Forum

Exchange 2007 de se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 de service hatası

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
406 Görüntüleme
(@ByGRaND)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şirket Bünyesinde Server 2003 Standart OS. ve üzerinde DC , DNS kurulu. 2.Serverda da aynı şekilde Server 2003 Standart OS. kurulu ve üzerinde Exchange 2007 Standart SP1 kurulu. Daha öncede karşılaşmış olduğum bir durumdu bu fakat bir anlam verememiştim. Daha önce karşılaştığımda ilgili servislerini restart ederek sorun çözülmüştü. Bugün yine aynı şekilde Exchange server kapatıp yeniden başlatmam gerekti.(Virüs Programını update ettiğim için).
 Şu sorunlarla Karşı karşıya kaldım.

Yukarıdaki Resimde Mailbox refresh ettiğimde karşılaştığım ekran. 

Hiçbir Şekilde Mount edemiyorum. Yada Müdahale edemiyorum.

Servislerini restart ederken Karşılaştığım bu ve buna benzer hata mesajları.

Not: Her Server kapatıp açmam gerektiğinde bu sorunla karşı karşıya kalmam normal mi? Ayrıca Server Yeniden Açılırken daha CTRL+ALT+DEL ekranındayken Sistem Otomatik olarak bir hizmeti başlatamadı. Şeklinde bir mesaj veriyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/05/2011 20:42

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba;

Eklemiş olduğunuz resimler'den hiçbirşey anlaşılmıyor, hatalar gözükmüyor.Lütfen tekrar yüklermisiniz?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 02/05/2011 21:11

(@ByGRaND)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderildi : 03/05/2011 12:53

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Diskte yeterince boş alan varmı kontrol edin.

(1053) http://support.microsoft.com/kb/839174/en-us

Servisin başlamaması loglara ne atmış? Eventları kontrol edin.

Gönderildi : 03/05/2011 14:13

(@Anonim)
Gönderiler: 0

dostum senin edb dosyan patlamış anladığım kadarıyla yada exchange in kurulu oldugu c de yer kalmamış.

benim sana tavsiyem şu.

program files dosyasından  edb dosyasını  ağdan yada direk kopyala ve yedekle  varolan bütün logları  sil. exchange in kuurlu oldugu makinayı yeniden başlat. yene aynı hatayı alırsan yapacağın iş  yeni bir mailbox oluşturman  ve kullanıcıları teker teker buna taşıman.

taşıma işlemi çok basit.kullanıcya sag click exchange task var  olan kaydı remove ediceksin.yene aynı kullanıcyı  yeni mailboxa taşıyacaksın.

burda en önemli nokta  edb dosyasındaki mailleri  powercontrol programıyla  sanal bir bir domain kurup o domainede boş bir makinayı dahil edip pst  haline getirmen ve eski maillerini isteyen kullanıcların outlooklarına  pst den eklemek.import etmek değil.import edersen anında exchanin  edb sini şişirirsin.

antivirüsü exchanngi denetlemeye ayarlarsan o exchange  çok yavaşlar buda ayrı bir konu.varsa ayarı sadece sistemi korumasını sagla yeter.exangin üzerinde  mail açılmadıktan sonra  edbdeki mail exchanin sistemine girip zarar veremez zira edb kapalı bir dosyadır . 

Gönderildi : 03/05/2011 14:36

(@ByGRaND)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Tavsiyeleriniz ve Önerileriniz için Teşekkür ederim.
 Diskteki kapasitemi kontrol ettim yeterince boşyer var enazından %70 i free diyebilirim. Zaten benimde garibime giden bu olmuştu.Ayrıca Boşyer sıkıntısı olsaydı sistem hiç çalışmazdı. Ama İlk konuyu açtığım yazıda da belirttiğim gibi server restart ettikten belli bir süre sonra kendiliğinden devreye giriyor yani resimlerde karşılaştığım problemler esnasında ilgili servisleri kapat aç yapa yapa çözülüyor.
Farkında olduğum durum bu zaten benim servisleri kapatıp açmamlada çözüldüğüne inanmıyorum çnkü iligli aynı servisleri daha öncede kapat aç yapmış olmama rağmen düzelmezken belli bir süre sonra düzeliyor.
Mesela Sorunu dün yaşadım, post u attıktan 15-20 Dk sonra tekrar mailbox ı refresh ettim açıldı şuan sorunsuz çalışıyor. Ama sistemi tekrar kapatıp açıyim aynı şekilde yaklaşık bir saatlik sorun daha yaşıyacam.
Event ları şimdi kontrol ediyorum.

Gönderildi : 03/05/2011 15:12

(@ByGRaND)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderildi : 03/05/2011 19:02

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba;

Microsoft Exchange System Attendant servisini kontrol edermisiniz, sorun yaşadığınız sırada.Durumu nedir enable mi disable mi eğer disable durumda ise lütfen onu enable yapıp tekrar denermisiniz.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 03/05/2011 19:07

Paylaş: