Forum

Exchange'den domain...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange'den domain silme

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
631 Görüntüleme
(@OrcunUlutas)
Gönderiler: 194
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange serverda AD dns dışında başka domainlerde var. Bunlardan bir tanesini silmek istiyorum.

Hup transporttan Accepted Domains tabından domaini remove ettim ancak hala mail gönderdiğimde domaini kendi üzerinde arıyor.

nslookup çektiğimde aynı makinadan MX kayıtlarını doğru olarak dışardaki bir sunucu görüyor. Ancak ben ad domainim ile bu sildiğim domaine mail gönderdiğimde Exchange maili kendine gönderiyor.

Exchange trackingden bu şekilde görüyorum. Email address policy'den de smtp adresinde bu domain gözükmüyor ve email address policy 'de yok bu domain için. Başka bir yerden daha mı silmek gerekiyor.

Eksik bir şey mi yapıyorum ?

Gönderildi : 30/12/2010 18:19

(@muratusen)
Gönderiler: 248
Reputable Member

Merhaba,

UPN Suffixes'dan da kaldırmamış olabilir misiniz? 

Administrative Tools'tan "Active Directory Domains and Trusts" tool'unu çalıştırdıktan sonra, sol bölmenin üstünde bulunan "Active Directory Domains and Trusts" seçeneğine sağtuş ile tıklayıp Properties'ına girebilir, UPN Suffixes tab'ının altından kaldırmak istediğiniz domaini silebilirsiniz.

Saygılar.. 

Gönderildi : 30/12/2010 22:24

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

2007'de properties de UPN suffixes tabı göremedim. 

general, trust ve managed by tabları oralarda da böyle birşey yok. Bu silmek istediğim domain AD üzerinde tanımlı olan bir domain değil. 

Gönderildi : 31/12/2010 11:36

(@muratusen)
Reputable Member

Ekran alıntısında, sanki domain'in üzerine (musen.local) tıklanmış gibi duruyor ama domain'e değil, sol alandaki musen.local'in bir üstündeki "Active Directory Domains and Trusts" a sağtuş ile tıklayıp Properties'a girebilirseniz, UPN Suffixes açılacaktır. Burada zaten AD domain değil, normal domain'ler görünecektir.

Saygılar.. 

Gönderildi : 31/12/2010 12:28

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

orada gözükmüyor. Kontrol ettim evet yanlış yerden gitmişim 

Gönderildi : 31/12/2010 13:26

(@muratusen)
Reputable Member

Bilgi için teşekkürler.

Bunun dışında, domain'inizi  http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa997275(EXCHG.80).aspx  bağlantısında anlatılanlarla kaldırdığınızı varsayıyorum.

Normalde domain'in silinmesi gereken yerler: 

-Email addresses from appropiate users. 

-The appropiate Recipient Policies 

-The appropiate Recipient Update Service (RUS) 

- Any dns entries eg mx, a records (if not required). 

- Any smtp settings with specific email domain settings.  

Sonuç olarak,

Aşağıdaki işlemi uygulamanızı ve olumlu ya da olumsuz bilgi vermenizi rica ederim.

1) "C:\WINDOWS\system32\inetsrv\" path'ine ulaşılıp MetaBase.xml dosyasını bulunur.

2) MetaBase.xml dosyası, bir metin editörü ile açılır ve içerisindeki "smtpsvc>1>eskidomain" satırı bulunup silinir, dosya kaydedilir. (Öncesinde mutlaka MetaBase.xml'in yedeğini alınmalıdır.)

3) IIS'i restart edilir.

Saygılar..   

Gönderildi : 31/12/2010 14:25

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler. Sorun spam filterdanmış. Spam filterda sildiğim domain routing olarak tanımlıydı.

Exchange spam filter'a spam filterda tekrardan exchange gönderiyordu.

Routing rule 'nu bularak kaldırdım. Sorun düzeldi. 

Gönderildi : 31/12/2010 16:27

(@muratusen)
Reputable Member

Ben teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

Saygılar.. 

Gönderildi : 31/12/2010 16:49

Paylaş: