Forum

exchange mail g...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange mail gönderme hatası

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
(@hasgulozlu)
Gönderiler: 58
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

exchange mail kendi içinde mail gönderiyor ama şirket çalışanlarının dışında bir adrese mail atarken gitti görünüyor ama karşıya mail ulaşmıyor.

benim bildiğim exchange önce kendi içine bakar yoksa dış server ı kullanarak maili atar ama şu an atmıyor.Bu arada şöyle bir değişiklik oldu o..com.tr olan adresimizi sadece com olarak değiştirdik ve email server danda bu hesapları sildik.exchangede de client tarafındaki adres değişikliklerini yaptım.active drc. de de kullanıcıların adreslerini düzelttim acaba neyi eksik yaptımda mail gitmiyor?

Gönderildi : 31/01/2011 23:07

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

gitmeyen maillerin queue içerisinde olup olmadığınız ve send connectorünüzün address ayarlarının doğru yapıldığına emin olun. send connector üzerinde address space * olarak mı tanımlı?

Gönderildi : 31/01/2011 23:41

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

This is an automatically generated Delivery Status Notification.

THIS IS A WARNING MESSAGE ONLY.

YOU DO NOT NEED TO RESEND YOUR MESSAGE.

Delivery to the following recipients has been delayed.

bu şekilde bir cevap alıyorum.en alttada gönderilemeyen e posta adresleri yazıyor.

Gönderildi : 01/02/2011 12:05

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Değişen domain için DNS de kayıtlar tekrardan uygun bir şekilde oluşturuldu mu?

Gönderildi : 01/02/2011 12:18

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam o kısmı tam bilemiyorum nasıl yapıyoruz?

Gönderildi : 01/02/2011 12:26

(@huseyinsevin)
Prominent Member

DNS sunucunda yeni bir Zone oluşturacaksın. Ve bu Zone için gerekli Host A kayıtlarını ve MX kayıtlarını açman gerekiyor. Ayrıca bunun dışında Exchange in için Accepted Domain oluşturmanız gerekiyor.

Gönderildi : 01/02/2011 12:31

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam vaktiniz varsa konuyu biraz açabilirmisiniz ben biraz inceledim ama yanlış bişi yapmak istemiyorum.

Gönderildi : 01/02/2011 12:57

(@huseyinsevin)
Prominent Member

İşin açığı pek vaktim yok ancak akşam tekrardan bakabilirim. Sorununuz belirttiğim sebeplerden dolayı kaynaklanmaktadır. Siz domain ismini değiştirmişsiniz, kullanıcı posta hesaplarınıda düzelttiğinizi belirtiyorsunuz fakat Exchange te Accepted Domainlere bu yeni domaini eklememişsiniz. Ve DNS tede bu yeni domain için kayıt açıp açmadığınızdan emin değilsiniz.

Aslında konuyla ilgili portalda bir çok makale ve açılmış konu var, bence bunlara bir göz atın. 

Accepted Domain ekleme için http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-2007-farkl-domainler-ekleme-accepted-domains.aspx bu makaleye göz atabilirsiniz mesela.

Gönderildi : 01/02/2011 14:19

(@hasgulozlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam konuyu çözdüm.

Önce mail server domaini düzelttim sonra da gönderen adresi düzelttim .eski mail serverdan gönderenin adresi silindiği için mailler gitmiyormuş yeni açılan email adresini girince sıkıntı düzelti . Verdğiniz bilgiler için teşekkürler. iyi çalışmalar.

kolay gelsin.

Gönderildi : 01/02/2011 15:29

Paylaş: