Forum

Dışarıdan Exchange ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dışarıdan Exchange Erişemiyorum.

17 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
566 Görüntüleme
(@EmreGozturk)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Lokal olarak dışarıya ve de içeriye mail alış verişde her hangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Fakat dışarıdan mobil cihazlar yada owaya erişilemiyor.

Sistemim Windows 2003 Standart R2 üzerine Exchange 2007 kurulu.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 08/06/2011 12:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Dışarıdan owaya nasıl erişmeye çalışıyorsunuz?Aldığınız hata nedir?443 portu açık durumda mı dışarıdan içeriye?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/06/2011 13:14

(@EmreGozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hem owadan hemde mobil cihazlardan erişmeye çalışıyorum ama bağlantı kurulamıyor bekledikden sonra sunucu çok geç cevap veriyor hatasını veriyor.

443 portum evet açık

Gönderildi : 08/06/2011 13:18

(@www-rizasahan-com)
_

Localden owa erişiminiz varmı?Owaya yaptığınız external url yazdığınızda ip olarak sizin makinanıza gidiyormu ? Bu yeni bir kurulum mu?Önce çalışırken birden bu hatamı oldu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/06/2011 13:28

(@EmreGozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Şu anda ne içeriden ne de dışarıdan owaya erişimim yok. Sabah baktığımda ip olarak owaya erişebiliyordum şu anda hiç bir şekilde erişemiyorum.

Yeni kurulum değil çalışan sistem idi bir anda bu şekilde bir hata meydana geldi.

Ewent Wiewer 'den baktığımda Transport da şöyle bir hata gözükmekte.

Microsoft Exchange couldn't find a certificate that contains the domain name **..**.com in the personal store on the local computer. Therefore, it is unable to support the STARTTLS SMTP verb for the connector netone1 with a FQDN parameter of Aremis.merkaddmn.com. If the connector's FQDN is not specified, the computer's FQDN is used. Verify the connector configuration and the installed certificates to make sure that there is a certificate with a domain name for that FQDN. If this certificate exists, run Enable-ExchangeCertificate -Services SMTP to make sure that the Microsoft Exchange Transport service has access to the certificate key.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp.

Gönderildi : 08/06/2011 13:36

(@EmreGozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ip ile owaya localden şu anda erişebiliyorum.

Gönderildi : 08/06/2011 13:42

(@EmreGozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yapmam gereken nedir yardımcı olursasınız sevinirim. Büyük olasılıkla sanırım sertifika problemi var bunu nasıl çözümlendirebilirim.

Gönderildi : 08/06/2011 14:06

(@www-rizasahan-com)
_

Servisler ne durumda?

Gönderildi : 08/06/2011 14:20

(@EmreGozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hepsi çalışıyor? özellikle bakmam gereken var mı?

Gönderildi : 08/06/2011 14:21

(@www-rizasahan-com)
_

Şu an localde her şey normalde döndümü?Sadece ip üzerindenmi erişiyorsunuz?

Gönderildi : 08/06/2011 14:26

(@EmreGozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet local olarak herşey normal şu anda services stop edip tekrar startladıkdan sonra local olarak problem yok dışarıdan erişimim de sorun var yanlızca.

Gönderildi : 08/06/2011 14:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Emre bey sanırım konu hakkında çok bilgi sahibi değilsiniz, bu nedenle forum üzerinden çözüme ulaşmanız kolay olmayacaktır, eğer konu çok acil ise bende destek aldığınız firma ile görüşün.

İçeriden ip ile erişiyor isim ile erişemiyorsanız

1 - dns üzerinde isim tanımlı mı ? yani isme ping atınca doğru ip geliyor mu ?

2 - Exchange Server OWA için bir sertifika kullanıyor olmalısınız ve verdiğiniz hatadan sanırım bu sertifikanın kullanım süresi dolmuş bunu doğrularmısınız ?

3 - Dışarıdan erişim için port yönlendirmesi yani OWA yı nasıl publish ediyorsunuz bir modem üzerinden mi yoksa bir firewall var mı ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2011 15:01

(@EmreGozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet isime ping atabiliyorum ve tanımlı.

Bir sertifika kullanıyorum evet fakat sertifikanın süresinin dolduğunu nasıl kontrol ediceğimi bilemiyorum. Exchange konusunda bayağı pasif bir durumdayım.

Bir firewall makinesi üzerinden publish ediyorum.

Gönderildi : 08/06/2011 15:06

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Selamlar ,

Süresi dolmuş exchange sertifikasını  yenilemek için aşağıdaki link  size  yardımcı  olacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/11/22/exchange-2010-sertifika-olu-turma.aspx 

Sertifika süresini  konrtol etmek için ise aşağı.daki adımları  izleyiniz.

Owayı açınız.

[img] [/img]

[img] [/img]

Gönderildi : 08/06/2011 16:39

(@EmreGozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hüseyin bey vermiş olduğunuz link Exchange 2010 için

2007 için yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 08/06/2011 16:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/03/22/windows-2008-uzerinde-exchange-2007-owa-ve-rpc-over-http-_3101_cin-sertifika-kullanimi.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-server-2007-owa-outlook-anywhere-rpc-over-http-proxy-ve-autodiscovery-publish-edilmesi.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2011 17:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

http://www.cozumpark.com/forums/thread/197501.aspx

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/06/2011 17:45

Paylaş: