Forum

Edge server ve stat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Edge server ve static ip

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
545 Görüntüleme
(@VusalMastaliyev)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Exchange server kurmaya karar verdik. Elimizde bir tane static ip var ve halihazirda o ip uzerinde calisan bir server2003 terminal var. Simdi yeni pc aldik ve server 2008rc2 kurduk ve exchange server 2010 kuracagiz. Ilk sorum soyle, yeni bir static ip ye ihtiyacimiz varmi yoksa var olan static ip uzerinden isi rahatca goture bilirmiyiz?

Ikinci sorumsa soyle, mail alacagimiz ve godnereceyimiz noktalar hepsi internet uzerinde, yani yahoo, mail.ru, hotmail gibi sistemler, edge server kurmak zorundamiyiz?

Bbir de forefront  veya ISA server 2006 kurmak zorundamiyiz? isa server mi ForeFront mu? Eger ISA server ve ya Forefront-da bir zorunluluksa bu firewallari ayni pc-de kurmamiz pc-yi cok zorlar, problem cikartir mi? Yoksa normal pc uzerinde yeni bir 2003 ve ya 2008 server kurup oylemi kullanmaliyiz?

Exchange server full trial 50kisilik lisansla internetden endirdik olarak yoklama amacli, once kurulucak daha sonra tam istedigimiz gibi calisirsa lisans alicaz, bu trial full lisansli bir exchangenin gordugu her isi sorunsuz gorur dimi?

Gönderildi : 22/12/2010 13:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Tek bir static ip yeterli.

Edge şart değil , Edge güvenlik için ek olarak kurulan bir exchange server rolüdür.

ISA şart değil ama Forefront Protection for Exchange Şart yoksa çok ciddi virüs ve spam sorunu yaşarsınız

bunun yanında o makine içinde forefront client security veya yeni sürümü çıktı FEP kurmanız lazım , yani exchange servisi için ayrı bir forefront ürünü , exchange işletim sistemi için ayır ve bu forefront a özel bir durum değil her av de desktop ve exchange için ayrı sürümler vardır.

Lisans anahtarını girdiğiniz ancak kullanıma devam edebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/12/2010 13:51

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tesekkur ederim cevabiniz icin. Son cumleni anlamadim. Lisans anahtarini girdiginiz ancak kullanima devam edebilirsiniz ne demek? bir az aydinlatirsaniz sevinirim...

tekrar tesekkurler

Gönderildi : 22/12/2010 21:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yani geçerli bir ürün anahtarı girdiğiniz zaman yeni kuruluma gerek kalmadan kuruluma devam edebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/12/2010 22:37

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tesekkur ederim bilgileriniz icin. ben exchange serveri dinamik ip-si olan internet baglantim uzerinden kuruyorum. Daha sonra static ip olan internete baglicam pc-yi. Bir problem yasarmiyim? Duzenlemerler yapmaya ihtiyac duyucakmiyim?

Gönderildi : 23/12/2010 22:39

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hayatimda ilk defa bu kadar cok hatayla karsilasiyorum soylesem yalan olmaz. Bu ne nasil cozucem bunlari, yardim ederseniz cok sevinirim

Gönderildi : 23/12/2010 23:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sn ElektroNick , sanırım bu konuda ilgili makaleleri okumanız sizin için yararlı olacaktır.

Dinamik ip ile ilgili sorunuz için ise , exchange server internal ip ye sahip bir makinede kurulduğu için bu makienin gateway' nin ( dsl , metro vs ) sahip olduğu ip onu çok ilgilendirmez , taki mail atmak isterseniz dışarıya. Mail attığınız ancak dinamik ip olduğu için karşı taraf mailinizi kabul etmeyecektir veya junk klasörüne düşecektir.

Gönderildi : 24/12/2010 12:43

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yukarida resimde kisa olarak sistemi cizmeye calistim. Exchangeni kurmaya calistigim pc- Server 2008 yazilandir. Bos biraktigim client pc-lerdi. HandyCache programi internet paylamasimi icindir, hangi client-e gerekiyorsa o clinte internet vermeye ve ya o pc-nin internet baglantisini kesmeye yarayan pc. Tum pc-ler internete bu programla baglaniyor, 1 modem, 1 swich var. ha bide burda proxy de var ip numarasi 192.168.0.23 port 8080. Default getawey 192.168.0.1, server olan pc-de ad, dc activlesdirdikten onra bu pc-nin dns numarasi 127.0.0.1 oldu ama normalde 192.168.0.1-dir DNS adresi cientler icin. DNS server ise hatali olarak kuruldu... Kurarken ise aldigim warning altda yazili. Yardiminizla bir cok sorunumu cozdum, insallah umud ediyorum ki warninglerden kurtulma coumune de yardimci olursunuz.... Bir de warning olsa bile install etme sansim var ama once bir danisayim sizlere dedim. Bunlar gelecekte bana sorun yasatirmi? Yasatirsa simdi bunlari nasil cozeyim?

Summary: 6 item(s). 6 succeeded, 0 failed.
Elapsed time: 00:00:55

Configuring Prerequisites
Completed

Elapsed Time: 00:00:00

Organization Prerequisites
Completed

Warning:
Setup is going to prepare the organization for Exchange 2010 by using 'Setup /PrepareAD'. No Exchange 2007 server roles have been detected in this topology. After this operation, you will not be able to install any Exchange 2003 or Exchange 2007 servers.

Elapsed Time: 00:00:14

Languages Prerequisites
Completed

Elapsed Time: 00:00:02

Hub Transport Role Prerequisites
Completed

Warning:
Installing Exchange Server on a domain controller will elevate the privileges for Exchange Trusted Subsystem to domain administrators.

Elapsed Time: 00:00:28

Client Access Role Prerequisites
Completed

Warning:
Installing Exchange Server on a domain controller will elevate the privileges for Exchange Trusted Subsystem to domain administrators.

Elapsed Time: 00:00:05

Mailbox Role Prerequisites
Completed

Warning:

Elapsed Time: 00:00:05

Gönderildi : 25/12/2010 10:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tek bir uyarı almışsınız ki o da dc üzerinde exchange kurmaya çalıştığınız için domain admin yetkisine sahip kullanıcıların ekstra olarak yetkili olacakları ( yani aynı makinede olacağı için ) olacakları konusunda bir uyarıdır ki sizin zaten başka makineniz olmadığı için şansınız da yok. Ayrıca ortamda birden çok admin yok sanırım ki bu durumda da bu bir sorun değildir.

Gönderildi : 25/12/2010 17:13

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cok tesekkur ederim sabirla verdiginiz cevaplar icin. Dun kurmadim sizin fikrini bilmeden, bu gun ayni makineden ayni seyi yaptim ama dunku gibi olmadi ve bir de hata kodu aldim

The WinRM IIS Extension (WinRM-IIS-Ext) is installed on this computer. This must be removed before Setup can continue... Ariyorum internetde ama bi turlu bulamadim

Gönderildi : 26/12/2010 15:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yönetim konsolundan WinRM-IIS-Ext özelliğini kaldırmanız yeterlidir.

Gönderildi : 26/12/2010 15:45

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

cok tesekkur ederim kuruluma basladi.... Sabriniza hayranim, cozumpark ailesine ve size derin minnetdarligi bildiriyorum

Buyuk dertlerin ve daha cok sorunun bundan sonra baslayacagi gibi bi hiss var icimde)))  nedense ...

Gönderildi : 26/12/2010 16:10

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Yapınızda herahngibir Exchange 2007rolü algılanmamış. setup /adprep ile kuruluma hazırladıktan sonra bir dha Exchange 2003 veya Exchange 2007 yükleyemeyebilirsiniz diye uyarıyor.

Gönderildi : 26/12/2010 16:17

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tesekkur ederim Ugur bey bilginiz icin....

Gönderildi : 26/12/2010 16:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yardımcı olmak için buradayız. Amacımız belli.

Gönderildi : 27/12/2010 01:30

Paylaş: