Forum

Exchange 2003 DB bo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 DB boyut karmaşası

25 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
833 Görüntüleme
(@ILKERSEFEROGLU)
Gönderiler: 409
Honorable Member

Merhaba ufuk bey

jcb.dll dosyasını System32 altına C:\Program Files\Exchsrvr altına ve C:\Program Files\Exchsrvr\MDBDATA altına kopyaladim tekrar defrag baslattim ama ayni hatayi aldim jcb.dll ile ilgili retry veya cancel cikiyor cancel ile cikiyorum ama database kuculmuyor PAE ANAHTARI KULLANMIYORUM BEN

TESEKKURLER

Gönderildi : 04/04/2011 21:53

(@adembaba)
Gönderiler: 12
Eminent Member

Merhaba,

Burada anlatılan sorunun bir benzerini ben de yaşıyorum. Şöyle ki SBS 2003 kullanıyoruz.

Exchange mdbdata klasöründeki priv1.edb boyutu yaklaşık 58 GB Priv1.stm ise 40 GB civarında. Burada limit olan 72 GB sadece edb boyutumudur.

Diğer yandan system manager da dosya boyutlarını topladığımda 70 GB kadar bir rakam çıkıyor karşıma.

Exchange store 'First Storage Group\Mailbox Store (SERVER)': The logical size of this database (the logical size equals the physical size of the .edb file and the .stm file minus the logical free space in each) is 77 GB. This database size has exceeded the size limit of 75 GB.

A

Asıl sorun neredeyse her gece mailbox store 'un durması. Bu yazıyı yazarken farkına vardım. Mailbox Store özelliklerinde "Maintenance Interval" özelliği aktif. Hergün 01.-05 arası sistemde bakım yapmaya çalışıyor.

Public Klasörünü yaptıktan sonra Private database'e geldiğinde dosya boyutundan dolayı hata veriyor ve store kapalı kalıyor. Gidip manual start edene kadar da kimse mail alamıyor.

Şimdi bu bakım işini iptal edeceğim store'un durmaması için ama kalıcı çözüm için ne yapmalıyım.

- Bu şekilde yüksek kapasite sınırında gittiğimiz sürece database'in göçme olasılığı varmıdır.

- eseutil ile offline defrag yapmam boyutta ciddi bir küçülme sağlar mı? Şu ana kadar hiç yapmadım diyebilirim.

- Yakın zamanda SBS2003 sistemini artık yenilemeyi düşünüyoruz. Çünkü hem donanım hem yazılım olarak geride ve kısıtlı kaldık.

- Yeni sistemde kararsızım Windows 2008 & Exchange 2010 yada SBS 2008 olabilir. SBS maliyet açısından biraz daha uygun. Kullanıcı sayımız yaklaşık 40-50 civarı. Şimdi bir de SBS2011 çıktı henüz inceleyemedim.

- Bu sıkıntılarımızı gözönüne alarak yeni kuracağımız sistem hakkında önerilerinizi paylaşabilirmisiniz? (Yazılım ve Donanım olarak)

Teşekkür ederim.

Saygılar..

a

Gönderildi : 25/05/2011 12:50

(@ufuksanli)
Gönderiler: 17
Eminent Member

1. yöntem;

F:\Defrag\ klasörü açılıp oraya aşağıdaki dosyaları  kopyaladım.

D:\Exchsrvr\bin\ içinden bu dosyalar alınabilir; Eseutil.exe, Ese.dll, Jcb.dll, Exosal.dll, Exchmem.dll, isinteg.exe]

Daha sonra DEFRAG çalıştırılır. Ben sorunu böyle çözdüm. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. yöntem;

Daha sonra  jcb.dll dosyasını başka bir serverdan bulup aşağıdaki yerlere kopyaladım.

C:\Windows\System32\  altına

C:\Program Files\Exchsrvr\ altına

C:\Program Files\Exchsrvr\MDBDATA\ altına attım ve tekrar denediğimde %25'lerde takılan DEFRAG çalıştırılır.

Gönderildi : 07/03/2012 13:28

(@ufuksanli)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Daha önceden 2 defa deneyip başarısız olduğum DEFRAG'ta yukardakileri yaptıktan sonra sorunsuz DEFRAG yapabildim....

Gönderildi : 08/03/2012 11:38

(@cengizerdogan)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba ,

Çözümü ile ilgil birşey paylaşmamışsınız. Gerçi eski bir gönderi ama! 

Gönderildi : 05/11/2014 17:49

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba ufuk bey

jcb.dll dosyasını System32 altına C:\Program Files\Exchsrvr altına ve C:\Program Files\Exchsrvr\MDBDATA altına kopyaladim tekrar defrag baslattim ama ayni hatayi aldim jcb.dll ile ilgili retry veya cancel cikiyor cancel ile cikiyorum ama database kuculmuyor PAE ANAHTARI KULLANMIYORUM BEN

TESEKKURLER

http://www.hakanuzuner.com/index.php/eseutil-ile-exchange-database-onarimi-nasil-yapilir.html makaleyi incelermisiniz. 

Gönderildi : 11/11/2014 01:38

Sayfa 2 / 2
Paylaş: