Forum

SBS Exchange server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SBS Exchange server 2007 hk.

16 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
344 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Müşterime Sbs 2008 kurdum. Üzerinde dahili exchange server2007 geliyor. şu an serverde kurulmuş durumda. Kullanmaya başlamak için ilk olarak nereden başlayabiliriz.

Gönderildi : 21/06/2011 21:08

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Selamlar ,

Aşağıdaki makaleleri  inceleyebilirmisiniz  dış dunya  ile iletişime  geçmeniz  için gerekli 3 adım aşağıdaki makalelerde  anlatılmaktadır.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/11/02/exchange-server-2007-receive-conncetor.aspx

http://www.petri.co.il/configuring-exchange-2007-send-external-email.htm

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-2007-farkl-domainler-ekleme-accepted-domains.aspx

Gönderildi : 21/06/2011 23:22

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim. Hemen inceliyorum.

Gönderildi : 22/06/2011 18:06

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

* SBS Console ' u açıyosun, Network'den Connectivity' e geliyosun, internet bağlantısı için Connect to internet deyip devam ediyorsun. Ortamda başka bir dhcp olamaz buna dikkat et. Router'da varsa kapat çünkü hata verecek.

* Setup your internet address kısmına *.com veya net gibi bir domainin var mail alışverişin için. bunu gir. ilgili ayarları next dedikce göreceksin zaten hemen bitiyor.

* Add a trusted certificate' e tıklayıp yeni bir sertifika yap, bunu Group Policy Management ile clientlara deploy et. (Computer Conf - windows settings - security settings - Trusted publishers ve trusted roots altına koyman lazım , gpupdate /force )

* Windows Firewall tarafına geç, vpn yapacaksan advanced' ı açıp 1723 portunu allow et.

* Sonra sağ bölümde Fix my network var bunu çalıştır, hata varsa bakabiliriz, yoksa SBS Best practice anaylzer' ı çalıştır, burada da ciritical yoksa devam et. Exchange backup için backup hatası verebilir esgeç.

* Console üzerinde Shared Folders and Web Sites bölümünden Web sites' a geç, owa' nın enable olduğuna emin ol, içeriden owa erişimini test et. Deafult olarak http://sites/owa olarak gelir, dns 'ten bu kaydı değiştirme, sadece olması gereken kaydı ekle (mail.x.local) gibi.

* Aynı yerde paylaşımlarını Console üzerinde yapabilirsin ( Share Folders )

* Backup and storage bölümünden yedeklerini schedule et, burada external disk kullanmak zorundasın, sbs internal diske backup almaz, tape destegi de bulunmaz

* Exchange 'de arkadaşın verdigi ilgili ayarları yap, recieve connector, send connector ve accepted domain gibi.

* İçerideki mail trafiğinin düzgün çalıştığına eminsen, Firewall üzerinde 25,587, 110, 995 ve 143 portları için NAT'larını oluştur

* Son olarak yine SBS Console' a geç ve Reports bölümünden sunucu için bazı raporları mail göndermesi için schedule hazırla, trafik, backup ve disk durumu vs gibi.

SBS ' e özel dikkat etmen gereken bir iki husus : Ortamda başka DNS sunucusu olamaz, başka bir DHCP olamaz, başka bir PDC olamaz, domain adını veya server adını değiştiremezsin. Bir de makinem yorulmasın istiyorsan ve sharepoint kullanmayacaksan, Sharepoint ve sql servislerini stop et, çünkü yoracaktır.

Bilgine

Gönderildi : 22/06/2011 18:25

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam teşekkürler. Yazanları uyguladım. Active diretory de kullanıcıları açtım fakat Exchange konsolda açtığım kullanıcıları göremiyorum. Entegrasyon falan mı yapmak gerekiyor.

Gönderildi : 12/07/2011 17:49

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Birde standart olarak storage group ve database gelmedi . Açmak istediğim zamanhata alıyorum.

Gönderildi : 12/07/2011 22:10

(@cozumpark)

SBS Console üzerinde users groups bölümünde kullanıcılarını görüyor musun? Information Store servisi ne durumda? Event logları temizleyerek yukarıdaki hatayı tekrar al ve eventleri paylaş ltf.

Gönderildi : 13/07/2011 00:46

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Users groups bölümü boş, Information Store servisi çalışıyor. Loglar nereden temizleniyor bulamadım. Ekran görüntüsü ;

Gönderildi : 13/07/2011 12:35

(@cozumpark)

Kullanıcıları SBS Users gibi bir yer olması lazım Active Directoryde, buraya taşır mısın, exchange tarafı için çok yardımcı olamayacağım çünkü bu sbsle ilgili bir durum degil exchange ile ilgili. Ama yine de SBS için söyleyebilecegim. Muhtemelen kurulum esnasında bi dalavere oldu. Sistemi yedekleyip exchange' i yeniden kurabilirsin. DB backup aldıtkan sonra sıkıntı çıkmaz. Hub transport rolünü kurarken zorlayabilir, onu da hatalar geldikçe çözebilirsin.

Gönderildi : 13/07/2011 22:49

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sql ile ilgili bir sıkıntı çıktı sql li silip yeniden yükledim. Sql içerinde SBSMONITOR isimli bir database vardı bu haliyle silindi bir sıkıntı çıkarmı acaba. O database silindiğinden beri server yavaş açılıp kapanıyor.

Gönderildi : 14/07/2011 12:42

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

O kısma ekledim. SBS Users Kısmına neden kullanıcıları eklememiz gerekiyor ?

Gönderildi : 14/07/2011 12:46

(@cozumpark)

Tavsiyem; sunucuyu yedekleyip baştan kur.

Gönderildi : 15/07/2011 12:44

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Aksam kurulumu başlattım. Yeniden kuruyorum.

Gönderildi : 15/07/2011 13:36

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

SBSMONITOR database nin yedeğini almak istiyorum fakat erişemiyorum. sa şifresi yada standart bir kullanıcı adı şifresi varmıdır ?

Gönderildi : 15/07/2011 13:39

(@cozumpark)

windows authentication ile girip alabilirsin.

Gönderildi : 15/07/2011 15:14

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Eski kurulumda hata vardı heralde. Yeni kurulumda herhangi bir hatayla karşılaşmadım. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/07/2011 19:54

Paylaş: