Forum

Exchange 2007 Datab...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 Database sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
361 Görüntüleme
(@hasanerkankan)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2007 kullnamaktayım ancak mailbox database 60 GB oldu. database dismount edip defrag yapmama rağmen herhangi bir küçülme olmadı. Bende buna çözüm olarak 2 farklı database açarak kullanıcıları taşıdım.sorman istediğim konu;

Şu an boş olan mailbox database silmem bir sorun yaratır mı?  veya bu database boyutunu küçültmenin başka bir yolu var mı?

Yardımlarınızı rica ediyorum.

Gönderildi : 15/04/2011 05:31

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Boşaltmış olduğunuz database içinde mailboxlar, sistem dosyaları vb... bir nesne varsa zaten silemezsiniz.

DB yi tekrardan dismount yapmanız ve offline olarak defrag işlemini tekrarlamanızı önereceğim.

bunun haricinde DB nin maintance ayarlarını koontrol etmenizi ve Exchange Healt Check işlemi ile varsa problemleri görmenizi önereceğim.

Gönderildi : 15/04/2011 17:49

(@hasanerkankan)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Mailbox database Dismount yaptım ve mail trafiğinde hiçbir sorun gözükmüyor.bu noktada silmemin bir sakıncası olabilirmi?

Gönderildi : 18/04/2011 04:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Hocamında dediği gibi zaten db işlevsel olsa silmenize izin vermez taşıma işlemini yaptıysanız ve artık o db ile işiniz kalmadı ise silebilirsiniz Hasan bey.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/04/2011 12:44

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Boşaltmış olduğunuz database içinde mailboxlar, sistem dosyaları vb... bir nesne varsa zaten silemezsiniz.

DB içinde herhangi bir nesne olmadığına eminseniz, silebilirsiniz. Defrag sonrası boyut ne oldu ?

Gönderildi : 18/04/2011 12:52

Paylaş: