Forum

Exchange 2010 rpc o...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 rpc over https bağlanma sorunu

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
422 Görüntüleme
(@MuratISIKOGULLARI)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar aşağıdaki kaynaktan yararlanarak tüm işlemleri 2010 üzerinden yaptım ayrıca owa şu anda server'ım üzerinde aktif ve çalışır durumda sadece girerken sertifika uyarısı veriyor ve dikkate almadan geçip bağlanıp owa'da oturum açabiliyorum ama rpc over https olmadı.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-ve-outlook-anywhere.aspx

Şimdi ben bu ayarları yaptım ama tabi bu ayarları dinamik dns servisini kullanarak yaptım, owa'ya da https://sirketim.dyndns.org yazarak bağlanıyorum bu yapı rpc over https'de de çalışır mı? Tüm adımları geçtim ama outlook dışarıdan bağlanamıyor.

Ayrıca ben bu sistemi mobil cihazlar için yapacağım exchange'im sadece local'de çalışıyor mailllerimi isp üzerinden göderip alıyorum exchange hiçbir şekilde dışarıya açık değil kullanıcılara mobil cihazdan web tarayıcısıyla girip kontrol etmek zor geldiğinden bunu bu şekilde çözmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 31/01/2011 16:19

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şimdi rpc over http kullanarak yerel ağ'da fakat domainde oturum açmayan bir bilgisayarda bağlanmayı denedim aşağıdaki hatayı aldım. 

Proxy sunucusunun güvenlik sertifikasıyla ilgili bir sorun var.

Güvenlik sertifikası güvenilen bir sertifika yetkilisine ait değil

Outlook sirketserver proxy sunucusuna bağlanamıyor (Hata kodu:8)

Ayrıca şirket dışından http://sirketim.dyndns.org/certsrv  yazdığımdaysa yinede devam et seçeneğine tıklıyorum ne sayfayı açıyor ne de sertifika için kullanıcı adı şifre soruyor.

Gönderildi : 31/01/2011 17:04

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Domainde oturum açmayan kullanıcılara gerekli exchange sertifikasını manuel olarak import etmelisiniz root sertifikalar altına sertifikayı bulamyacağı için bağlanmayacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 31/01/2011 17:09

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar dediğiniz işlemi şirket içindeki bilgisayarlarda yaptığım zaman oluyor fakat şifrket dışındaki başka bir ortamdan yaptığımda yinede bağlanmıyor.

Gönderildi : 02/02/2011 13:16

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar dediğiniz işlemi şirket içindeki bilgisayarlarda yaptığım zaman oluyor fakat şirket dışındaki başka bir ortamdan yaptığımda yinede bağlanmıyor.

Gönderildi : 02/02/2011 13:17

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar şirket içindeki bilgisayarlarda dediğiniz işlemi yaptığımda oluyor fakat şirket dışındaki bir ortamdan yine bağlanamıyorum yukarıda anlattığım yapılandırmada bir yanlışlık mı vardır?

Gönderildi : 02/02/2011 13:19

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

domain e üye olmayan bir pc üzerinden deniyorsanız başarısız olursunuz. Çünkü local sertifika bu makinede yüklü değildir. Sertifika yüklü değilse bağlantı gerçekleşmez.

exchange için oluşturduğunuz, sertifikanın subject alternate name inde autodiscover.domainismi.com geçen sertifikayı ilgili pc de ki certificates kısmında trusted root certificated lokasyonuna import etmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 02/02/2011 13:22

(@www-rizasahan-com)
_

Şirket içerisinde domainde olmayan makinaya sertifikayı import ettiğinizde oluyor demişsiniz.Şirket dışında olmuyor demişsiniz öncelikle şirket içerisinde rpc ile bğlandığından emin olmak lazım outlook açıldığında saatin oraya gelen ikona ctrl+sağ tuş bağlantı durumunu tıkladığınızda bağlantı ne olarak gözüküyor.Makaledekileri birebir uyguladıysanız eğer içeride bağlandığından eminseniz dışarıda kullandığınız isim için kayıtlar oluşturulmuş ve çözülebiliyor durumdamı örneğin mail.deneme.com olarak pinglediğinizde sizin ip adresinize gidiyormu istek?Rpc nin genel amacı şirkette hareketli olan userleri sisteme bağlamktır.Firma dışındaki sistemler için owa kullanmanızda yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/02/2011 13:23

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Buğra bey dediğiniz işlemi yapmıştım ama tekrar yaptım olmadı.

Rıza bey; kontrol ettim https olarak gözüküyor.

- Merak ettiğim sizin belirttiğiniz kayıt işlemleri, bu sistemin local'de çalışıp dışarıyla hiçbir bağlantısı olmayan exchange'imin sadece exchange de yapacağım ayarlarla  adsl sabit ip'si üzerinden bu işi yapıp yapmayacağı yani dışarıdan bir yönlendirme kayıt vb gerektirip gerektirmeyeceği?

- Herhangi bir kayıt oluşturmadım ne gibi kayıt işlemleri yapmam gerekiyor? 

- Aslında bence de owa kullanmak daha iyi ama bu local deki exchange'ime owa ile girip aynı zamanda mail gönderebilmeleri için zannedersem smarthost hizmeti almam gerekli bunun yerine ben rpc over https yaparsam aynı zamanda mail hizmeti aldığım yerde tutulan pop3 hesabımı da 2. mail adresi olarak ekleyip buradan hem aynı anda exchange'e bağlı olup hemde dışarıya mail gönderip alabiliyor olur muyum? Biraz fantezi oldu ama yapacağımdan değil sadece merak ettim:)

Gönderildi : 02/02/2011 14:14

(@www-rizasahan-com)
_

Dış dünyada var olmayan bir domain için rpc denemesini zaten yapamazsınız.Örneğin deneme.com isimli bir domaininiz olsun siz bu domaine göre localde kurdunuz diyelim gerekli dns ayarlarını yapmalısınızki dış dünyada kullanabilesiniz.Dış dünya ile mail alır verir duruma gelediğinizde zaten bu ayarları yapmış oluyorsunuz bunun için dns içeride ise içeriden dışarıda ise dışarıdan mx,cname kayıtlarınızı oluşturmanız gerekli. 

Smart host maillerinizin güvenli bir kaynaktan çıkması spam listlere girme vs gibi durumlardan etkilenmemesi için genelde adsl ip adresine sahip olanlar kullanır.Bu işlem için bir isp firmasından bu hizmet alınır ve send connecor üzerine bu isp bilgileri girilerek mailin buradan çıkması sağlanır.

Anladığım kadarı ile siz burada test ortamındasınız.Bu test ortamında insanın her ihtimali test etme gibi huyu vardır.Siz mantık çerçevesinde size lazım olan rolleri test edin reel ortamda zaten sadece gerekli ayarları yaparsınız.

Gönderildi : 02/02/2011 15:40

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Pardon yanlış belirtmişim yazdığımı tekrar okuyunca farkına vardım 🙂 Dış dünyada sirketim.com adlı domainim var exchange'imin dış dünya ile bağlantısı yok derken exchange içerisinde oluşturduğum [email protected] mail adresim var ayrıcada dışarıdaki domainime ait [email protected] mailleride var. Exchange maillerimi oradan çekiyor. Şimdi durumu kavradım gerekli yönlendirme ayarlarını dışarıdan yapmadan demek ki olmuyor.

Son bir soru smarthost konusunda da bu mesajımda belirttiğim yapıda bir yerden smarhost alıp local exchange'ime girersem owa'dan da dışarıya mail gönderebilirim yanılıyor muyum?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 02/02/2011 17:16

(@www-rizasahan-com)
_

İçerideki bağlantınızın local olması önemli değil domain.com olarak bir dns zone tanımlar domain.com domaininizide exchangeye accetp domain olarak ekleyebilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-2007-farkl-domainler-ekleme-accepted-domains.aspx  bu aşamadan sonra artık gerçek domaininizde klenmiş userin mail özelliklerine baktığınıda hem local hemde domain.com isimli mailleri alıp verebileceğini görmüş olursunuz.Smart host konsusunda ise isp firması size gerekli ayarların ansıl olacağını belirtir exchange tarafında send connector üzerine smarthost adresini tanımlıyorsunuz.

Gönderildi : 02/02/2011 17:31

Paylaş: