Forum

Exchange 2003 Webma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 Webmail bağlantı sorunu

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
372 Görüntüleme
(@OlcayATLI)
Gönderiler: 135
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ben özel bir şirkette çalışmaktayım.Şirketin 6-7 bölgede kolları var ve tüm bölgeler routerler ile birbirine bağlı.

Şöyle bir sorunumuz var.Exchange server kurulu makinanın olduğu bölgeden webmail'e girebiliyoruz.Dışardan da webmail'e ulaşılabiliyor.

Fakat diğer bölgelerden ulaşılmıyor.Sorun nerden kaynaklanıyor olabilir ?

Gönderildi : 16/12/2010 20:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Exchange Server sadece bir yerde mi yüklü ? Front end yapısı var mı ? Exchange Server mimarisi ile ilgili detaylı bilgi vermeniz mümkün mü ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/12/2010 23:28

(@OlcayATLI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Exchange iki serverimizdede yüklü.1. serverimizde brightmail message filter programı yüklü.Zannedersem ilk serverimiz o.Mailleri tarayıp 2. servere aktarıyor.2. serverimizde içerik taraması yapıp dağtıyor.Webmailde 2. server üzerinde kurulu.İşe yeni başladığım için Front End yapısı hakkında pek bilgim yok.Peki Front End yapısı varsa nasıl bir çözüm önerirsiniz ? yok ise nasıl bir çözüm önerirsiniz ?

Gönderildi : 17/12/2010 12:34

(@OlcayATLI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Pardon yanlış tarif ettim.1. Serverde brightmail mail filter programı var Exchange yok.1.server mailleri tarayıp 2. server'e gönderiyor.

2.Serverde Exchange var.Webmail'de bu server üzerinde.Bu serverde de içerik taraması yapılıp 3. server'e gidiyor.

3. server'dede exchange kurulu.Ordanda mailler gerekli adreslere dağılıyor.Yani ulaşılması gereken 2. server.

Gönderildi : 17/12/2010 13:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yapınız hakkında çok bilgi sahibi olmadığınız için biraz zor olacak ancak deneyelim 🙂

şimdi ilk olarak bağlanamıyoruz kısmını biraz açarmısınız , browser üzerinde aldığınız hata nedir ? bu isme ping attığınız zaman doğru ip adresini çözebilirmoysunuz ? ping attığınız zaman cevap geliyor mu şeklindeki temel bağlantı sorunlarını kontrol edermisiniz ? 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/12/2010 17:18

(@OlcayATLI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet yavaş yavaş öğreniyorum.

Browser üzerinde görüntülenen bir hata yok aslında.Sadece sayfaya ulaşılamıyor yazıyor.

İp'ye ping attığımızda cevap gelmiyor.Pinge kapalı olabilir.Çünkü ben burdan webmail'e ulaşmama rağmen

ip'sine ping attığımda cevap gelmiyor

Gönderildi : 17/12/2010 19:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

peki o zaman

telnet owaadresi 80 denermisin yani bu port üzerinden erişebiliyormusunuz ? Dahası network işleri ile kim ilgileniyor, birisinin evet bu makine bu exchange server' a ulaşıyor demesi gerekiyor bunu netleştirmediğimiz sürece sorunu bu şekilde çözemeyiz.

Gönderildi : 17/12/2010 20:33

(@OlcayATLI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Server'in olduğu şirketten webmail'e ulaşabiliyorum.Fakat telnet üzerinden 80 portuna erişemedim.

Diğer webmail'e erişemeyen şirketten denettirdim 80 portuna erişemediler.

Dışarıdan denedim 80 portuna eriştim.

Tüm işlerle ben ilgileniyorum.Nerde bir problem var acaba

Gönderildi : 20/12/2010 13:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

network sorumlunuz ile görüşün, anladığım kadarı ile bu network sorunu yani güvenlik duvarı veya routerların üzerindeki access list ile ilgili olabilir.

Gönderildi : 20/12/2010 14:26

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba hakan hocam gerekenleri sormuş fakat 1-2 ekleme  yapmak istiyorum  şubeleriniz  arasında  nasıl bir  bağlantı  var ? öncelikle  network bağlantınızı  kesinleştiriniz ping ve  telnet  ile  bütün şubelere erişiyor ve şubelerinde size eriştiğine emin olduğunuzu kesinleştiriniz  eğer  network erişimi yok ise  zaten OWA'ya  bağlanamazsınız bulundugunuz ortamdan  bağlanmanız  normal . hangi marka model  cihazlar ile routing  yapıyorsunuz ? 

Gönderildi : 20/12/2010 14:28

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Geç  Kalmışım :))

Gönderildi : 20/12/2010 14:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geç  Kalmışım :))

olur böyle şeyler 🙂

Gönderildi : 20/12/2010 14:42

Paylaş: