Forum

exchange 2007 log d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2007 log dosyası hakkında

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
454 Görüntüleme
(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba exchange 2007 kurulu sistemde ve log dosyaları çok tutuyor 1200 kullanıcı var yain tasıdım diyer bir diske ama bu yine bir çözüm deyil ben diyorumki çözümü söyle olurmu varmıdır aradım bulamadım log dosyalarını 5 gün tut 6.gün üzerine yaz diye bir özellik yokmu veya 10 gün neyse owerwriter özelligi yani yardımcı olursanız seviirim

Gönderildi : 29/05/2008 11:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

enable circular logging kullanabilirsiniz.

yada yedekleme stratejiniz nasıl bilmiyorum ama full yedeklemeden sonra o logların silinmesi gerekir.

enable circular logging için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

-exchange server management console açın

-server configuration altında mailbox tıklayın

-orta kısımda first storage group göreceksiniz sağ tıklayıp özelliklere gidin ve

First Storage Group özelliklerinde Log Path,System Path,Log File ön eki,değiştirilme tarihi ve Enable Circular Logging yer almaktadır. Enable circular logging aktif durumda değil önündeki kutucuğa bir işaret koyuyoruz ve aktif hale getiriyorzuz. Bu işlemi yapmamızın sebebi disk alanından daha fazla yararlanabilmektir

kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim

Gönderildi : 29/05/2008 13:10

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

evet saten nt backupla yedekleme alarak logları temizledim ama devamlıda ben nt backup almak istemiyroum bu dediginiz islem ne ise yarıyor bana acıklarmısınız

Gönderildi : 29/05/2008 13:21

(@cozumpark)

merhabalar

bu dediğim yöntem dairesel şeklinde log tutar. sadece son 3 günlük log tutumu yapar...

kolay gelsin

Gönderildi : 29/05/2008 13:26

(@cozumpark)

Circular Logging özelliğini aktif ettiğimizde 4 log dosyasından sonra tekrardan birinci log dosyasına dönülür ve üzerine yazılır.Böylece disk alanından kazanç sağlanmış olur.

Circular logging pasif olduğu durumda;

Log numarası Disk Tüketimi

1 2 3 4 5          25 MB

1 2 3 4 5 6           30 MB

1 2 3 4 5 6 7        35 MB

Circular logging aktif olduğu durumda;

Log numarası Disk Tüketimi

1 2 3 4 5        25 MB

2 3 4 5 6          25 MB

3 4 5 6 7         25 MB

Görüldüğü gibi varolan logların üzerinde yazılarak disk kullanımından kazanç sağlanıyor.

Circular logging’in en büyük handikapı ise herhangi bir acil durumda yedeklerden dönmek istediğimizde log dosyalarının üzerine yazıldığı için sadece son backupdan dönebilecek olmamız.Çünkü eğer exchange server üzerinde recovery işlemi yapmak istersek elimizde bir full backup ve bu backuptan sonraki log dosyaları gereklidir.

Gönderildi : 29/05/2008 16:13

(@MuharremTurk)
Gönderiler: 203
Reputable Member

Merhaba,

Bende benzer bir sorunla karşı karşıyayım. Backup Exec 12 ile yedek alıyoruz. Circular logging'i aktif ettiğimizde; Bexec ile aldığımız yedeklerden sondan daha önceki bir yedeğe dönmekte yada sadece kulanıcının belli mailleri geri dönmekte sıkıntı yaşar mıyız?

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 15/04/2009 11:13

(@tanerileri)
Gönderiler: 37
Trusted Member

bendede aynı sorun vardı , Circular logging'i  aktif ettim.

eski logları benmi silmeliyim, yoksa exchange ilk fırsatta silermi ??

Teşekkürler

Gönderildi : 08/05/2009 18:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhabalar,
 Sanırım bu konu şuanda takip edilmiyordur - benden önceki arkadaşlarada cevap yazılmamış - ama yeni konu açıp konu kalabalığı yapmak istemedim.
Yanıtlarsanız sevinirim.
Bende de exchange datasının kurulu olduğu diskte first storage group klasörünün altında sürekli log dosyaları birikmekteydi ve neredeyse hiç yer kalmamıştı (boş alan 400mb)  buradan edindiğim bilgiyle circular loggingi aktif ettim, disk boyutunda bir değişiklik olmadı ve daha önceki log dosyaları silinmedi. "windows server yedekleme" aracıyla ilgili diski sistemimin full backupını harici bir diske almak isteyince yedeklenecek disklerde min 1GB boş yer olmasını istedi bende firststorage altındaki log dosyalarının 1gb kadarını c sürücüsüne keserek taşıdım. tekrar windows server yedekleme aracıyla backup aldım işlem tamamlandı ancak disk alanında bir değişim olmadı, log dosyaları sistem tarafından silinmedi. Backup aracındaki kayıtlara baktığımda uyrılarla tamalandı diyor, açıklama: "Exchange bu yedeklemeden kurtarılamayacak. .. tutarlılık denetimi başarısız oldu" diyor. aldığım iki yedektede aynı durum oldu. diskimde sağlıklı bir şekilde yer açmak için ne yapabilirim? logları elle silmeye devammı edeyim?, circular logging aktifken eski logların silmem bir sorun çıkarırmı?

Gönderildi : 07/12/2011 20:24

Paylaş: