Forum

farklı mail adresi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

farklı mail adresi relay hatası

26 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,416 Görüntüleme
(@UgurSALMASUR)
Gönderiler: 163
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar exchange 2003 kullanıyorum sorunsuz çalışıyordu daha   local olarak kullandığım   [email protected]  adresini  kullanıcı tanımlama kısmında default smpt adres olarak tanıttığımda dışarıya mail atabiliyorum fakat  dışarıda [email protected] olarak görünüyor haliyle.dışarda görünmesini istediğim  mail adresi  [email protected]  default smtp olarak ayarladığımda  sistem  aşağıdaki hatayı veriyor ben relay hatası olarak düşündüm ama smtp ayarlarından kaynaklanıyormuş  yardımcı olursanız çok sevinirim.

Aşağıdaki alıcılara ulaşılamadı:

şağıdaki alıcılara ulaşılamadı:

[email protected],05.03.2008 14:56

Alıcının e-posta sunucusuyla bir SMTP iletişim sorunu oluştu. Lütfen sistem yöneticinize başvurun.

<kkk.xxx.local #5.5.0 smtp;550 Authentication is required for relay>

ıcının e-posta sunucusuyla bir SMTP iletişim sorunu oluştu. Lütfen sistem yöneticinize başvurun.

<kkk.xxx.local #5.5.0 smtp;550 Authentication is required for relay>

Gönderildi : 05/03/2008 18:53

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

mail adresinde hata var dikkat edersin uzantı olarak .local geliyor default olan mail adresini değiştir ve esmde recipient policy nin orada default gelen ayarı @domainadı.com şeklinde düzelt ve altında kutucuk olcak otomatik update için

Gönderildi : 05/03/2008 19:08

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba;

[email protected] adresinden yeni bir mail atmak istediğinizde hesaplar sekmesinden tanımlamış olduğunuz pop3 hesabını seçiyormusuz ?

Gönderildi : 05/03/2008 19:10

(@UgurSALMASUR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

mapi olarak kullanıyorum tek hesap.aslında dışarsı veya içersi diye birşey yok her yöne  [email protected]  olarak atmasını istiyorum.

Gönderildi : 05/03/2008 19:12

(@cevdetciftci)
Reputable Member

dediğim yere baktıysan ve düzelttikten sonra AD içinde mail adresini kontrol edersen hatayı yaptığın yeri görür ve düzeltebilirsin mapiye takılma mapiyle alakası yok bu işin policyden kaynaklı bi sorun gecmişte bende yaşadım aynı hatayı

Gönderildi : 05/03/2008 19:17

(@UgurSALMASUR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dediğim yere baktıysan ve düzelttikten sonra AD içinde mail adresini kontrol edersen hatayı yaptığın yeri görür ve düzeltebilirsin mapiye takılma mapiyle alakası yok bu işin policyden kaynaklı bi sorun gecmişte bende yaşadım aynı hatayı

bu hatayı bende yaşadım ve çözmüştüm fakat dediğin yeri xxx.com olarak değiştirdiğimde  sbs2003 lerde bulunan pop3 connector iletiyi alınca posta kutusuna aktarmıyor o nedenle orda  xxx.local default kalması gerekiyor  ad de  xxx.com yapıp sorunu çözmüştüm fakat şimdi  relay hatası veriyor.

Gönderildi : 05/03/2008 19:29

(@cevdetciftci)
Reputable Member

AD'den bakar mısın default olarak kullandıgın hangisi ordan değiştir.

Gönderildi : 05/03/2008 19:35

(@UgurSALMASUR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ad  de   [email protected]   default  olarak tanımlı

recipient policy   de  @xxx.com  default olarak tanımlı 

yukardaki gibi olmasına rağmen mail relay etmiyor.

ama recipient policy   serverdomain.local  ve  ad de  [email protected]   olursa mail gidiyor.

Gönderildi : 05/03/2008 19:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

xxx.com domain adını nereden aldı iseniz orası için mx kayıtları exchange server ın mail attığı static ip olmalı ve yinre bu ip için ptr olmalı .

relay e gelince relay lik bir durum yok ortada yoksa siz smarthost mu kullanıyorsunuz yani mailleri sizin yerinize başkası mı yolluyor ki böyle ise isp ile bu durumu görüşmeniz lazım .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/03/2008 19:46

(@UgurSALMASUR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam mx kayıtları dışarda  ve smtp connection u  yönlendirdim oraya.dışardaki server relay yapıyor.

exchange makine si  domain olarak   xxx.local   defaultları  xxx.local olarak ayarlarsam  hem ad de  ([email protected]) ve

recipient policy  de @exchangedomain.local  ayarladığımda   sorunsuz bi şekilde dış ortama mail atıyorum ve ulaşıyor   fakat gönderen mail adresi doğal olarak ([email protected])   gibi gözüküyor. mail gönderilen adreslerin  ([email protected]) <<mx kayıtları var dış ortamda  görünmesini istiyorum.bunun için  recipient policy   ve ad  de   ([email protected])  default olarak ayarladım  cliente gidip mail atmak istediğimde ilk mesajdaki gibi exchange tarafından mailin gitmediğine dair mail alıyorum  aslında yapım sorunsuz çalışıyordu  hiçbir değişiklikte olmadı sabah bu sorunla karşılaştım sabahtamn beri çözemedim.

Gönderildi : 05/03/2008 19:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Smarthost tanımlı ise sen istediğin gibi exchange e mail domain i tanımlayamazsın bunu smarthost sunucusu kim ise o tanımlamalı ondan relay hatası alıyorsun .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/03/2008 19:58

(@UgurSALMASUR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam  smarthost dediğiniz dışarda mail sunumucuzu tutan firmayımı kasdediyorsunuz?eğer oyle ise dışardaki firma bizim ip mize relay izni verdi birde şu var mesaj  exchangeden geliyor daha gönder dediğim anda hemen karşı mail gönderiyor anında  birde   hiçbiyerde tanımlı olmayan bir adresle  yani  [email protected] den  hotmail ve yahoo gibi dışardaki tüm adreslere mail gidiyor.

Gönderildi : 05/03/2008 20:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben birşey anlamadım ..

yapını gerçek isimler ile anlatırsan bende real ip mx ve smarthost u kontrol edersem daha iyi olacak böyle xxx yyy ler ile olmuyor .

Gönderildi : 05/03/2008 20:22

(@UgurSALMASUR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

peki hocam kiray.kry.local <<<<bu exchange serverın adı

[email protected]  olarak dışarıya mail atabiliyorum   ama ben dışarda [email protected] olarak mail adresimi görünmesini istemiyorum bu nedenle ad ve recipients policy e  [email protected] yazdım dışardan mail hizmeti alıyoruz e onların ipsini smtp connectore relay yaptım izinde verdiler düne kadar bu şekilde mail atıyordum.şimdi sadece dışarıya sadece [email protected] olarak atabiliyorum.bence gönderdiğim mail dış ortama çıkmadan direk exchange tarafından kesiliyor.

Gönderildi : 05/03/2008 20:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle "local" olarak dışarıya mail atsanız dahi size kimse cvp yazamaz çünkü dns lerde bu tanımlama yapılmıyor. Size birisi mail attığı zaman nasıl yolluyor ve bu mail kime geliyot . Bu maili siz nasıl exchange çekiyorsunuz .

Gönderildi : 05/03/2008 21:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

88.255.199.19 bu kimin ipsi .

Gönderildi : 05/03/2008 21:42

(@UgurSALMASUR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dışarda bi firmada bizim maillerimiz alınıyor ve gönderiliyor.mail alırken o firmanın sabit ipsini yazdım pop3 connectore ordan cekiyorum.mail hizmeti aldığımız hosting hizmeti veren firmanın ipsi

Gönderildi : 06/03/2008 10:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Peki bak şimdi yapacağımız eylem basit .

Öncelikle bir kullanıcıya com uzantılı mail adresi ata ve bunu primary mail adresi yap sonrada email policy kutuğunu temizleki policy gelmesin

daha sonra exchange üzerinde default virtual smtp connector özelliklerinde delivery - advanced - advanced delivery deki fqdn i

mail.krayteks.com 

yap sonra mail gönder ve hata gelirse buraya yaz .

Gönderildi : 06/03/2008 16:21

(@UgurSALMASUR)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam  yine aynı hatayı veriyor.çalışıyordu ne oldudan dünden beri bu halde bulamadım yicem kafayı:) 

İletiniz, belirlenen alıcılardan bazılarına veya tümüne ulaşmadı.

Konu: denemesonnnnnnnnn

Tarih: 06.03.2008 13:39

[email protected],06.03.2008 13:38

Alıcının e-posta sunucusuyla bir SMTP iletişim sorunu oluştu. Lütfen sistem yöneticinize başvurun.

<mail.kirayteks.com #5.5.0 smtp;550 Authentication is required for relay>

ıcının e-posta sunucusuyla bir SMTP iletişim sorunu oluştu. Lütfen sistem yöneticinize başvurun.

<mail.kirayteks.com #5.5.0 smtp;550 Authentication is required for relay>

Gönderildi : 06/03/2008 16:36

Sayfa 1 / 2
Paylaş: