Forum

Exchange 2003 Datab...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 Database büyümüyor defragda olmuyor.

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
365 Görüntüleme
(@ramazanerdemir)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba;

Yapımızda bulunan exchange server 2003 sp1 üzerinde yer alan priv1.edb boyut olarak  64,5 GB olmuş durumda. Ancak bu boyut 1 aydan beri bu boyutun üstüne çıkmadı. priv1.stm dosyası ise şuan 16,8 GB ve bunun boyutu ufak ufak büyümekte.

Eseutil ile database defrag işlemi yaptığımda ise sürekli  jcb.dll hatası almaktayım. Forumlarda yazılan bu hata ile ilgili herşeyi denedim ancak bir türlü database defrag işlemini bitiremedim. Kullanıcı datalarına bakınca aslında bunun yarısı kadar bir database dosya boyutu olması lazım. Outlook Psd dosyalarında bazen mail temizliği yapılsada dosya boyutu küçülmüyordu bende yeni bir psd ye import ederek dosya boyutunu küçültüyordum bu tarz bir işlemi exchange database dosyası içinde yapabilmemiz mümkün mü? mümkün nasıl bir yol izlemem lazım.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 10/08/2011 16:18

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

eğer eseutil ile çözemiyorsanız yeni bir database oluşturup var olan kullanıcı mailboxlarını yeni database taşıyabilirsiniz. bu durum size bol miktarda yer açacaktır databasede.

Gönderildi : 10/08/2011 19:36

(@ramazanerdemir)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar

eğer eseutil ile çözemiyorsanız yeni bir database oluşturup var olan kullanıcı mailboxlarını yeni database taşıyabilirsiniz. bu durum size bol miktarda yer açacaktır databasede.

Mumin hocam bu işlemler için nasıl bir yol izlemem lazım birde 2003 standart kullanıyorum bu versiyon tek database dosyasına izin veriyordu diye biliyorum.

Gönderildi : 11/08/2011 13:36

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Standartta evet ikinciye izin vermiyor. Bu durumda ya enterprisea upgrade edeceksiniz yada sanalda ise farklı bir guest os oluşturup oraya alabilirsiniz.

Gönderildi : 23/08/2011 02:28

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1632
Noble Member

İlave olarak pst dosyalarınızın boyutunu küçültmek için mailleri farklı bir pst'ye taşımanız gerekmez. PST dosyasının özelliklerine girin ve orada şimdi sıkıştır diye bir komut(buton) göreceksiniz. Bunu uygularsanız istediğiniz işlem gerçekleşecektir. Bunu aslında tam bir sıkıştırmadan ziyade pst'yi düzenleme gibi düşünebilirsiniz.

Gönderildi : 23/08/2011 14:20

Paylaş: