Forum

SBS 2008 üzeri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SBS 2008 üzerinde exchange 2007 rpc over problemi

16 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
360 Görüntüleme
(@mozturk007)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle merhaba 

Şöyle bir problem yaşıyorum; SBS 2008 Exchange 2007 kurulu sistemimizde rpc over yapmak istiyorum şu aşağıdaki yazılı işlemleri sırası ile yaptım fakat başarılı olamadım.İşlemlerde bir noktada mı hata yapıyorum yada farklı bir yolmu izlemem gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Öncelik le exchange 2007 smarthosting mantığı ile çalıştırıyoruz.xxx.com domainimizin bulunduğu dış hosting de tanımladığımz maillere exchange smarthost smtp ile mail gönderiyoruz ve posta kutularımıza 3.parti pop3 conncector kullanarak mailleri exchange çekiyoruz..şuan lokal pc lerde gayet güzel çalışıyor.Şimdi şirket dışındaki arkadaşlar outlook kullanabilmeleri için rpc over kullanmak istiyoruz bunun için hosting firmamı aradım ve "eposta.xxx.com" şeklince subdomain oluşturmasını ve tüm dns leri xx.x.x.x ip adresine(exchange server lokasyonu) yönlendirmelerini istedim.Router dan 80,443 portlarını exchange sunucuma NAT ladım RPC proxy hizmetleri çalışır durumda ve sitedeki makalelere göre bir çok denemeler  veya ayarlamalar yaptım ama bir türlü bağlantı kuramıyorum.eylem tamamlanamıyor exchange bağlantısı yok , bu işi subdomain ile yapmamdan kaynaklı bir problem olabilir mi? Yada sertifika tanımlarına henüz başlamadım bu adımı atlamamdan kaynaklı bir problem olabilirmi ?

Yada bir işlem planlaması önerebilirmisiniz ?

Makalelere uygun yaptığım halde yinede kafam da kalan soru işaretleri şunlar ; subdomain için dns lerde nasıl bir tanımlama yapmam lazım(xxx.com dış hostingde ve pop/smtp görevi üstleniyor ben eposta.xxx.com domaini ile rpc over yapmak istiyorum)? , IIS de nasıl bir tanımlama yapmam lazım? , SBS 2008 olduğundan extra olarak farklı işlemler uygulamam gerekirmi? ,Outlook 2007 için hotfix kurulması gerekiyormu ?

Şimdiden teşekkürler....

Gönderildi : 12/05/2011 21:38

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar hafta başında işi sonuçlandırmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 13/05/2011 16:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/03/22/windows-2008-uzerinde-exchange-2007-owa-ve-rpc-over-http-_3101_cin-sertifika-kullanimi.aspx  bu makaleden yararlanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/05/2011 17:07

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bunun gibi 3 farklı makale okudum ve defalarca işlem yaptım

Gönderildi : 13/05/2011 20:21

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bunun gibi 3 farklı makale okudum ve defalarca işlem yaptım ama sonuç olumsuz

subdomain kullanımından kaynaklanabilirmi acaba çünki domain xxx.local olarak geçiyor ben eposta.xxx.com şeklinde bir domaini sunucuya yönlendirdim.

Gönderildi : 13/05/2011 20:22

(@www-rizasahan-com)
_

Exchange üzerinde sertifika tanımlaması yaptınızmı?Localde kullanıcılarınız bu sertifikaya güvenerek owaya giriş yapabiliyormu?Localde rpd testinde durum nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/05/2011 00:18

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

local de rpc over ile bağlandığımda kullanıcıyı buluyor ve doğruluyor sonrasında outlook açılmaya çalışıldığında "posta kutusu açılamıyor önce bir kez exchange ile bağlanmalısınız" filan diyor

NAT işlemleri makalede göremiyorum NAT lamam gereken herhangi bir port varmıdır

Gönderildi : 14/05/2011 03:18

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba ,
Öncelikle localde çalıştırdığınızdan emin olmalısınızki dışarada çalıştığından emin olasınız.Atladığınız nokta olmalı bunları  kontrol ederek öncelikle localde çalıştırmalısınız.Localde çalıştıktan sonra exchange mimarisi gereği zaten 587,110,25,995,443 portlarını modem veya firewall arada ne var ise exchange makinanıza yönlendirmek durumundasınız.
Saygılarımla.

Gönderildi : 14/05/2011 16:08

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sbs olmasından kaynaklı problem yaşadığımı düşünüyorum

sbs console dan adım adım kurulumları yapmaya çalışırken "internete bağlanın" adımında DHCP servisini kuruyor ama tamamlamaya geçtiğinde erişim engellendi diyor.Konsolda dhcp yönetmeye çalıştığımda da erişim engellendi uyarısı alıyorum.Enterprise admin ve full yetki verilen kullanıcada aynı sorun oluyor 

Gönderildi : 16/05/2011 21:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

SBS Rolllupları tamamlaman lazım. DHCP 'de gelen hata; access denied ile hiç karşılaşmadım. DHCP' yi kaldırıp baştan kurabilirsin. Ortamda başka bir DHCP' nin açık olup olmadığını kontrol et. SBS ortamdaki tek dns ve dhcp olmak zorunda. Modem, firewall, access p. vb. cihazların dhcpsini kapatman lazım. SBS domaninin adı ne? Dışarıdaki domainin adı ne? Dışarıdan portlarına bakalım.

Gönderildi : 17/05/2011 00:49

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ortamdaki DHCP ler kapalı.Defalarca rol ekle ve kaldır yöntemlerini deniyorum kurulum sırasında herhangi bir hata yok scope kullanılabiliyor ip de alıyor client lar fakat konsoldan yönetmek istediğimde erişim sağlayamıyorum ve "internete bağlanın " adımında zaten DHCP ile ilgili hata veriyor.DC ye ve user a gereken tüm yetkileride atatığım halde sorunum devam ediyor.Resimlerdeki gibi ;

Gönderildi : 17/05/2011 02:53

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderildi : 17/05/2011 15:23

(@cozumpark)

Sunucuda Service pack 2 yüklü mü? Değilse yükler misin?

Gönderildi : 17/05/2011 16:26

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sp2 ilk kurulum tamamlandıktan  sonra kurmuştum

Gönderildi : 17/05/2011 18:22

(@cozumpark)

O halde yedek varsa yedekten geri dönmelisin veya dataları yedekleyip sistemi baştan kurabilirsin. Daha detaylı bakmak istersen event viewerlara bak. Oradan aldığın hata mesajlarına göre hareket et derim.

Gönderildi : 17/05/2011 19:25

(@mozturk007)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sadece exchange için kullanıyorum sunucuyu exchange database yi yedekleyip sistemi yeniden yükleyeceğim.

Teşekkürler... 

Gönderildi : 17/05/2011 20:52

Paylaş: