Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2010 "Receive" Problemi

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
349 Görüntüleme
(@ekaracam)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar, genel olarak networkteki yapım aşağıdaki gibi, inceleyip öneride bulabilecek birileri var mıdır acaba?

1.Yapı(Aktif Çalışan Yapı)                                      

Bir adet Server 2003 Primary Domain Controller (PDC) (Active Director kurulmuş durumda fakat permissionlar doğru çalışmıyor) Active Directory test.com.tr.local olarak kurulmuş durumda ve mailler [email protected] olarak yaratılıyor mailler sorunsuzca alınıp gönderilebiliyor. Aynı zamanda bu server üzerinde Exchange Server 2003 kurulu durumda. Mailleşmede hiçbir sorun yok.

IP adresi 10.200.0.100

Mask      255.255.255.0

GW        10.200.0.48

DNS 10.200.0.60

DNS 10.200.0.61

2. Yapı(Bu yapıya Geçilecek)

Bir adet Server 2008 Ent. R2 Primary Domain Controller (PDC) ve Active Directory kurulumu testturkey.com.tr.local olarak kuruldu ve DNS de bu server üzerine kuruldu.

IP adresi 10.200.0.45

Mask      255.255.255.0

GW        10.200.0.48

DNS 10.200.0.45

DNS 10.200.0.60

Bir adet Server 2008 Ent. R2 Backup Domain Controller (BDC) ve Exchange Server 2010 SP1 sorunsuz bir şekilde kurulumu yapılmış durumda.

IP adresi 10.200.0.45

Mask      255.255.255.0

GW        10.200.0.48

DNS 10.200.0.45

DNS 10.200.0.60

Yaptığım ikinci yapıda PDC ve BDC sorunsuz bir şekilde birbirlerine REPLICA olarak çalışıyorlar ve her iki server birbirlerini PING leyebildiği gibi eski server yapımıda PING leyebiliyor.

Yine yaptığım yeni yapıda SEND/RECEIVE connectorlerin ayarlamasını yaptım ve yeni yapıdaki kullanıcılar birbirlerine mail alıp verebiliyor. Aynı zamanda yeni yapıdaki kullanıcılar dışarıya da mail gönderebiliyor fakat Permission Groups larda Anonymouse users'i seçtiğim halde kullanıcılar mail alamıyor.

Accepted Domain olarakta TEST.COM.TR tanımlayıp mail Permission ayarlamalarını da yaptım.

Benim sorum şöyle;

Eski server üzerindeki mailleri OST den PST ye çevirip alıcam ve yeni serverlarıma tek tek taşıyacağım. Bu taşıma aşamasında iki EXCHANGE server’imda ayakta kalsa ve her iki EXCHANGE serverda Active Directory domainlerim farklı isimlerle kurulmuş olmasına rağmen [email protected]  uzantısıyla mail gönderebiliyor olsa bu mümkün mü ? Şayet mümkünse nasıl yapabilirim.

Farklı Active Directory ismiyle kurulmuş fakat aynı mail adresiyle mail alıp vermek isteyen iki exchange serverin mailleşebilemesi ve mail alıp verebilmesi ve dünyaya açılması için nasıl bir ayarlama yapmalıyım veya özel bir ayar mı yapmalıyım?

Çok teşekkürler,

Gönderildi : 15/04/2011 12:20

(@yasarcugalir)
Gönderiler: 201
Estimable Member

Aslında yapınızı şu şekilde kurmanız gerekirdi. Varolan AD ve Exchange organizsoyonunuza windows 2008 r2 DCleri Additional olarak ekleyip daha sonra Exchange organizasyonunuzu 2003'den 2010'a yükseltme yapmanız gerekirdi. Bu şekilde yaptığınızda pst ve ost için herhangibir operasyon yapmanıza gerek bulunmazdı. Kullanıcıların dışarıya istediğiniz isimle mail göndermesi için email address policy tanımlamanız yeterli olacaktı.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 15/04/2011 19:16

(@ekaracam)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Yaşar Bey,

Eski yapıyla ilgili hiçbir datayı almayı düşünmüyor ve sıfırdan tamamen yeni bir domain ile networkü aktif hale getirmek istiyorum bun yüzden böyle bir çalışmayı yapmak zorunda kaldım.

Bu gönderdiğim yapıya göre bir öneriniz olabilir mi ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 19/04/2011 12:46

Paylaş: