Forum

OWA dan Süresi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

OWA dan Süresi Geçmiş Parolaların Değiştirilebilmesi

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
739 Görüntüleme
(@ibrahimn)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

5 nodlu (1 edge 2 cas 2 dag) exchange 2010 (sp1 rollup2) yapımız var. OWA üzerinden süresi geçmiş parola ve ilk loginde parolasını değiştirebilmesini sağlamak istiyoruz.

Bunun için CAS ların register ında HLKM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MSExchange OWA  altında Dword olarak ChangeExpiredPasswordEnabled oluşturup değeri 1 verdik. http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb684904.aspx  

Buraya kadar bir problem yok. iisreset attığımızda servis problemsiz restart oluyor. Fakat istenen sonucu elde edemedik. Bazı yerlerde komutu /noforce ile çalıştırmışlar. Bu şekilde denediğimizde ise aşağıdaki hatayı alıyoruz. Serviside stop vaziyette bırakıyor. Yine istediğimiz sonucu elde edemiyoruz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

C:\Windows\system32>iisreset

Attempting stop...

Internet services successfully stopped

Attempting start...

Internet services successfully restarted

C:\Windows\system32>iisreset /noforce

Attempting stop...

Restart attempt failed.

The service did not respond to the start or control request in a timely fashion.

(2147943453, 8007041d)

Gönderildi : 18/05/2011 18:11

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Yüksek ihtimal event'lara 1053 logu düşmüştür.

Linke ve hotfix'e göz atar mısınız..

http://support.microsoft.com/kb/886695

Gönderildi : 19/05/2011 14:30

(@ibrahimn)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ufuk Bey,

Bu hotfix 2003 için gözüküyor. 2008 R2 kullanıyoruz. Birde temel problemimiz owa üzerinden ilk şifrenin ve expire olmuş şifrenin değiştirilmesini sağlayabilmek.

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/05/2011 14:31

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

ilgili registry kaydını oluşturduktan sonra ChangeExpiredPasswordEnabled to 1 . yapmanız gereken tek şey sunucuyu restart etmek. Aslında buna gerek yok ancak ben tavsiye ediyorum.

Başka hiçbirşey yapmanıza gerek kalmıyor. iisreset /noforce komutunu da kullanmayın. zorlamadan bu servisi restart etmeye çalıştığı için timeout a düşüp servis başlamıyor ve siz hata alıyorsunuz. Bu durumda manuel World wide web ve iisadmin servislerini start edebilirsiniz. Çok önemli değil.

Gönderildi : 23/05/2011 14:42

(@ibrahimn)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Buğra Bey,

2 CAS ı da servis olarak resetlemiştik. Sonra bir tanesini sistem olarak resetledik. Resetlediğimiz sunucu üzerinden şifre değiştirme işlemini yapmak istediğimizde yine netice değişmemişti.

/noforce ile iligli olarak bahsettiğiniz gibi manuel olarak başlattık servisi. O hatayı yazmaktaki amacım yaptığımız ve karşılaştığımız durumlar konusunda bilgi vermek içindi. 

Gönderildi : 23/05/2011 15:31

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

CAS'lar bir array yani NLB üzerinde değilse diğerinide restart edin lütfen.

Gönderildi : 23/05/2011 16:25

(@ibrahimn)
Active Member
Konu başlatıcı

NLB üzerinde ama bu arada diğer sunucuyu da restart ettik. Yine olmadı.

Yaklaşık 2 saat sonra da IIS cortladı 🙁 OWA ya erişim yok şu an onunla uğraşıyoruz. CAS larda sadece IIS i kaldırıp  yeniden yüklersek buradaki http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/06/22/exchange-2007-owa-dizinlerinin-geri-y-klenmesi.aspx  makaleyi birebir (Client Access rolünü silmem) uygulamam gerekir mi? Bu arada 2008 r2 ve Exc. 2010 için geçerli midir?

Gönderildi : 23/05/2011 20:13

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

IIS in yedeğini almak 2 dk bile sürmüyor. Yedek almadan canlı sisteme dokunmak her zaman riskli.

benim yazdığım makaleyi şimdilik uygulamayalım.

aşağıda ki technet de yazan yönergeler ile sadece owa virtual directory sini silip yeniden oluşturalım. owa directory sini yeniden create ettikten sonra iisreset yapmayı da unutmayın

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ff629372.aspx

Gönderildi : 23/05/2011 21:53

(@YakupGonul)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba Buğra Bey,

Exchange2010Sp1 Server2008 Server2008 standart üzerine kurulu. Exchange2007'den upgrade edilmiş. Ben kurmadım.

Registry kaydını yaptım, IIS servisini restart ettim. Segmentasyon ayarını da yaptım ancak OWA'dan şifre hala değiştiremiyorum.

"Girdiğiniz parola, en düşük güvenlik gereksinimlerini karşılamıyor." hatası alıyorum. Ancak denemediğim uzunluk ve karmaşık parola kalmadı. Maalesef olmuyor.

bir fikriniz var mı acaba? 

Gönderildi : 14/07/2013 00:31

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

merhaba,

şifre kombinasyonu domain security policy'den almaktadır. Dolayısıyla bu policy de nasıl complex bir parola zorunlu kılınmış onu incelemenizi tavsiye ederim. 

Gönderildi : 14/07/2013 06:34

(@YakupGonul)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba,

GPO'dan security policy'leri değiştirdim ancak hala aynı "Girdiğiniz parola, en düşük güvenlik gereksinimlerini karşılamıyor." diyor. 

yalnız benim kullanıcılarım Domain'de değiller bununla bir alakası olabilir mi? Domain'de olmayan kullanıcıların OWA'dan değiştirmesini istiyorum.

selamlar

Gönderildi : 14/07/2013 15:35

Paylaş: