Forum

Everyone grup,Postm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Everyone grup,Postmaster,Receiviepnt Connector bunlar hakkında

18 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
476 Görüntüleme
(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member
Konu başlatıcı

Selam Aleykum Arkadaşlar!

1)Arkadaşlar ben Exchange Server 2007`de nasıl Everyone grup düzelte bilirim?Aynı zamanda istiyorum ki, yeni üyeler otomatik bu grupa dahil olsun.

2)Postmaster maili ne içindir?Nasıl kurulur?

3)HUB Transport rolda Send Connector düzeldiyoruk ki,dışarı mail gönderelim.Receivent Connector düzeltmesek, şimdi dışarıdan mail kabul ede bilmeyeceyikmi?

Önceden her kese teşekkür ederim! 

Gönderildi : 11/04/2011 08:49

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar bu konuda bi fikri olan yokmu?

Gönderildi : 12/04/2011 08:36

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

-Everyone gruptan kastınız nedir? Yeni bir dağıtım grubumu oluşturmak istiyorunuz?
-Postmaster bir bakıma bilirkişi sayılır :)) Siz bir mail yolladığınızda hata ile karşılaşması size bir uyarı verilmesi gerekiyor ise bunu mail attığınız ortamdaki postmaster yapar.
-Recive connector mail almak için gerekli Exchange mail çekerken oradaki authencation ve permission bilgilerine göre davranıyor.Burada gerekli düzenleme yapılmaz ise dışatan mail  gelmez.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/04/2011 12:03

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam ilk önce cevabınıza göre teşekkür ederim!

1)Evet hocam, dağıtım grubunu kast ediyorum.Bunu nasıl yapa bilirim?

2)Aynı zamanda bu postmaster mailini nasıl düzeltmem lazım?

3)Receive Connector ayarlarını nasıl yapmam lazım?

Hocam biliyorum çok soru oldu.Özür dilerim sizinde zamanınızı alıyorum.Bu konularla ilgili makale olursa çok güzel olur.Detaylı anlatımda olsa olur.

Bir daha çok teşekkür ederim!

Gönderildi : 12/04/2011 13:04

(@www-rizasahan-com)
_

1-Bu işlem için iki yol var birincisi dağıtım grubu diğeri değişken dağıtım grubu geçenlerde size verdiğim döküman içerisinde adım adım anlatılıyor.Ek olarak aşağıdaki makalelerde var ama size verdiğim döküman çok detaylı.
http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/07/05/ms-exchange-server-2007-adres-defterleri.aspx
http://www.tayfundeger.com/exchange-server-2007-dynamic-distribution-groups.html
2-Bu default olarak kalmalı neticede hata bildirimi yollanmalı.
3-Dışarıdan mail almak için default ayarlara ek olarak Anonymouse user seçeneği aktif olmalı.Ortamda farklı ayarlar ssl pop trafiği olacak ise değişir bu ayarlar ama default olarak Anonymouse user seçeneği aktif edilir se mail alma işleminde sorun olmaz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/04/2011 13:10

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam çok teşekkür ederim!

Hocam verdiğiniz kitabın hepsini okudum.İnşAllah ikinci seferde okuyacam.Orada dynamic distr.group ve distr.group okudum.Ama bir şey aklıma takıldı.Diyelim ki, şirketde 300 kullanıcı var.distribitoun grup düzeltdim bunları tek-tek elle kendimmi ora ilave etmem lazım?Başka bir şeyde düşünüyorum ki,diyelim ki, dynamic grup oluşturduk.Şirketin domainde çalışan userler iki şirkete ait.mesela diyelim ki, A ve B.O zaman bunlar ayrı ayrı gruplarda oluşacak.ben istiyorum ki, her user açılınca hangi şirketden asılı olmayarak, ve ya kendim elle ilave etmeden [email protected] grupuna ilave edilsin.Bu gruba mail atınca hepsine gitsin.Bizde şirketde Mdaemon.Aslında bu MDaemon pek iyi bilmiyorum.Ama yeni mail açınca kendisi otomatik Everyone grubuna ilave ediliyor.Umarım istediyimi anlata bildim.

2) Hocam eğer doğru anladıysam Exchange kaldırılarken bu mail otomatikmi kalkıyor?Ve ya üzerinde değişiklik ede bilirmiyim?

3)Deafult olarak kendisinde oluşuyor orani Propertiesdan Anonymousmu ilave edim?

Gönderildi : 12/04/2011 13:26

(@yasarcugalir)
Gönderiler: 201
Estimable Member

Farhad bey, Rıza beye ek olarak aşağıdakilerini söyleyebilirim;

1- Yeni üyelerin bir gruna otomatik eklenmesini isterseniz dynamic dist. grup kullanabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996561%28EXCHG.80%29.aspx

2- Dışarıya giden ndr vb. bildirimler için postmaster email adresi değiştirilebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi ve komutları aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb430765%28EXCHG.80%29.aspx

3- Arada bir smtpgateway (grightmail, edge transport vb.) benzeri ürünler yoksa default receive connectorde anonym yetkisi verdiğinizde dışarıdan mail alabilirsiniz. Eger smtp gateway kullanıyorsanız ve güvenliği arttırmak isterseniz default receive cont. üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan yenibir receive connector oluşturarak sadece smtpgatewaye yetki vererek mail alımını yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/04/2011 13:32

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yaşar bey, cevabınıza göre teşekkür ederim!

Verdiyiniz linkleri inceleyecem.Anlamadığım yerler olursa soracam, İnşAllah!

3)Burada bende SMTP Relay ve Edge Transport yok.Ancak HUB Transport var ve İSA Server var diyelim.Bu zamanda Receive Connectordan Anonymous yaparsam normal gelecekmi? 

Gönderildi : 12/04/2011 14:03

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Dediyiniz yerde iki tane default olan receive Connector buldum.Client ve diğeri Default adında.Bunların Permissions tabına gelince burada izinler var.Benim anladığım kadarı ile Clilent Connectoruna el deymiyecem.Default adlı Connectorda ise siyahıda olanlara ilave Anonymousmu seçib aktiv edecem?Ya diğerlerini kaldırıb ancak Anonymousmu seçecem?

Önceden çok teşekkür ederim!

Gönderildi : 12/04/2011 21:29

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba, Default connectorde anonymous seçeceksiniz doğrudur.

Gönderildi : 12/04/2011 23:42

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam sizinde değerli zamanınızı alıyorum.

Hocam diğerleri kalıyor ve onlara ek olarak Anonymousdamı işaretliyorum?

Bir şey daha sorayım.Siz bana link vermiştiniz Address Bookla ilgili.Orada kendim Cözümpark kuruyorum.Şimdi ben çözü[email protected] yazarsam Cözümparkın içerisinde olan tüm üyelere mesaj gidecek?Ya başka bir şey olacak?

Biliyorum çok soru soruyorum.Amma rica ederim anlayışla karşılayın.ingiliscede exchange okudum, sonra siz verdiğiniz kitabıda okudum.Amma yinede bazı konularda karanlık kalan yerler var.Onun için istedim ki, sizlerin yardımı açıklığa kavuşturayım.

Bir daha çok teşekkür ederim! 

Gönderildi : 13/04/2011 09:16

(@www-rizasahan-com)
_

Evet sadece default connectorde anonymous işaretlemek yeterli zaten o işaretlenmeden içeride mail alış vrişi oluyor onuda işaretleyinde dışarıdan gelen anonim kişilere mail atma izni vermiş oluyorsunuz.

Siz grup oluşturduktan sonra onun içine kimi dahil aderseniz ona mail gider bu statik grupta böyle.Dinamik grupta belirlediğiniz özelliklere uyan userlere mail gider.

Soru sormadan nasıl öğrenebilirizki değerli hocalarımız sağolsun onlardan çok şey öğreniyoruz.
Saygılarımla.

Gönderildi : 13/04/2011 11:59

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam cevablarınız için çok teşekkür ederim!Çok yardımçı oldunuz.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/07/05/ms-exchange-server-2007-adres-defterleri.aspx

Hocam Address defterini diyorum(yukarıdakı linkteki makale), burada kendim bir adres defteri kurarsam.Sonra bu adres defterine mail atmak oluyormu?Address defteri ne içinkullanılır?Yani yeni kurduğumuz adress defteri.Bir kaç örnekle gösterirseniz çok memnun olurum.

Bir daha teşekkürler!

Gönderildi : 13/04/2011 12:35

(@www-rizasahan-com)
_

Outlook ve owa üzerinde mail atarken mesela bir departmana mail atmak istiyorsunuz tek tek kişileri eklemek yerine bir dağıtım grubu oluşturur ve bu gruba o departmanın kişilerini eklersiniz.Mail atarken kişileri değil kime yaptığınızda grubu seçersiniz ptarik işlem yapmış olursunuz.

Gönderildi : 13/04/2011 13:52

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam yani Adres Defteri düzeldib bunun için kullana bilirim öylemi?

Gönderildi : 14/04/2011 08:54

(@www-rizasahan-com)
_

Evet kendiniz belli başlı gruplar tanımlayabilir ve kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 14/04/2011 11:48

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam çok teşekkür ederim!

ALLAH Razı Olsun Sizlerden İnşAllah!

Kafamda dolaşan tüm sorulara cevab buldum.

Bir daha teşekkür ederim!

Gönderildi : 15/04/2011 00:21

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz.Allah senden de razı olsun Kerim.

Gönderildi : 15/04/2011 00:47

Paylaş: