Forum

outlook da mail sil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

outlook da mail silme yetkisi

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
546 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

MErhaba arkadaslar,

Active directory ortaminda ki kullanıcıların outlooklarındaki maillerini silmelerini engellemem gerekiyor.Bunu nasıl yapabilirm ?

Gönderildi : 09/08/2011 20:47

(@Ertan_AKMAN)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Merhaba mail yani exchange kurulumu ortam da ???

Gönderildi : 10/08/2011 01:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Böyle bir şeyi yapmaya neden gereksinim duyuyorsunuz belki farklı bir öneri gelebilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/08/2011 01:38

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Exchange 2003 Ent var.

Yönetim istiyorki hickimse maillerini silmesin.Arsivlensin surekli mailler. Başka ne yapılabilir?

Gönderildi : 10/08/2011 12:10

(@www-rizasahan-com)
_

Bu şekilde bir metot zor olur exchange 2007 ve 2010 üzerinde journaling ile bu yapılabilir.Sizinde aklıma gelen farklı mail hesabı tanımlayıp bir kopyasını buraya attırmanız olacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/08/2011 12:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

MErhaba

Zorluktan kastınız nedir. Sizin dediğiniz yöntem ile mail ler çiftleneceği için exchange database'i  X2 olacak.Dogrumu anlıyorum? 

Gönderildi : 10/08/2011 18:12

(@www-rizasahan-com)
_

Evet bu şekilde db boyutu şişecek.En mantıklı yol olarak bu geliyor aklıma ,ofiste mail silmeme gibi bir template baktım ama denk gelemedim.

Gönderildi : 10/08/2011 19:16

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Silmeyi engellme yerine archiving yada journaling yapabilirsiniz.

Gönderildi : 23/08/2011 01:48

(@sakirsen)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Konu eski ama bende bir şeyler yazmak istiyorum.

Böyle bir durumu bende düşündüm. Exchange yedeklemesi yapan programlar ve toollar var ama nedense bu çözümler art niyetli kullanıcıları pek dikkate almamış sanırsam.

Şu duruma nasıl çözüm getirebiliriz. Düşünün ofisinizde çalışan yüzlerce kişi var. Ve bir kaç kullanıcının art niyetli olarak çaktırmadan ara ara mailleri (şirket için önem arz eden) sildiğini düşünün. Aradan aylar geçmiş, belki de bir kaç yıl. Günün birinde yasal olarak silinen maillere ihtiyacınız var. Bu duruma tekrar düşmemek için nasıl bir önlem alırdınız? Exchange bu konuda bize nasıl yardımcı olabilir?

Windows Backup bu işi yapabilir mi? Ya da SCDPM ya da Acronis? Sanırım bu yedekleme sistemleri bu konuda yetersiz.

Yapılmak istenen olay aslında çok basit. MTA mali alıp kullanıcının mailboxuna mali bırakmadan önce farklı bir yerde yedeklesin. Ondan sonra kullanıcının mailboxuna bıraksın. Kullanıcı mailleri silse de hiç bir zaman gerçekten silinmiş olmayacak. Aynı şekilde maili gönderdiği anda kendi mailboxunda gönderilmiş öğelere atmadan yedek mailboxa maili bırakacak ve sonra gönderecek.

Yukarıdaki durum çok araştım ama böyle bir durum yapan var mı rastlamadım araştırmalarım sonucu. Ama bana en mantıklı bu geldi. Bununda bir sorunu var oda gelen ve giden tüm mailler yedek mailboxun gelen kutusuna düşmesi. Yani gerçekte tama bir mailbox replikasyonu değil.

Evet doğru nerdeyse mail DB boyutu 2 katına çıkıyor, nerdeyse diyorum çünkü retention policyler ile gerçek mailboxlara son 1 yıllık mailleri veriyorum. Bu şirkette uzun süre çalışan kullanıcıların gerçek mailbox boyutunu düşürdüğü için yer sağlıyor. Yani her yıl 1 GB mail kullanılan bir kullanıcı ve 5 yıldır şirkette çalışıyorsa 5GB yedek için olan mailbox, son yılda gerçek kullandığı mailbox. Toplamda 10 olacakğına 6 GB oluyor.

Bu durumununda şu sıkıntısı var. Kullanıcı işten ayrıldığında hiç tereddüt etmeden gerçek maiboxunu silebiliyorum. Tekrar yedeklemem gerekmiyor. Çünkü zaten yedek mailboxu var. Ama sadece mailler ve oda tek bir gelen kutusunun içinde tüm gelen ve gidenler. Kişiler, takvim gibi öğeler yok.

Gerçek mailboxu silmesem bu seferde en azında iki tarafta son bir yıllık mailler oluyor?

Ben şöyle bir şey yapabiliyor olsam harika olacak. İki mailbox biri gerçek olan digeri yedek. Replice edeğiz. Ama sadece gerçek mailboxta olan ama yedekte olmayan itemlar. Gerçekte silinen hiçbir item yedek mailboxa replica olmaycak.

Ben hala çözebilmiş değilim. Ama yukarıdaki çift mailbox olayını kullanıyorum. En azından mailler garanti altında. Bu bile güzel. 

Gönderildi : 18/08/2014 21:08

Paylaş: