Forum

eseutil hatası

Bildirimler
Hepsini Temizle

eseutil hatası

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
520 Görüntüleme
(@mehmetbaytug)
Gönderiler: 151
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Dirty shutdown olmuş bir database clean shutdown konuma getirmeye çalışırken eseutil aracı ile /d parametresini kullanıyorum fakat hata alıyorum. Aldığım hata aşağıda ki gibi.

Operation terminated with error -550 (JET_errDatabaseDirtyShutdown, Database was not shutdown cleanly. Recovery must first be run to properly complete database operations for the previous shutdown.) after 0.125 seconds.

/p parametresiyle kullandığımda uzun bir süreç izliyor ve  “Deleting Unicode fixup table” işleminde hata verip programı kapatıyor. İzleyebileceğim başka bir süreç varmıdır.

Exchange 2010 standart SP1 kullanıyorum.

Gönderildi : 02/08/2011 20:05

(@yasarcugalir)
Gönderiler: 201
Estimable Member

Mehmet bey merhaba,

Öncelikle yedek alıp almadığınız sormak istiyorum.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/08/2011 21:01

(@mehmetbaytug)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yedeğim mevcut Yaşar bey.

Gönderildi : 02/08/2011 23:14

(@yasarcugalir)
Estimable Member

Eğer yedekler sorun yaşadığınız zamana çok yakın ise yedekten dönüş yaparak sistemin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 03/08/2011 12:06

(@yasarcugalir)
Estimable Member

Eğer yedekten dönme işlemi düşünmüyorsanız Exchange server 2010 sp1 ile gelen yeni database onarım komutlarını kullanarak işlem yapabilirsiniz. Komut için ayrıntılar aşağıdaki linkte mevcuttur.

http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2010/08/23/3410708.aspx

Gönderildi : 03/08/2011 12:13

(@mehmetbaytug)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yaşar Bey;

Yedekten döndüm sorun yok. Teşekkürler. Ama ben eseutil ile yapılacak işlemi soruyorum. Her zaman böyle durumlarla karşılaşabiliriz ve bu kadar hazırlıklı olamayabiliriz vs.vs. Database'in ayrı bir yedeği üzerinde dirty shutdown durumunu clean shutdown duruma getirmek istiyorum. Bunu yaparken yukarıda ki eseutil komutlarını kullandım fakat olmadı. Bu komutların dışında eseutil ile yapabileceğim bir şey varmı?

Gönderildi : 03/08/2011 12:22

(@yasarcugalir)
Estimable Member

Mehmet bey, eseutil komutunu kullanarak herzaman database durumunu dirtyshutdown durumundan clenashutdown durumuna getiremeyebilirsiniz. Ben bu nedenle öncelikli olarak yedekten dönmenizi önerdim.

Database onarım işlemleri için eseutil ve isinteg komut ve parametrelerini kullanıyoruz. Ex2010 SP1 ile beraber isinteg yerine New-MailboxRepairRequest komutunu kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 03/08/2011 15:07

(@emrullah_aydin)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Yaşar Bey Merhaba

Benim sistemimde yanlış bir kullanım sonucu exchange datam 77gb a kadar yükseldi sorunu o an çözdüm fakat şimdi diskte yer kalmadığından sorunlar yaşamaya başladım. Eseutil komutunu inceledim ve aksam exchangei dismount edip mdbdatayı kopyaladım kendi bilgisayarımda bugün defrag yaptım data 2,65gb a kadar düştü bunu sunucu üzerinde yedek almadan yapsam sorun olur mu?

Çünkü Ntbackup ile exchange yedeğini alamıyorum sonuç hep başarısız oluyor. Mesai saati dışında o anki datayı alıp defrag yapsam sonra mdbdatanın ustune yazsam yenisini çalışır mı bir sorun olur mu acaba? 

Gönderildi : 16/11/2011 15:59

Paylaş: