Forum

Exchange server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server 2010 schema update hata hakkında

20 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
872 Görüntüleme
(@mehmettopcuoglu)
Gönderiler: 342
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba yapıdaki exchange 2007 yi exchange 2010 a geçireceğiz yeni bir server 2008 x64 kurdum (r2 değil) bütün updatelerini yaptım

dc nin olduğu bilgisayar da aşağıdaki linkte belirtilen adımları yapmaya çalışıyorum

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/02/21/exchange-2007-den-exchange-2010-a-ge-i-lemleri-b-l-m-1.aspx

Setup.com /PrepareLegacyExchangePermissions bunu çalıştırdım hata vermedi

Setup.com /PrepareSchema bunu çalıştırdığım da ise aşağıdaki hatayı veriyor

Configuring Microsoft Exchange Server

Extending Active Directory schema                         FAILED
     The following error was generated when "$error.Clear();
        install-ExchangeSchema -LdapFileName ($roleInstallPath + "Setup\Data\"+$
RoleSchemaPrefix + "schema0.ldf")

" was run: "There was an error while running 'ldifde.exe' to import the schema f
ile 'C:\Windows\Temp\ExchangeSetup\Setup\Data\PostExchange2003_schema0.ldf'. The
 error code is: 8206. More details can be found in the error file: 'C:\Users\Adm
inistrator.ANABILIM\AppData\Local\Temp\1\ldif.err'".

The Exchange Server setup operation didn't complete. More details can be found
in ExchangeSetup.log located in the <SystemDrive>:\ExchangeSetupLogs folder.

Exchange Server setup encountered an error

Yardımınızı rica ediyorum.

Gönderildi : 05/01/2011 18:17

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

SystemDrive>:\ExchangeSetupLogs klasöründeki ExchangeSetup.log dosyasına bir bakın orada ne yazıyor?

Gönderildi : 05/01/2011 20:21

(@YusufCagan)
Gönderiler: 96
Estimable Member

merhabalar,

AD Schema update bu komutların yalnız biri kullanılarak yapılabilir,

- Setup /PreparelegacyExchangePermissions or setup /pl

-  Setup /PrepareSchema or Setup /ps

-  Setup /PrepareAD or Setup /p

İkinci bir komutu çalıştırmanıza gerek yoktur.Mesela bugün bende Exchange 2010 kurdum  ve AD Schema yı sadece bu komutu kullanarak update ettim.Herhangi bir sorunda yaşamadım

Setup /PrepareAD /OrganizationName: xxx

Gönderildi : 05/01/2011 20:45

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Selamlar hocam şu durumda ilk komutu çalıştırdığım da hata vermedi (Setup /PreparelegacyExchangePermissions) bu yeterli mi exchange için hazırladığım servera kurulum yapmaya başlayabilir miyim.

Gönderildi : 05/01/2011 21:02

(@YusufCagan)
Estimable Member

Merhabalar Mehmet Bey,

Eğer o komutu çalıştırdıysanız, Setup /PrepareSchema komutunu çalıştırmanıza gerek yok,çalıştırırsanızda hata vermesi normal,kuruluma geçebilirsiniz

Mehmet Bey şunu da belirtmek isterim ben Exchange 2010 u eğitim videolarından takip ederek uygulamaya çalışıyorum.Eğitim videolarında denilen bu komutlardan yalnız birini kullanın

- Setup /PreparelegacyExchangePermissions or setup /pl

-  Setup /PrepareSchema or Setup /ps

Gönderildi : 05/01/2011 21:11

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tekrar selamlar yusuf hocam cevaplarınız için ayrıca teşekkürler

şu an denediğim kadarıyla diğer komutlar da hata veriyor zaten ama makalede her birinin ayrı bir iş yapıyor olduğu görünüyor ya da ben mi yanlış algıladım bilmiyorum ancak sonuç olarak şimdi exchange 2010 kurulumunu yapmaya başlayacağım.

Saygılarımla

Gönderildi : 05/01/2011 21:21

(@YusufCagan)
Estimable Member

merhabalar mehmet bey,

anladığım kadarıyla mevcut olan bir yapının üzerine yeni bir yapı inşaa ettiğiniz için (2007 den 2010 a geçiş yaptığınız için) ilk başta uyguldığınız komut  yeterli.Zaten kuruluma geçtiğiniz zaman sistemi check ediyor.Hatalar varsa uyarıyor,yüklenmesi gereken hotfixler varsa nereden indirileceğini söylüyor.Kurulum sırasında hata yapmanız imkansız.Ayrıca anladığım kadarıyla tek bir forest lı yapılarda DC'yi Exchange 2010 için hazırlamak gereksiz,otomatik olarak bunu yapıyor zaten

Gönderildi : 05/01/2011 21:34

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tekrar selamlar güncelleme de takıldı şimdi de filter packs i falan yükledim de diğer güncellemeleri kb id lerine göre tek tek mi indirmem gerekiyor yok mu bunun toplu güncelleme paketi falan

Gönderildi : 05/01/2011 22:34

(@YusufCagan)
Estimable Member

hepsini teker teker indirmeniz ve yüklemeniz gerekiyor

Gönderildi : 05/01/2011 22:49

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

tekrar selamlar hepsini teker teker indirdim yükledim tam kuruluma başladı hata verdi. aşağıdaki hatayı nasıl geçebilirim herşey tamam bir bu kaldı schema update ile ilgili bir hata yaptım ama nedir bilmiyorum log u da paylaşmamı istermisiniz.

Organization Preparation                                  FAILED

The following error was generated when "$error.Clear();

install-ExchangeSchema -LdapFileName ($roleInstallPath + "Setup\Data\"+$

RoleSchemaPrefix + "schema0.ldf")

" was run: "There was an error while running 'ldifde.exe' to import the schema f

ile 'C:\Windows\Temp\ExchangeSetup\Setup\Data\PostExchange2003_schema0.ldf'. The

error code is: 8206. More details can be found in the error file: 'C:\Users\Adm

inistrator.ANABILIM\AppData\Local\Temp\1\ldif.err'".

The Exchange Server setup operation didn't complete. More details can be found

in ExchangeSetup.log located in the <SystemDrive>:\ExchangeSetupLogs folder.

Exchange Server setup encountered an error. 

Gönderildi : 05/01/2011 23:45

(@YusufCagan)
Estimable Member

merhabalar mehmet bey sisteminizde kaç dc var,kullanmış olduğunuz account gerekli haklara sahip mi

Gönderildi : 06/01/2011 01:21

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Selamlar hocam sorunu çözdüm gibi atladığım bir nokta var dı size söylemem gereken pek önemi olmaz diye düşünüyordum şu an işlem yaptığım dc sonradan eklendi dolayısıyla eski dc yi kaldırmamıştım, onu kaldırdıktan sonra Setup /PrepareAD /OrganizationName: xxx yaptığım da çalıştı, hata vermeden tamamladı kuruluma henüz başlamadım ancak anladığım kadarıyla sorun eski dc olabilir diye düşünüyorum. yarın sabah deneyeceğim

Gönderildi : 06/01/2011 02:41

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tekrar selamlar outlook kurulumu tamamlandı mailboxlar ayarlar yeni exchange de görünüyor ancak ne owa açılıyor ne de mailbox move yapabiliiyorum sürekli hata veriyor 

owayı açmak istediğim de  

Outlook Web App didn't initialize. If the problem continues, please contact your helpdesk.
Invalid theme info file in folder 'arctc'. Line 0 Position 0. XML parser error. Root element is missing.

Request
Url:  https://exchange:443/owa/auth/error.aspx?url=https://exchange/owa/&reason=0
User host address: 192.168.1.132
OWA version: 14.1.270.1

Exception
Exception type: Microsoft.Exchange.Clients.Owa.Core.OwaThemeManagerInitializationException
Exception message: Invalid theme info file in folder 'arctc'. Line 0 Position 0. XML parser error. Root element is missing.

Call stack

Microsoft.Exchange.Clients.Owa.Core.Theme.ThrowParserException(XmlTextReader reader, String folderName, String description, EventTuple tuple, Object[] eventMessageArgs)
Microsoft.Exchange.Clients.Owa.Core.Theme.ParseThemeInfoFile(String themeInfoFilePath, String folderName, String& displayName, IDs& localizedDisplayName, Int32& sortOrder)
Microsoft.Exchange.Clients.Owa.Core.Theme.Load(String folderPath)
Microsoft.Exchange.Clients.Owa.Core.Theme..ctor(String folderPath)
Microsoft.Exchange.Clients.Owa.Core.Theme.Create(String folderPath)
Microsoft.Exchange.Clients.Owa.Core.ThemeManager.LoadThemeFiles()

Microsoft.Exchange.Clients.Owa.Core.OwaApplicationBase.ExecuteApplicationStart(Object sender, EventArgs e) 

Gönderildi : 06/01/2011 11:53

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bu da mailbox move etmek istediğim de aldığım hata 

Summary: 1 item(s). 0 succeeded, 1 failed.

Elapsed time: 00:00:01

Deneme

Failed

Error:

Active Directory operation failed on DC.anabilim.local. This error is not retriable. Additional information: Insufficient access rights to perform the operation.

Active directory response: 00002098: SecErr: DSID-03150E8A, problem 4003 (INSUFF_ACCESS_RIGHTS), data 0

The user has insufficient access rights.

Click here for help... http://technet.microsoft.com/en-US/library/ms.exch.err.default(EXCHG.141).aspx?v=14.1.267.0&t=exchgf1&e=ms.exch.err.Ex6AE46B

Exchange Management Shell command attempted:

'anabilim.local/Users/Deneme' | New-MoveRequest -TargetDatabase 'Mailbox Database 0304892083'

Elapsed Time: 00:00:01

Gönderildi : 06/01/2011 11:57

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Şimdi mailbox move edebildim kullanıcı accountu içinde security ayarları ile ilgili bir sorun var dı onu da aşağıdaki makale ile düzelttim

http://www.techjunoon.com/cannot-move-mailboxes-from-exchange-2003-to-exchange-20072010-due-to-insufficient-rights/  

owa nın açılmaması ile ilgili konu kaldı onun için yardımınızı rica ediyorum. 

owa aynı hatayı vermeyi sürdürüyor

Bu da mailbox move etmek istediğim de aldığım hata 

Summary: 1 item(s). 0 succeeded, 1 failed.

Elapsed time: 00:00:01

Deneme

Failed

Error:

Active Directory operation failed on DC.anabilim.local. This error is not retriable. Additional information: Insufficient access rights to perform the operation.

Active directory response: 00002098: SecErr: DSID-03150E8A, problem 4003 (INSUFF_ACCESS_RIGHTS), data 0

The user has insufficient access rights.

Click here for help... http://technet.microsoft.com/en-US/library/ms.exch.err.default(EXCHG.141).aspx?v=14.1.267.0&t=exchgf1&e=ms.exch.err.Ex6AE46B

Exchange Management Shell command attempted:

'anabilim.local/Users/Deneme' | New-MoveRequest -TargetDatabase 'Mailbox Database 0304892083'

Elapsed Time: 00:00:01

Gönderildi : 06/01/2011 13:21

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tekrar selamlar biraz araştırdım da owanın hatalı olarak açılması ile iglili bazı yerlerde IIS in kaldırılıp yeniden kurulması ya da owa dizinlerinin silinip yeniden oluşturulmasından bahsedilmiş yapıp yapmamak konusunda kararsız kaldım, sizlerden fikir alabilir miyim ? bu konu ile ilgili

Gönderildi : 06/01/2011 18:38

(@YusufCagan)
Estimable Member

merhabalar mehmet bey,

Exchange 2010 CD'si içerisinden Setup\serverroles\clientaccess\owa\version\themes  içindeki klasörlerin tümünü C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\ClientAccess\Owa\14.1.218.13\themes içerisine replace edebilir misiniz,ama replace etmeden önce bir köşeye bir kopyasını alırsanız ( C themes'in)sizin için daha iyi olur.bide böyle deneyin,IIS i kaldırıp tekrar kurmanızın bir işe yarayacağını düşnmüyorum

Bu yöntemle bu sorunun çözüldüğünü ifade ediyorlar.ayrıca sizin karşılaştığınız sorunla birebir aynı,

Gönderildi : 07/01/2011 03:27

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba yeni kurduğum exchange server ı bozdum herhalde yeni bir vm oluşturup üzerine tekrar kurulum yapsam sorun olur mu ? ya da başka bir yol bilen var mı ? şu an emc çalışmıyor uninstall de çalışmıyor bir türlü taşıyamadım eski exchange serverı yeni exchange server a 

herkese iyi çalışmalar dilerim.  

Gönderildi : 07/01/2011 17:29

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Selamlar herkese şimdi yeni bir vm oluşturup onun üzerine kurulum yapıyorum ancak bu kurduğumu var olan exchange zarar vermeden nasıl kaldırabilirim bazı yerlerde adsiedit ten bahsedilmiş ama adsieditteki bilgileri silersem var olan exchange çalışmasında sıkıntı yaratmaz mı ? 

Gönderildi : 07/01/2011 20:33

Sayfa 1 / 2
Paylaş: