Forum

Exchange DAG Window...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange DAG Windows Server BAckup

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
425 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

Excahnge DAG içinde bulunan mailbox db lerini windows server backup ile alınıp alınmakdığını test eden var mı?

Gönderildi : 19/04/2011 17:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba her server kendi üzerindeki path'te bulunan  dbsini yedekler ise eğer db özelliklerinde backup alındığı gözüküyor ama full vss alınması gerekir.Log silme işlemide gerçekleşiyor.Dag kullanılan bir yerde daha iyi bir yazılım kullanılması öneriliyor.Acronis,Dpm gibi.Ayrıca exchange 2010 backuplamanın application bazında yapılabilmesi için yedek alma işlemi yapılacak makinada regedit üzerinde aşağıdaki değerlerin bulunması gerekiyor.
-  Navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\ExchangeServer\v14\Replay\Parameters.
-  Add a new DWORD value named EnableVSSWriter, and set its value to 0.
-  Exit Registry Editor and then restart the Microsoft Exchange Replication service.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/04/2011 18:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Rıza hocam

wsb nin exchange dag ın yedegınının alıp almadığını soylediklrınızden anlayamadım.

Gönderildi : 20/04/2011 01:58

(@www-rizasahan-com)
_

Daga dahil olan makinalarda databaseler kendilerini diğer makiaların üzerinde bir db oluşturarak orada replike olur.Windows backup rolü kurulu olduğu makina üzerindeki dosyaları yedekleyebilir.Bu durumda dag yedeğini değilde kendi üzerindeki db ve replikasyon dblerinin yedeğini alır.Kapsamlı ve gelişmiş bir backup kullacaksanız dpm ,acronis veya backupexec gibi özel yazılımlar kullanmalısınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/04/2011 02:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Rıza hocam;

recover edemiyoruz yani doğrumu anlıyorum.

Tşkr,

Gönderildi : 20/04/2011 19:17

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba dediğim gibi sadece a makinasında kurulu olan windows backup server ile a makinasında konuçlandırılan dbleri alabilir ve replike dblerini alabilir ve geri dönebilirsiniz.Sizin dbler her makinanın farklı bir diskindemi yoksa bir storage alanında mı?Dediğim gibi dag kuracak maliyete girdiyseniz eğer sistemi tam anlamı ile grantiye almak içi dpm kullanmanıda yarar var.
http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2010/05/16/data-protection-manager-2010-exchange-verilerini-nas-l-korur.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2010/05/30/dpm-2010-ile-exchange-server-database-geri-d-n-lmesi.aspx
http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=dpm&a=1

Gönderildi : 20/04/2011 20:06

Paylaş: