Forum

Exchange ve windows...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange ve windows server

ahmeterdem
(@ahmeterdem)
Üye

Herkese iyi günler diliyorum konuyu yanlış yerde açmışsam şimdiden özürdilerim.

mevcut müşterimize 2005 yılında şöyle bir yapı kurmuştuk gen.Md Ankara olamk üzere iki ayrı şehirde bulunan fabrikalar exchange ile biribrlerine kiralık devre üzerinden bağlıydılar Gen.md 'te DC bulunmakta ve diğer şehirlerde ise bu Dc'nin child domainleri bulunmaktaydı böylece kiralık hat bir süreliğine devre dışı kalsa bile lokal olarak fabrikalar exchange kullanabiliyorlar pc'ler doamine login olabiliyorlardı amaç buydu.

şimdi bu şirket yönetimsel olarak birbirlerinden ayrılıyor ve bizden yine merkez olarak ankara olacak şekilde fabrikanın birini merkezde yeni kurulacak win2008 R2 64 bit server üzerinde exchange2010 ile haberleşmesini ve mail ortamının sağlanmasını istiyorlar. şimdi merkezde bulunan serverların ise diğer şehirdeki fabrikaya gitmesini istiyorlar.

benim soracağım şu merkezdeki DC(win2003 server) kalkınca child domainler ne olacak onları yeni win2008 server'a nasıl bağlayacağız yine fabrikalarda bulunan exchange 2003 serverlar exchange 2010'la nasıl haberleşecek ve mevcut yapıda merkezde bulunan Dc kaldırılmadan önce fabrikalarda ve merkezde neler yapmamız gerek.

Yani özetlersek yeni server üzerinde win2008 ve exchange2010 çalışacak ama buna bağlancak fabrikanın aynen devam etmesi şimdi merezde bulunan Dc'nin diğer şehirdeki fabrikaya giderek şimdi üstlendiği rolü orada devam ettirmesidir.Bu işlemler için nasıl bir yol izlemeliyim

yardımlarınızı bekliyorum daha önce win2008 R2  (64 Bit)üzeridne exchange2010 kurmadığım için çalışıp çalışmadığında bilmiyorum yanlış cümleler kurduysam özürdilerim şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımı sunarım.

 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 31/01/2011 12:55

Efe Sülükçü
(@efesulukcu)
Üye

yapıyı doğru anladıysam eğer fabrikalara gitmeden bu işi halletmek istiyorsunuz.


eğer böyleyse ben olsam mevcut dcyi disk2vhd ile sanallaştırıp yeni sunucunuzun içerisinde hyper-v rolü aktive edip oraya atarım. yeni domain yapım ile arasında bir trust ilişkisi oluştururum. daha sonra exchange 2003 ler üzerindeki routing engineleri yeni exchange sunucumla yapılandırırım. 


anlattığınız yapıya göre çok derin işlemler gerekmeyecektir ama uzun ve zorlu bir süreç.    

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2011 00:28

Paylaş: