yoksa yeni maillerimi import etmem gerekir mi ?

Gönderildi : 22/08/2011 15:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bence bu çok riskli olur, ben sana makale veririm ancak bu işleri daha önce hiç yapmadı isen exchange komple gidebilir, bir printer çıktısından buralara gelmekde çok komik olur doğrusu.

Gönderildi : 22/08/2011 16:31

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam bu işte kullanmasam bile Exchange Full yedekleme mutlaka bir yerde işime yarayacaktır.Biraz makaleleri kurcaladım ve Windows server backup konsolu üzerinden full bir backup aldım.Sorum şu ben geçmiş bir system state e geri dönüş yaparsam maillerim geçmiş system state datasıyla aynı tarihe dönüş yapar mı ? Yoksa mailler güncel kalıp system mi geçmişe döner?

Gönderildi : 22/08/2011 17:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

mailler bundan etkilenmez ancak servisle çalışmaya bilir 🙂

Gönderildi : 22/08/2011 20:15

Sayfa 1 / 2
Paylaş: