Forum

exchnage 2010 rolle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchnage 2010 rolleri

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
354 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

exchange 2010 rolleri : Hub Transport Role. mailbox , client gibi roller var bu rolleri ayrı makinalara ne gibi bir ihtiyac duyduğumuzda kurmalıyız. mesela bir 2008 r2 uzeirne mailbox rolunu kurdum başka bir fiziksele 2008 r2 kurdum onada Hub Transport Role kurdum. boyle bir yapı kuruluyormu eğer kuruluyorsa nasıl ve ne gibi bir yapılarda (ihtiyac) duyuluyor. yani boyle bir sistem oluyormu - şöyle bir yapın varsa boyle kurmalısın yada boyle bir yapı kuramassın diyebilirmiyiz. peki olursa lisanslama nasıl oluyor her rol için tek exchange lisansmı alınıyor yoksa başka lisans sekillerimi var

saygılar

Gönderildi : 11/04/2011 12:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba orta ve küçük işletmlerde maliyet göz önüne alınır ise her rolü tek makinaya kurmak tercih ediliyor genelde.İşletme büyük mail trafiği yüksek ise rolleri ayırmak ve cluster yapısı kaçınılmaz oluyor.Genelde cashub aynı makinaya mailboxlar farklı makinalara kurularak ha yani dag ile yüksek erişilebilirlik sağlanıyor.Güvenlik amaçlı olarak ise yine edge transport yine ayrı makinaya kuruluyor.Lisanlama durumuna gelince her makina için tabiki yine windows server lisansı alıyorsunuz.Cal lisansını kullanıcı sayınız kadar alıyorsunuz.Farklı makinalardaki roller içinde lisans alıyorsunuz.Bunun için bir çok makale ve faydalı bilgiler değerli hocalarımız tarafından paylaşıldı.
http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2011/02/20/exchange-server-2010-lisanslamas-ve-y-ksek-eri-ebilirlik-se-enekleri-zerine-birka-c-mle.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/08/15/webcast-exchange-server-2010-high-availability.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/04/2011 13:47

Paylaş: