Forum

Exc2003 Mail Gelmiy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exc2003 Mail Gelmiyor??

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
515 Görüntüleme
(@muratbatu)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Slm.  sistemini yeni devraldığım kurumsal bir internet yapısı yönetmeye başladım. daha önceki sistem yöneticisi W2K SVR üzerine kurulu Exc2000 ile kullanılan bir sistem tasarlamış. fakat sistemin tamamen göçmesi ve yedeklerinin bulunmaması nedeniyle "Checkpoint Firewall" hariç tüm yapının yeniden kurulması gerekti. bu noktada işleri ben devraldım.

W2003 Ent.R2 Srv üzerine Exchange 2003Sp2 kurdum ve SMTP Connector tanımladım. yapı içerisinde mail alışverişi yapılabiliyor. Dışarıya mail gönderilebiliyor. fakat dışarıdan mail alamıyorum. Gmail Hotmail gibi mail sunumcularına gönderdiğim mesajlar kayıpsız iletiliyor. fakat FW ettiğim mailler benim exchange sunucuma gelmiyor.

firewall ayarlarını çok fazla kurcalamadım çünkü aynı firewall daha önceki yapıda gelen mesaj trafiğini düzgün olarak yönlendiriyordu. natlarda ve izinli servislerde ve allow IP numaralarını kotrol ettim. hatta firewallı aradan çıkarıp direk denedim.yine olmadı.

kendi iç DNS sunucum var domain adım ve yapısı UlakBim üzerinde tanımlı. IPler de değişmedi. sorun sizce ne olabilir. gözden kaçırdığım bir nokta var ama bir türlü bulamadım. yardımlarınız için teşekkürler. lütfen en ufak fikrinizi bile paylaşın çünkü standartların tamamını en az 50 kere gözden geçirdim.

saygılarımla...

Gönderildi : 19/06/2008 01:59

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

smtp connector mailleri kime veriyor ???

dışardan gelen mailleri karşılayan kim exchnage değil her halde mail gateway mi var ?

Gönderildi : 19/06/2008 03:15

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

Gönderiyorum ama alamıyorum diyorsunuz. Yalandan kurulan bütün mail serverlar için bu geçerlidir. Tek sorun bilirli bir süre sonra PTR kaydınız olmadığı için junk' a düşmenizdir. Ama hiç bir zaman için hotmail, gmail veya üçüncü bir mail sunucusu size mailinizi FW edemez.

Sebebi ise siz dünya üzerinde var değilsinizdir. Bana problem DNS kayıtlarınız ile ilgili gibi geliyor. ama daha önceden var olan bir domainden bahsediyoruz.

sahip olduğunuz isminizi nslookup ile sorgulatırmısınız. Neresi görünüyorsunuz ?

Gönderildi : 19/06/2008 03:18

(@muratbatu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

önümde checkpoint 4.1 gibi eski bir FW mevcut. içerisinde "local" ve "legal" olarak gerekli roller yazılı. ayrıca nslookup ile DNS ten cevap alıyorum. fakat buna rağmen halen gitmiyor. başka ne olabilir ??

Gönderildi : 19/06/2008 20:09

(@muratbatu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Non-authoritative answer:
mail.rehab.gata.edu.tr canonical name = medula2.rehab.gata.edu.tr.

Authoritative answers can be found from:
rehab.gata.edu.tr
origin = gata-esafe
mail addr = hostmaster
serial = 6
refresh = 900
retry = 600
expire = 86400
minimum = 3600

PTR kaydı yukarıda olduğu gibi.

MX döngüsüde aşağıdaki gibidir.

DNS server handling your query: localhost
DNS server's address: 127.0.0.1#53

Non-authoritative answer:
mail.rehab.gata.edu.tr canonical name = medula2.rehab.gata.edu.tr.

Authoritative answers can be found from:
rehab.gata.edu.tr
origin = gata-esafe
mail addr = hostmaster
serial = 6
refresh = 900
retry = 600
expire = 86400
minimum = 3600

ben sorunu bulamadım lüften yardımcı olursanız sevinirim. saygılarımla....

Gönderildi : 19/06/2008 20:15

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

checkpoint 4.1 de tracer varmı ?? varsa source bazlı bir izleme ile blocklana paket varmı yokmu bakarmısın ...

Gönderildi : 20/06/2008 00:22

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

local dns de reverse dns kaydı yaparmısın ptr kaydı olusturacaksın oke ondan sonra tekrar dene bakalım gidip geliyormu

Gönderildi : 20/06/2008 02:22

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

checkpoint'i devre dışı bırakıp denediniz mi? mx kayıtlarınızı da bir kontrol ettirin. öyle bir kurumda sorun olacağını da zannetmiyorum ancak doğrulamakta fayda vardır.

kolay gelsin

Gönderildi : 20/06/2008 18:18

(@muratbatu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sanırım sorun firewall rollerinden kaynaklı. daha önce exc2000 kullanılıyordu. şimdiyse 2003.

checkpointi devre dışı bırakarak MSNAT kurarak sistemi denedim. kısa bir süre. mail alıp verme sorunsuz olarak gerçekleşti. fakat firewallda bulunan rollerle ilgili herhangi bir değişiklik yapmadığım için firewalldan kaynaklanacağı aklıma gelmemişti. sanırım MSNAT kurup mail aldığıma göre sorun checkpointte bulunan rollerden kaynaklı diye düşünüyorum. bu konuda bana yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı. çünkü firewalldaki rollerin üzerinde en az 5 kez geçtim ve herşey normal gözüküyor.

Checkpoint 4.1 ile ilgili bir dökümanada sahip değilim. yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 01/07/2008 14:47

Paylaş: