Forum

İç Grup ve Dış...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İç Grup ve Dış Mail Gönderememe Sorumu

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,501 Görüntüleme
(@MuhammetSiMSEK)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Arkadaşlar;

YAPI;

1 : A.D.
2 : EXC.
3 : ISA 2004
4 : ISP.

Adres Defteri Active
Direktory' de Exc. Hesabı olan kişiler ve O kişiler için açılmış gruplar.

Örneğin;

SİNAN Kullanıcısı; EXC Kullanıcısı ve X kullanıcıya Mail atacak X kullanıcısı Dış
olduğu için Dış hesaptan atmak zorunda bunda herhangi bir sorun yok mail iki
hesaba da gidiyor fakat

SİNAN Kullanıcısı; EXC “.LOACAL.DOMAIN.COM”  gurubuna ve X Kullanıcıya Mail atacak X
kullanıcısı Dış olduğu için Dış hesaptan atmak zorunda bu varyasyonda hata
oluşuyor ve atmıyor.

ISP ' deki dns ve mx bilgileri şu şekilde.

10 mail.domain.com > ISP SUNUCU MAİL SERVER IPSI
 20 mail1.domain.com > LOCAL EXCHAGE SUNUCU IPSI

Tam olarak yüzeysel ve pratik geçersek yapmak istenilen, exchange grubu ile beraber bir dış e-posta adresine mail gonderilecek, maili gönderirken DIŞ e-posta için ISP yi , iç gruba göndermek için exchange kullanacak.

Tşkler.

Gönderildi : 18/01/2011 18:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba sorunuz çok karışık olmuş ama anladığım kadarı ile sanırım localde bir exchangeniz var ve bununla localde haberleşme sağlıyorsunuz ve sışarıyada sanırım popla çıkıyorsunuz bu kadarı doğru anlamışmıyım?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/01/2011 00:21

(@MuhammetSiMSEK)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet, Aynen öyle.

Şimdi exchange gruplarımız mevcut localde.

Exchange ' de Bilgi işlem Grubu ' nun altında 2 adet mail var.

DOMAIN CONTROLLER > ISYERI.COM

Bilgi İşlem Grubu

[email protected]
[email protected]

Bunlar local adreslerimiz şirket içindeki maillerimiz.

Şimdi ben kişisel outlook' umdan ISP den aldığım hesabımı seçiyorum, ve kime kısmına ;

Bilgi İşlem Grubu ; muhammet@cozumpark.com

yazıyorum.

Gönder dediğimde, muhammet@cozumpark.com adresine mail gidiyor ama Bilgi İşlem Grubuna mail gitmiyor.

Yani exchange ' in bu adreslerin varlığını kontrol etmiyor, direk ISP ye gönderiyor, ISP de bu ISYERIM.com u internette arıyor ve delivery ile dönüyor.

Gönderildi : 19/01/2011 14:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Muhammet bey,

Öncelikle bu bilindik bir sorun ve buna çözüm üretmeniz mümkün değil. Bu konu forum üzerinde pek çok kez konuşulmuş ve dış hesap üzerinden iç , iç hesap üzerinden dış mail adreslerine mail atmanız mümkün değildir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2011 22:10

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

exchange server yapılandırmanız yanlış. iç ve dış  mail sistemi gibi iki tane sistem ile uğraşacaksınız.

bütün mesajlaşma yapısını exchange server üzerine alın.

içerde exchange dışarıda pop3 kullanmak sıkıntıları da beraberinde getirecektir.

kolay gelsin 

Gönderildi : 20/01/2011 12:29

(@MuhammetSiMSEK)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Peki Hakan bey,

Bunu müşterim bize geçmeden evvel yapıyormuş. X bir firmada.

X firma'dan alınan yanıt, SADECE RELAY OLARAK TANIMLADIK SİZİN IP' nizi demişler.

Biz ISP olarak hizmet vermekteyiz bu firmaya, kullandığımız mail server icewarp, relay olarak izinleri verdik, herşey tamam.

Şunu yaparak ben sorunumu çözebilirmiyim, ŞİRKET İÇİNDE DC, domaini ile DIŞARDAKİ DOMAİN FARKLI.

http://www.msexchange.org/tutorials/Mailbox-Management.html

Buradaki gibi 2.bir smtp olarak dışardaki domaini yazsam sorunumu çözmüş olurmuyum ?

Tşkler.

Gönderildi : 22/01/2011 03:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Muhammet bey relay izni verseler bile olmayan bir mail adresine nasıl mail gönderecek ki sistem ? Bence onlarda tam olarak ne yapıyorlar bilmiyorlar bence.

Örnekler gidelim

şirketin domain ismi  cozumpark.local , dışarıdaki ismi cozumpark.com

bir gup muhasebe olsun mail adresi muhasebe@cozumpark.local ise isp mail sunucusu bunu bulamaz çünkü local uzantısı internet üzerinde kullanılmıyor, ama içerideki isim marmara.com , dışarıdaki isim cozumpark.com ise , isp nize özel marmara için mx kaydı girin yeterli.

veya bu mail grubu için dışarıdaki isp nin bulabileceği bir dış domain adı alıp mail adresi ekleyebilirsiniz

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/01/2011 04:03

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

relay nasıl tanımlanmış anlamadım ve icewarp hangi işletim sistemi üzerinde bilmiyorum ama maksat yalnıza blabla.com dan blabla.local'e mail atmaksa sizn (ISP) sunucunuzun dnsinde bir blabla.local zone oluşturun. host a ve mx kayıtlarını local için açın. ben com kullanıcısı olarak locale gitmek istediğimde mail sunucum kendi dnsinden gerekli ipleri alacak bu durumda, dışarıdaki global dnslere sormadan.

sonra daha önce kullanıldığına göre bu ayar vardır ama exchange 2007 ise default receive connector için permission anonymous users ayarlayın.

mümin beyin dediği gibi exchange yatırımı yapmış bir firmanın neden dışarıdan mail kullandığını anlamak mümkün değil. içeriye almalarını da önerin. kesinti olur elektrik olmaz adsl olmaz derlerse zaten kendinizi mx kaydı olarak girmişsiniz mx hizmeti verirsiniz bu firmaya. onlar yokken siz alır sonra onlara iletirsiniz olur biter. çok şey kaybediyorlar

Gönderildi : 22/01/2011 12:39

(@MuhammetSiMSEK)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey;

Normalde POP3 ayarlarında dış hesap yazsa bile, localde dns sunucu var ilk önce local dns e sormaz mı ?

YANİ BU LOCAL.DOMAIN kendi local ağında local dns' inde mevcut gerekli tanımlamalarda var.

Yani intranette araması gerekirsen, internette arıyor ve bu nedenle sizinde dediğiniz gibi, bulamıyor.

Bizde şöyle birşey denedik, etkili olacağını düşünerek, o grubun içerdeki local domainini hosting olarak oluşturduk ve dns mx kayıtlarına şirketin statik ipsini yani ŞİRKET localine yönlendirdik, relay olarak ta bu ip bizden mail atsın diye tanımladık.

Yani bize ulaştığında bizde tekrar içe aktarım yaptık.

Fakat

550 5.7.1 Unable to relay
for [email protected]

hata dönüyor.

Buda olmazsa zaten yapılacak bir durum yok 🙁
Sanırım Tekrar eski firmalarına geri dönecekler.

Tşkler.

Gönderildi : 22/01/2011 18:18

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

bence müşteri kaybetmenize gerek yok. sorununuzun çözümü net ve basit.

öncelikle sorununuz netleştirin. ilk mesajınızda dışarıdan gönderilen maillerin içeriye gönderilemediğini söylediniz. cevaplar buna göre yazıldı. ama şuan tam tersi bir durum olduğunu söylüyorsunuz.

herhangi bir exchange sunucuda send connector tanımlarsanız reverse dns kaydı kontrol etmeyen, spam de olsanız kabul eden her sunucuya istediğiniz şekilde mail gönderirsiniz. dolayısıyla ISP kendi sunucunuz üzerinde relay tanımlamanıza gerek yok. eğer ISP olarak sizin sunucunuzda bir rbl checker, reverse dns, spf kayıt kontrolü varsa bunlara göre lokal sunucu için ayarlar açmanız yeterli. mesela reverse dns için dnsadmin@ttnet başvurun, spf kontrol devre dışı bırakın vs.

com uzantılıdan diğerine nasıl mail atacağınıza gelirsek daha önce de bahsettiğim gibi ISP dnsinizde local domain için bir zone oluşturun. buraya mx kaydı açın.

diyelimki müşterinizdeki domain blabla.local, ve sizdeki blabla.com. müşterinizin sunucusunda send connector tanımlayın. default receive connector permission groups altında anonymous işaretleyin. reverse dns işleminizi yapın. daha sonra kendi sunucunuzun dnsinde zone oluşturup mx kaydını müşterinizin ipsine yönlendirin.

Gönderildi : 23/01/2011 02:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hakan bey;

Normalde POP3 ayarlarında dış hesap yazsa bile, localde dns sunucu var ilk önce local dns e sormaz mı ?

YANİ BU LOCAL.DOMAIN kendi local ağında local dns' inde mevcut gerekli tanımlamalarda var.

Yani intranette araması gerekirsen, internette arıyor ve bu nedenle sizinde dediğiniz gibi, bulamıyor.

Bizde şöyle birşey denedik, etkili olacağını düşünerek, o grubun içerdeki local domainini hosting olarak oluşturduk ve dns mx kayıtlarına şirketin statik ipsini yani ŞİRKET localine yönlendirdik, relay olarak ta bu ip bizden mail atsın diye tanımladık.

Yani bize ulaştığında bizde tekrar içe aktarım yaptık.

Fakat

550 5.7.1 Unable to relay
for [email protected]

hata dönüyor.

Buda olmazsa zaten yapılacak bir durum yok 🙁
Sanırım Tekrar eski firmalarına geri dönecekler.

Tşkler.

Efe beyde bende ortak çözüm sunuyoruz ama Efe beyinde dediği gibi önce sorunu netleştirelim.

siz ISP hizmeti veriyorsunuz, müşteride bir exchange ve ad yapısı var, şirket içinde sirket.local , dış dünyada ise sirket.com diye mail adresleri var. outlook larda pop3 olarak .com uzantısı, mapi olarak .local uzantısı çalışıyor. Şimdi siz outlook üzerinden hangi hesabı seçerseniz outlook o mail server ile iletişime geçecektir ve burada dns önemli değildir ( outlook pop3 ve smtp ayarlarındaki mail.sirket.com un ip adresini almak için sadece dns e sorgu gönderir ki siz oraya direk ip de yazabilirsinzi veya yazmanıza gerek yok zaten o şirket kendi dns sunucularında bir sirket.com diye zone açarsa ve mail isminde bir A kaydı açıp sizin mail sunucunuzun ip sini yazarsa mail server olarak direk bu mail' i size atar )

Peki bu durumda ben [email protected] ve [email protected]  mail adreslerine pop3 üzerinden mail atarsam ne olur ? sizin mail server bu maili alır ve to kısmına göre dağıtmaya çalışır, local domain bilgisi onda omladığı için çalılır, çalılmaması için sizin mail server ın isim ve mx kayıtlarını çözmek için kullandığı dns üstüne sirket.local diye zone açın ve hem A kaydı hemde mx kayıtlarını  müşterinizin sabit ipsi için yönlendirin, müşterinizde 25 nolu portu açtın mail almak üzere bu şekilde mail tekrar müşterinize ulaşacaktır. Burada relay izni vermenize gerek yok çünkü siz sahip olduğunuz posta kutusundan ( pop3 ) nasıl hem sirket.com a mail atıyorken hotmail ve gmail gibi yerlere mail atıyorsanız sirket.local ede mail atabilirsiniz , ancak bu maili alan exchange server versiyonuna göre alıcı connectorü ayarlamanız gerekli , yani dış dünyadan mal almaya ayarlı olmalı mail server.

Ancak bunlar çok gereksiz bence exch kurulu ise maili alıp göndermeleri daha doğru böyle takla atmak yerine

Gönderildi : 23/01/2011 14:38

Paylaş: