Forum

exchange 2010 421 4...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] exchange 2010 421 4.3.2 service not available

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,215 Görüntüleme
(@AliSeckinBasiplikci)
Gönderiler: 67
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bu sabah yaşadığım bir problemden bahsetmek istiyorum,

Sabah geldiğimde Client larım dışarıdan mail alamıyordu,

İlk yaptığım mxtoolbox tan smtp test yaparak smtp nin verdiği yanıtı görmek oldu. Aldığım hata "421 4.3.2 service not available"

Aynı esnada lokalden exchange server a telnet çekmek istediğim ve gene aynı hatayı aldım,

Eventlerde de;

The resource pressure decreased from Medium to Normal.

No components disabled due to back pressure.

The following resources are in normal state:

Queue database and disk space ("C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\TransportRoles\data\Queue\mail.que") = 92% [Normal] [Normal=95% Medium=97% High=99%]

Queue database logging disk space ("C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\TransportRoles\data\Queue\") = 93% [Normal] [Normal=93% Medium=95% High=97%]

Version buckets = 0 [Normal] [Normal=80 Medium=120 High=200]

Private bytes = 1% [Normal] [Normal=71% Medium=73% High=75%]

Physical memory load = 48% [limit is 94% to start dehydrating messages.]

Batch Point = 0 [Normal] [Normal=1000 Medium=2000 High=4000]

Submission Queue = 0 [Normal] [Normal=1000 Medium=2000 High=4000]

Hatasını gördüm,

Yaptığım araştırmadan Send Connector Maximum message size ın 20 GB olarak set edildiğini ve logları temizlediğimde bu sorunun düzeleceğini gördüm,

Logları temizledim, ancak bu loglar gene şişebilir böyle bir durumda bunu sorun yaşamadan önce nasıl otomatikleştirebilirim, yoksa bu normal bişeymidir,

Konu hakkında aydınlatırsanız çok sevinirm,

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, 

Gönderildi : 07/07/2011 13:45

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Düzenli backup aldığınızda loglar silinir exchange kurulu olan makinada disk alanı 5 gb altına düşerse trafik durur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/07/2011 13:57

(@AliSeckinBasiplikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Daha dün gece backup almıştın, Backuptan sonra bu problemi yaşadım, Backup loglarında sorun olmadığı ve backupı aldığı gözüküyor, Acaba başka bir problem olabilirmi yada backup progrmaında bir problem olabilirmi acaba? 

Gönderildi : 07/07/2011 14:08

(@www-rizasahan-com)
_

Backup alındığında logları otomatik olarak temizlemeli.Olması gereken budur. Siz hangi programla backup alıyorsunuz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/07/2011 14:15

(@AliSeckinBasiplikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Symantec Backup Exec 2010 kullanıyorum

Gönderildi : 07/07/2011 14:19

(@www-rizasahan-com)
_

Full backup alarak bir daha gözlemlerseniz iyi olur.Full backup sırasında exhange tarafından oluşan log doyalarını siler ve temizleyerek yer açar.

Gönderildi : 07/07/2011 14:28

(@AliSeckinBasiplikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tabiki bu akşam tekrardan full backup alıcam sonucu tekrar sizle paylaşırıp Rıza Bey,

Teşekkürler,

İyi Çalışmalar, 

Gönderildi : 07/07/2011 14:32

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim sizede iyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/07/2011 15:55

(@ozgur.tahsin)
Gönderiler: 35
Eminent Member

tabiki bu akşam tekrardan full backup alıcam sonucu tekrar sizle paylaşırıp Rıza Bey,

Teşekkürler,

İyi Çalışmalar, 

Riza Beyin soylediklerine ek olarak , sahsi fikrimi sorarsaniz Full backup i off-site olarak farli bir lokasyona alip 2008 icin bir backup schedule olusturmaniz, mail trafinizi bilmiyorum ama backup alinmadikca o log lar sisecek ve hard diskden hatiri sayilir yer goturecekdir , loglarin temizlenmesi icin de en ideal cozum ( bana gore ) schedule yapmak. hem olasi bir recover durumunda sizi guncel tutar hem de loglar basinizi agirtmaz.

Gönderildi : 07/07/2011 16:20

(@ozgur.tahsin)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Teşekkürler,

İyi Çalışmalar, 

Riza Beyin soylediklerine ek olarak , sahsi fikrimi sorarsaniz Full backup i off-site olarak farli bir lokasyona alip 2008 icin bir backup schedule olusturmaniz, mail trafinizi bilmiyorum ama backup alinmadikca o log lar sisecek ve hard diskden hatiri sayilir yer goturecekdir , loglarin temizlenmesi icin de en ideal cozum ( bana gore ) schedule yapmak. hem olasi bir recover durumunda sizi guncel tutar hem de loglar basinizi agirtmaz.

Gönderildi : 07/07/2011 16:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Bir Exchange sunucusunda güncelleme sonrasında veya sorun çıkması durumunda snapshot' dan geri dönüşlerde yani bir yama yüklemesi ve benzeri durumlarda tüm servisler ki özellikle Transport servisi çalışıyor olmasına rağmen exchange sunucusu mail kabul etmiyor ise öncelikle bir telnet testi yapın, telnet sırasında bu hatayı alıyorsanız muhtemel sunucu bakım modundadır, aşağıdaki komut seti ile durumu kontrol edin

Get-ServerComponentState <ServerName> | ft Component,State –Autosize

Get-databaseavailabilitygroup -status | fl name,ServersInMaintenance

Bakım moduna almak ve çıkarmak için ise aşağıdaki komutları kullanın, tabi sizin durumda yama yüklemesi nedeni ile sistem zaten bakım modundadır.

Set-ServerComponentState EX16-1 -Component ServerWideOffline -State InActive -Requester Maintenance

Set-ServerComponentState EX16-1 -Component ServerWideOffline -State Active -Requester Functional

Bu ileti 5 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/11/2023 22:43

Paylaş: